https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/severoceska-obcanska-sdruzeni-pribeh-obcana-tezebniho-kraje
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Severočeská občanská sdružení: Příběh občana těžebního kraje

2.2.2015
Zahoďte 25 let života, 25 let snažení, budování. Devastace pokračuje
Zahoďte 25 let života, 25 let snažení, budování. Devastace pokračuje
Foto | Jirka DI / Wikimedia Commons
Vážený pane předsedo,
Udělejte si prosím pár vteřin čas na následující příběh občana těžebního kraje
 

Píše se rok 1989, je Vám 20 – 30 let, společenská situace nabízí množství příležitostí, Vy žijete ve špinavém kraji, zamořeném exhalacemi a rozhodujete se, kde založíte svůj příští dospělý život. Rodinu, firmu, postavíte dům, zasadíte strom…

V tom, Vám nová vláda Vaší nově svobodné republiky tedy ne žádná stranická buňka, momentální hnutí bůhví koho. Ne, nová, demokratická vláda České republiky, svým usnesením zaručí limity těžby, která těžce devastuje Váš kraj. Důvody jsou nasnadě – a nikdo o nich nepochybuje. Katastrofální stav životního prostředí, mrtvé, a to doslova, lesy v Krušných horách, kontaminované spodní vody, tj. té vody, kterou používáme k pití, praní, k mytí, zkrátka k životu, a prokazatelně horší zdravotní stav obyvatel, a, to zejména, daleko kratší průměrná doba dožití obyvatelstva.

A vy, patriot, zůstanete. Zůstanete, podílíte se na rozvoji a vyčištění Vašeho těžce zkoušeného kraje.

Uplyne 25 let.

Máte dospělé děti, dům, byt, rodinu, kariéru, firmu. Váš kraj se pomalu, ale jistě vzpamatovává z devastace minulých let. Stále ještě není zdráv. Má málo vzdělaných lidí, má hodně nemocných lidí, má docela dost nečestných politiků, někde stále ještě špatné zdravotní či jiné služby. Zkrátka je to rekonvalescent, ale s dobrou šancí na uzdravení. Krušné hory se opět zelenají, sníh vydrží i dva dny bílý, lidé zvedají hlavy a zajímají se o své okolí.

Přijde nová, levicová vláda a řekne : „ A P R Í L „ !!!

Zahoďte 25 let života, 25 let snažení, budování. Devastace pokračuje. Váš majetek ztrácí hodnotu, Vaše děti se nevrací ze škol domů, do rodného kraje. Nechtějí žít v nejistotě, nechtějí svým dětem přivodit alergie, astma, rakovinu.

Ve jménu zisku soukromé firmě, sídlící mimo tuto republiku, bez užitku pro tento stát (ani tu rentu jste nedokázali zvednout), na rozdíl od vlád pravicových, házíte občany kraje přes palubu a dáváte zelenou závěrečnému drancování, ničení, likvidaci.

Tak, jako si tu 20 let štěbetají vrabci na střechách (a švýcarská prokuratura) o tom, jak byla ukradena Mostecká uhelná, tak stejně dobře je známo, jací lidé se snaží o prolomení limitů těžby.

Také je tu dobře známo, co těžba za limity způsobí:

    Likvidaci obce Horní Jiřetín, 800 pracovních míst, vysídlení některých občanů již podruhé
    Likvidaci chemických závodů (pod chemičkou jsou největší zásoby uhlí), 4,5 – 5 tis. pracovních míst- dle metodiky zastánců těžby, jsou na každé pracovní místo ekonomicky navázána 2 až 3 další pracovní místa ve službách apod. tedy celkem likvidaci až 15 tisíc pracovních míst
    Z města Litvínova se stane jakési poloostrovní ghetto pro sociálně vyloučené- nedávné zkušenosti z Francie ukazují, k čemu taková politika vede
    Dosavadní již nyní o 2 – 3 roky zkrácená délka dožití se dále bude zkracovat- vědomě připravíte zdejší obyvatele o několik let života

Vážený pane předsedo, dodržte předvolební sliby Vaší strany, nedopusťte tento obrovský podvod na občanech našeho kraje.

Občanské sdružení TESTAMENT
Občanské sdružení Litvínov občanům
Občanské sdružení KOŘENY

Severočeská občanská sdružení

tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklamaBlíž přírodě

 

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist