https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/statni-podpora-obnovitelne-energie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Mackovič: Státní podpora obnovitelné energie

29.9.2003
Chtěl bych reagovat na názor pana Martina Peciny ze 14. července 2003 Státní energetická koncepce a spolupráce s ekologickými iniciativami.
 
Píše :"...My dnes počítáme s enormní podporou obnovitelných zdrojů elektřiny v budoucnu - zhruba na úrovni podpory dnešní. Dnes například podporujeme elektřinu vyrobenou ve větrných elektrárnách extrémně vysokou výkupní cenou - 3 Kč/kWh. Pro srovnání, tržní cena takové elektřiny vyrobené v klasické nebo jaderné elektrárně je hluboko pod jednou korunou... "

V závěrečné zprávě k dostavbě jaderné elektrárny Temelín (http://www.vlada.cz/1250/vlada/dokumenty/temelin/temelin.il2.htm) je ohodnocena cena emisí vzniklých při výrobě 1kWh energie. Pro klasickou elektrárnu na hnědé uhlí je zde uvedena cena 0,0329 ECU, to je přibližně 1,02Kč (31Kč/ECU). Pro alternativní zdroje je to asi 0,06 Kč/kWh.

Nemohu souhlasit s argumentací, že výrobní cena je hluboko pod 1Kč, když samotné emise vládní experti ocenili na 1,02 Kč/kWh.

Myslím si, že v těchto případech by se jakékoliv ceny měly uvádět včetně ceny za vzniklé emise. Vláda to ráda ve prospěch Temelína udělala, tak by to také měla dělat ve prospěch alternativních zdrojů. Navíc když teď stát bude obchodovat s emisemi, pak by neměl zapomínat na to, že s nimi může obchodovat částečně i díky alternativním zdrojům.


reklama

 
Jan Mackovič
Autor je čtenář EkoListu po drátě
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist