https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/socialni-demokracie-nema-patent-na-zivotni-prostredi
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jakub Kašpar: Sociální demokracie nemá patent na životní prostředí

26.6.2002
Dosavadní ministr životního prostředí Miloš Kužvart (ČSSD) v pondělním rozhovoru pro EkoList říká, že by jeho resort měl zůstat v rukou sociální demokracie. Proč? Protože údajně ochrana životního prostředí je věcí obrany veřejných zájmů a to je prý výsada politické levice. Pokud tomu dobře rozumím, pravicová (nebo snad lépe řečeno pravostředová) Koalice by to podle Kužvarta tak dobře dělat nedokázala už ze své podstaty.
 
Kužvartovi přitom prý nejde o křeslo. Ministrem by mohl být klidně jiný sociální demokrat - Miloš Kužvart jmenoval Jana Bláhu, který neprošel volbami ve Středočeském kraji. Nechme stranou argument Kužvartova stranického kolegy Zdeňka Škromacha, že by ministrem neměl být nikdo, kdo nezískal poslanecký mandát. Ten je poněkud lichý, zvlášť uvážíme-li, že Škromachovi vůbec nevadili ministři ne-poslanci mezi členy dosavadní vlády ČSSD - mimo jiné právě Miloš Kužvart. Zajímavější je spíš to, že Jana Bláhu kromě Miloše Kužvarta dosud nikdo jako kandidáta na ministerské křeslo nezmínil a v úvahách o obsazení MŽP padá v případě, že ho bude mít na starosti sociální demokracie, právě a jenom Kužvartovo jméno.

Ale zapomeňme na personální záležitosti. Mnohem víc mě v českém politickém kontextu překvapil argument, že levice má jakési "výsadní právo" či spíše "přirozený talent" se starat o věci "veřejného zájmu", jako je právě životní prostředí. Politika ve všech oblastech, nejenom v životním prostředí, by měla být nepochybně hledáním rovnováhy mezi "veřejným zájmem" a zájmy nejrůznějších profesních, aktivistických, zájmových či majetkových lobby. Je také pravda, že evropská levice mnohem více a ochotněji akcentuje ekologickou tématiku než pravice. Ale ani to není žádná samozřejmost. V celém světě je to otázka posledních několika desetiletí. Tuto "politickou doktrínu" do evropských levicových stran vnesla až jména jako Oskar Lafontaine, Tony Blair, Anthony Giddens nebo Daniel Cohn-Bendit.

Ovšem my nežijeme ani v Británii, ani ve Francii či Německu. Realita českého politického života je současnosti evropské levice na hony vzdálená. Co je ekologicky progresivního na revitalizačních plánech nebo energetické politice ministra průmyslu a obchodu Miroslava Grégra? Jak se s Kužvartovým chápáním "ekologicky uvědomělé levice" snáší zemědělská politika jeho dalšího vládního a stranického kolegy Jana Fencla, založená na masivních produkčních dotacích, směřujících zejména do velkých zemědělských podniků a velkofarem. Co je ekologického na české snaze o prodloužení možnosti českých výrobců drůbežího masa prodloužit o co nejdelší čas dobu, po kterou mohou držet slepice celý jejich smutný život v klíckách menších než stránka novin? Nebo je snad Kužvartovi vzorem "ekologicky a sociálně orientovaného hospodářství" vládní strategie rozvoje dálniční a silniční sítě do roku 2010?

V analýze hlasování poslanců o environmentálních zákonech v uplynulých čtyřech letech, kterou zpracovala nevládní organizace Zelený kruh levice příliš nebodovala. S velkým náskokem mezi jednotlivými partajemi skončila jako "nejekologičtější" strana KDU-ČSL, jejíž poslanci hlasovali v téměř 62 procentech případů ve prospěch životního prostředí. Druhá skončila KSČM s 52 procenty, na třetím místě pak pravicová Unie svobody s necelými 46 procenty "proekologických" hlasování. ČSSD skončila až čtvrtá se zhruba jednoprocentní ztrátou. A za ní už jen ODS, pravda, s propastným rozdílem sedmadvaceti procent (Klausovi poslanci hlasovali podle analýzy Zeleného kruhu pro životní prostředí v pouhých 18 procentech případů). Ani v hodnocení jednotlivých poslanců nedopadla ČSSD nijak skvostně. Mezi patnáctkou "ekologicky nejpřátelštějších poslanců" je 9 lidovců, tři unionisté a pouze dva (!) sociální demokraté.

Vskutku nepodezřívám Miloše Kužvarta, že by zmíněné příklady politiky potvrzované a prosazované českou levicovou sociální demokracií byly v souladu s jeho osobními názory a s politikou, jakou by on sám chtěl dělat. Jen si myslím, že jeho představa, že česká levice se samozřejmě postará lépe o životní prostředí než pravice, je spíš výrazem přání, které se u něj stalo otcem myšlenky.

Na to, aby to opravňovalo sociální demokracii k apriornímu nároku na sesli ministra životního prostředí je to ovšem žalostně málo.


reklama

 
Jakub Kašpar
Autor je šéfredaktor tištěného EkoListu.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist