Pavel Činčera: Spolana
2) co se týče využití metody GPCR v praxi, zajistil jsem si hromady protokolů (americké instituce takové protokoly zveřejňují), mj. i ze zkoušek, které Miroslav Šuta uvádí. Pokud je mi známo, jediné větší množství (řádově tisíce tun) zlikvidovala metoda GPCR v již zmiňované Austrálii a to 2000 tun za 5 let. U pilotních zkoušek (již zmiňované testy pro armádu v USA) jde o minimální množství. Jak to bylo v Japonsku si, přiznáván, již nepamatuji, ale určitě jsem na to narazil, takže tam nemohlo jít o velké množství.
3) inu a co se týče zkušeností s BCD v minulosti, tak informace o jejím využití najdete v běžných zdrojích - mj. na internetu, ale i v propagačních materiálech firmy. Zde jsem našel i údaje o několika projektech, kde proběhla likvidace řádově (desítky tisíc tun i těch mnou zmiňovaných 40 tisíc tun) srovnatelných množství odpadů, jako je tomu plánováno ve Spolaně.
4) zajímavá je úvaha o nutnosti vůbec tak rozsáhlé množství likvidovat. Na tuto myšlenku jsem přišel také a tázal jsem se, zda je nutné likvidovat stavební materiál pod omítkou, kterou dioxin prostupuje jen málo, nebo vůbec. Tato otázka totiž rozhoduje zcela zásadním způsobem o podstatné části ceny zakázky.
I prostudoval jsem si výsledky laboratorních měření (dělala je známá česká analytická firma s dobrou pověstí a vzorky měřili lidé, které znám). Miroslav Šuta má pravdu, že dioxiny omítkou příliš neprostoupily, jsou tu ale dvě ALE:
1) v některých místech je omítka poškozená a tam může dojít k vysokým
koncentracím dioxinů ve zdivu,
2) hlavně ale nejde jen o dioxiny. Cílem sanace je odstranit i materiál
kontaminovaný jinými látkami (např. velmi toxickým hexachlorbenzenem a
především lindanem - izomerem hexachlorcyklohexanu). Ty podle měření zdivo
zasáhly a proto je nutné jej odstranit.
Tolik k věcným poznámkám Miroslava Šuty. Závěrem bych chtěl říci, že mne zaujalo, že během přípravy článku mi různé zainteresované strany rozhodně tvrdily, že "ti druzí" jsou zkorumpovaní. Mluvčí vypadali naprosto přesvědčeně a myslím si, že o tom i přesvědčeni byli a snažili se mi svá tvrzení dokázat. Pokud mám říci svůj názor, myslím si, že v této věci o korupci nešlo. Ne že bych byl tak naivní a nemyslel si, že k ní v úředních, politických a firemnch kruzích nedochází. Obzvláště pak tam, kde se tyto kruhy protínají. Ovšem postup výběru metody a jejího dodavatele byl natolik složitý (opět viz. článek), že si myslím, že v tomto případě nebyla korupce technicky možná. Když už jsem obhájil zastánce "BCD řešení" nezbude mi než obhájit také Greenpeace :-). Na jeho adresu jsem se také doslechl řadu "zaručených" informací o korupci. Ani tomu nevěřím, v tomto případě především z důvodů určité znalosti fungování obdobných organizací a jejich aktivistů.
Úplně na závěr bych chtěl říci, že je mi vlastně osobně celkem jedno, jak to ve Spolaně budou sanovat, nejsem zainteresován na žádném způsobu řešení (snad maximálně jako daňový poplatník a člověk, který dává přednost čistému, nebo alespoň čistšímu životnímu prostředí). Ve svém článku jsem se pouze snažil shromáždit všechna dostupná fakta a pokusit se ve svém popisu co nejvíce přiblížit realitě.
reklama