https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/richard-sedy-pokles-spotreby-pesticidu-diky-pocasi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Richard Šedý: Pokles spotřeby pesticidů? Díky počasí

16.8.2016
Začátkem července schválila vláda informaci o plnění Národního akčního plánu ke snížení používání pesticidů v České republice 2015, kterou jí předložil ministr zemědělství Marian Jurečka.
 

„Národní akční plán na snížení pesticidů se nám daří naplňovat. Celková spotřeba přípravků na ochranu rostlin v posledních letech klesá. V roce 2015 to bylo méně o 408 tun, což je ve srovnání s předchozím rokem pokles o 3,2 procenta,“ uvedl v tiskové zprávě ministr.

To by se na první pohled mohlo jevit jako vynikající údaj. Když si ale vzpomeneme na průběh loňského počasí, zjistíme, že se vlastně o takový zázrak nejedná. Bylo takové teplo až horko, že nerostly plevely ani pěstované rostliny, takže pokles spotřeby herbicidů je jasný. V katastrofálním suchu, za které budou zemědělci dostávat odškodnění, se rozhodně nedařilo ani houbovým chorobám, tudíž ani fungicidů nebylo tolik zapotřebí. Takže pokles spotřeby v jednotkách místo desítkách procent je za těchto podmínek mizivý.

Letmý pohled na data z webu Mze napoví, že v tiskové zprávě je chyba. Meziroční rozdíl v celkové spotřebě je necelých 165 tun a nikoli uváděných 408. Ale těžko říct, z jakých dat bylo vycházeno.

Vzhledem k tomu, že se v byznysu s pesticidy točí obrovské peníze, dá se předpokládat, že stejně jako jiné značkové zboží budou předmětem zájmu padělatelů. Na to si koneckonců chemická lobby a ministerstvo zemědělství již delší čas stěžují. Zřejmě proto se za porušení pravidel při dovozu chemických látek ze zahraničí a také za používání nelegálních přípravků zvyšují postihy z 1 milionu na 3 miliony korun. Nic proti tomu, ale spíše to naznačuje, že se jedná o poměrně závažný problém. A jelikož nelegální přípravky se zcela jistě nezanášejí do tabulek spotřebovaných pesticidů, můžeme se jen dohadovat, jestli k celkovému poklesu spotřeby skutečně došlo.

Bude určitě zajímavé sledovat, s jakými čísly se ministerstvo vytasí za rok, když letos jsme prozatím měli „celkem normální“ středoevropské jaro a léto. Což třeba houbám opravdu vyhovuje. A nejen těm v lese, na které se nestříkají fungicidy…

Spotřeba vybraných přípravků na ochranu rostlin, ČR [kg účinné látky/rok]
Rok Spotřeba celkemFungicidy Herbicidy
2014 5 007 627 1 403 184 2 294 533
2015 4 843 113 1 346 297 2 169 476
Rozdíl v % -3,3 -4,2 -5,8

zdroj MZe, http://eagri.cz/public/web/ukzuz/portal/pripravky-na-or/ucinne-latky-v-por-statistika-spotreba/spotreba-pripravku-na-or/spotreba-v-jednotlivych-letech/

Richard Šedý
Autor se věnuje propagaci přirozenější ochrany rostlin a snižování závislosti na pesticidech v zemědělství. Autor vystupuje pod pseudonymem.
tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist