https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/richard-sedy-na-kodex-pro-prodejce-pesticidu-se-firmy-moc-vlidne-netvari
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Richard Šedý: Na kodex pro prodejce pesticidů se firmy moc vlídně netváří

4.3.2016
O skutečnosti, že se Asociace pro bezpečné potraviny, z. s. (APBP), která se dlouhodobě věnuje problematice užívání pesticidů a jejich dopadů na lidské zdraví, chystá navrhnout etický kodex prodejců a výrobců pesticidů, jsme již <a href="https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/richard-sedy-prijmou-prodejci-pesticidu-kodex-jako-farmaceuti">informovali</a>. Ještě před zveřejněním jeho finálního návrhu jsme oslovili tři zásadní hráče na tomto trhu s otázkou, jak by se k něčemu podobnému, jako u farmaceutů podrobně rozepsanému, postavili.
 

Nejrychleji a poměrně vstřícně reagoval Agrofert ministra financí Andreje Babiše. „Neznáme přesný obsah navrhovaného kodexu, ale nebráníme se diskusi. Kvalita potravin je naší prioritou,“ uvedl mluvčí koncernu Karel Hanzelka po konzultaci s příslušnou divizí.

Švýcarská Syngenta má vzhledem k nabídce na převzetí od čínské státní společnosti ChemChina za více než bilion korun nejspíš jiné starosti. Jediným dostupným kontaktem je telefonní číslo na recepci, kde jsme se měsíc dozvídali, že zodpovědný pracovník (nejspíš jediný), který by mohl na otázku odpovědět, je na neschopence. Nakonec jsme se ale od Jaroslava Martinka dozvěděli: „Za dotaz děkujeme. Společnost Syngenta Czech s. r. o. je v České republice členem České asociace ochrany rostlin (CCPA), k jejíž Etickému kodexu jsme se zavázali, a který dodržujeme. Etický kodex CCPA je k dispozici na internetových stránkách http://ccpa.cz/files/Eticky_kodex_CCPA_2010.pdf.“

Nadnárodní firma Bayer sice na dotaz zaslaný prostřednictvím kontaktního formuláře na svých webových stránkách nejdříve nereagovala, ale po telefonickém kontaktu odpověď přišla. „Děkujeme za zaslání Vašeho dotazu. Společnost Bayer je v České republice členem České asociace ochrany rostlin (CCPA), k jejíž Etickému kodexu jsme se zavázali a dodržujeme jej. Etický kodex CCPA najdete na internetových stránkách http://ccpa.cz/files/Eticky_kodex_CCPA_2010.pdf,“ uvedla šéfová komunikace pro ČR a Slovensko Markéta Soukupová.

Tedy šlo vlastně spíš o informaci, protože o odpovědi na otázku v tomto případě asi nelze mluvit. CCPA (zkratka je z Czech Crop Protection Association) je sdružení právnických osob, výrobců a dovozců přípravků na ochranu rostlin v zemědělství. Má deset členů, kteří mají na tomto trhu absolutní převahu. Vedle Bayeru jsou to třeba Monsanto, BASF, DuPont, ale třeba i oslovená Syngenta, která kupodivu odpověděla naprosto stejnými slovy. „Jde o zcela účelový lobby subjekt chemických firem. Vzhledem k tomu, že všechny firmy používají podobné prodejní taktiky, je celkem jedno, jaký kodex mají. Ten je zde ostatně vedlejší. Hlavním úkolem uskupení je vytvářet tlak na zodpovědné úředníky, aby co nejdéle udržovali současný stav, kdy není vyžadováno dodržování zákonů upřednostňujících nechemickou cestu ochrany rostlin před chemií a zároveň udržovat či lépe zvyšovat objemy prodeje,“ říká zástupce APBP.

Je jasné, že každý krůček k nápravě pokřiveného stavu je dobrým počinem. Třeba právě návrh na přesné stanovení pravidel hry od APBP. Rozhodující slovo ale má vždy spotřebitel, který by se měl zajímat o to, jaké potraviny si za své peníze koupí. Jde o dosažení stavu, kdy bude vědět, že nemusí vyhledávat jen často předražené výrobky s označením bio, ale že i v běžně dostupných zemědělských produktech je množství reziduí chemických pesticidů když ne na nule, tak alespoň na nezbytném minimu. A právě omezení podbízivých praktik (svým způsobem uplácení) od výrobců a prodejců chemických produktů pro zemědělce by tomu mohlo napomoci.

Další informace |
Autor se věnuje propagaci přirozenější ochrany rostlin a snižování závislosti na pesticidech v zemědělství. Autor vystupuje pod pseudonymem.
Richard Šedý

tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaSetkání s přírodou

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist