https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/rok-2003-rok-ochrany-vod
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Ing. Vlastimil Karlík: Rok 2003 - rok ochrany vod

19.2.2003
Rok 2003, vyhlášený Organizací spojených národů Mezinárodním rokem sladkých vod, je dobrou příležitostí k připomenutí globálních i regionálních problémů spojených s ochranou a se spravedlivým a rozumným využíváním vody.
 
V současné době lidstvo využívá již 54 % dostupných zdrojů pitné vody. Zastaví-li se nárůst spotřeby vody na osobu, budeme v roce 2025 využívat okolo 70 %; poroste-li však současným tempem, bude to již přes 90 %. Odhaduje se, že v roce 2025 by okolo 48 % světové populace mohlo žít v podmínkách nedostatku vody. Kromě nedostatku vody však paradoxně hrozí také její nadbytek v podobě extrémních srážek a ničivých povodní. Klimatické změny a změny v krajině způsobují větší četnost jak suchých období, tak povodní. V důsledku znečištění a nadměrného využívání velkých řek muselo v letech 1998 - 1999 okolo 25 miliónů lidí opustit své domovy. Polovina rozlohy mokřadů na světě zanikla, většina v posledních 50 letech. Velké přehrady, kterých je dnes na světě okolo 45 000, dosahují velmi rozporuplných výsledků. V řadě států poskytují relativně levnou elektřinu, zároveň však mají velmi negativní ekologické dopady. Podílejí se na tom, že dnes pětina sladkovodních druhů ryb vymřela nebo vymírá. V důsledku stavby velkých přehrad bylo nuceně přesídleno 40-80 miliónů lidí, několikanásobné množství bylo zbídačeno nepřímými důsledky stavby přehrad, např. ztrátou obživy prostřednictvím rybolovu. Kompenzační opatření a finanční náhrady pro tyto lidi, pokud vůbec nějaké, byly v naprosté většině naprosto nedostatečné a neúčinné.

Některé z těchto problémů vnímáme v posledních letech i v České republice. Extrémní povodně, zánik mokřadů a ztráta biologické rozmanitosti vodních ekosystémů jsou realitou, stejně jako znečištění velkých řek. Dokonce i u nás hrozí lidem přesídlení v důsledku stavby přehrady - a to asi 750 obyvatelům obce Nové Heřminovy v Jeseníkách.

Povodně v České republice zatím vedly k změně strategie protipovodňové ochrany spíše na papíře, než ve skutečnosti. Po roce 1997 byl zahájen ambiciózní program revitalizace říčních systémů, jeho rozpočet je však rok od roku nižší a více než polovina realizovaných staveb se týká vodních nádrží, nikoliv toků. Ve vyšších polohách pokračují nevhodné úpravy malých a středních vodních toků - betonování koryt a opevňování břehů, napřimování s budováním příčných objektů atd. Nebylo zabráněno další zástavbě říčních niv, nevznikly nové retenční prostory v záplavových oblastech. V této souvislosti budou velmi zajímavé výsledky vládní studie o příčinách povodní v roce 2002, která by měla být letos publikována.

Rok 2003 by rovněž měl přinést novelu vodního zákona, přizpůsobující náš právní řád legislativě Evropské unie, především Rámcové směrnici o vodách 200/60/EC. Cílem této směrnice je dosažení tzv. "dobrého ekologického stavu" všech vodních těles v Evropě do roku 2015. Tento ekologický stav je definován nejen čistotou vod, ale i řadou dalších vlastností, včetně biologických a morfologických, přičemž referenční stav zde představují přirozené, člověkem neovlivněné vodní útvary. Z hlediska ochrany přírody může být tato směrnice v oblasti ochrany vodních ekosystémů stejně významná, jako směrnice o ptácích a o stanovištích, na jejichž základě je vytvářena celoevropská soustava chráněných území Natura 2000.

Sdružení Arnika patří k těm, které se ochraně vod věnují programově a dlouhodobě. Soustřeďujeme se především na ochranu přirozených a přírodě blízkých vodních toků a na prevenci znečištění vod toxickými látkami. V roce 2003, kromě řady projektů a kampaní zaměřených na konkrétní problémy (vodní díla na dolním Labi, přehrada v Nových Heřminovech, revitalizace Krupé, ochrana hraničních meandrů na Odře atd.), připravujeme již druhý ročník Slavností Labe (loni pod názvem Mezinárodní koupací den, letos vzhledem k vyššímu znečištění Labe po loňských povodních bude koupání omezeno na úseky povodní nezasažené), a několika veřejnými akcemi chceme rovněž upozornit na Světový den vody, který je každoročně připomínán 22. března.

Sdružení Arnika si uvědomuje hodnotu vody jako živlu nezbytného k přežití. Snaží se proto bojovat za přirozený ráz řek a proti jejich znečištění toxickými látkami. "Je to běh na dlouhou trať a běžců zatím není mnoho. Hledáme proto další lidi, kterým není ochrana vod lhostejná. S jejich pomocí ještě můžeme doběhnout do cíle včas," říká mluvčí Arniky Marek Jehlička u příležitosti Mezinárodního dne vody.

Více informací o tom, co Arnika dělá pro ochranu vody, se dozvíte na internetové adrese www.arnika.org. Kontaktovat nás můžete též na e-mailové adrese arnika@arnika.org či telefonním čísle 222 782 808.


reklama

 
Ing. Vlastimil Karlík
Autor je předseda Arniky
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist