https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/regulovat-je-treba-ministrova-slova-aneb-slang-velrybarske-komise
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Stejskal: Regulovat je třeba ministrova slova aneb slang velrybářské komise

4.3.2004
Už je to pár měsíců, co na této stránce Miroslav Šuta protestoval proti slovům ministra Ambrozka, který sdělil norskému velvyslanci, že ČR podporuje regulovaný lov velryb. České veřejnosti přitom ministr tvrdí, že je proti lovu velryb. Tajemník ministra Dan Vondrouš před několika týdny odpověděl, že „regulovaný lov velryb“ ve slangu velrybářské komise znamená nelovení velryb. Libor Ambrozek toho ale norskému velvyslanci řekl mnohem víc, proto chci Dana Vondrouše (případně někoho jiného z MŽP) poprosit, zda by mohl ze slangu velrybářské komise (IWC) „přeložit“ ještě několik ministrových vět. Jak čtenářům, tak diskutérům se omlouvám, že se ozývám s takovým zpožděním.
 
Už Miroslav Šuta se ve svém protestu odvolává na článek EkoListu zde. Dan Vondrouš se mu ale obratně vyhnul, proto ho připomenu znovu: Norský velvyslanec našemu ministrovi řekl, že norská strana je velmi znepokojena snahou některých členů IWC zcela vyloučit lov velryb (vyjma domorodého lovu prováděného tzv. přírodními národy). Na to mu měl český ministr odvětit, že "ČR se chce připojit k úmluvě, aby se podílela na rozhodování v celosvětovém měřítku, je však pro regulovaný lov podložený vědeckými poznatky. Je-li jedinců některého druhu velryb dostatečné množství a je možno je lovit, ČR nevidí důvod, proč by to státy, pro něž lov velryb představuje součást kultury a národní svébytnosti, neměly dělat." To stojí v zápisu ze setkání, který zhotovili pracovníci ministerstva.

O regulovaný lov podložený vědeckými poznatky v komisi usilují i velrybářské země. Za státy, pro něž „lov velryb představuje součást kultury a národní svébytnosti“, se nepochybně považují jak Norsko, tak Japonsko či Island.

Norský velvyslanec ze setkání odcházel spokojený. Ministrovi řekl, že postoj ČR považuje za vyvážený a členství ČR v komisi vítá. Proč země usilující o komerční lov velryb v komisi vítá ministra, který se před domácím publikem jednoznačně staví proti jejím zájmům? Třeba je norský velvyslanec podobně fikaný a ve skutečnosti tím myslel něco jako „ty prašivý bídáku, zhyneš v pekle horoucím“. Možné to je, pak se ale těžko zbavit dojmu, že jsou politici šašci.

Z hlediska politiků by jistě bylo dobré, kdyby existovaly věty, které mohou znamenat i své vlastní popření. Já na gumové fráze, které se dají vykládat oběma způsoby, zvědavý nejsem. Spíš od ministra očekávám, že to, co říká svým voličům, řekne také norskému velvyslanci.

Island v srpnu loňského roku začal po 14 letech znovu oficiálně lovit velryby. Zatímco ministři životního prostředí zemí, které lov velryb odmítají, proti tomu protestovali (např. USA a Velké Británie), český ministr požádal Island o přesnější informace. Ty za nedlouho dostal. Island svůj lov ospravedlňuje stejně jako Japonsko. Zabíjíme velryby kvůli vědeckým účelům, nemůžeme se tomu vyhnout … V odpověď české ministerstvo životního prostředí mlčí. Co v slangu velrybářské komise znamená zatvrzelé mlčení? Že by šlo o nějakou obzvlášť ostrou výhrůžku?


reklama

 
Jan Stejskal
Autor je šéfredaktorem EkoListu, nejde o stanovisko listu
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist