https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/summit-v-johannesburgu-ocekavani-nenaplnil
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Viktor Třebický: Summit v Johannesburgu očekávání nenaplnil

20.10.2002
Věřím, že myšlenka udržitelného rozvoje je uskutečnitelná a že dokonce znamená pro člověka jedinou šanci, jak žít v rovnováze s ekologickými systémy, na nichž je závislý. Práci na projektech udržitelného rozvoje jsem věnoval posledních pět let, zprvu na místní, později na regionální (visegrádské) úrovni. Poslední dva roky jsem koordinoval projekt, který se snažil zhodnotit, jakého pokroku dosáhly země visegrádské čtyřky od Konference o životním prostředí a rozvoji v Rio de Janeiru v roce 1992 (UNCED). Proto jsem přivítal nenadálou možnost zúčastnit se Summitu o udržitelném rozvoji v Johannesburgu (WSSD) jako delegát aliance nevládních organizací ze severní polokoule ANPED. Moje víra v udržitelný rozvoj, často konfrontována s neradostnou a neudržitelnou realitou, ostatně potřebovala vzpruhu. Co jiného než Summit Země, jehož pečlivé, složité a drahé přípravy jsem v uplynulých dvou letech bedlivě sledoval, by mi mělo podobnou vzpruhu poskytnout? Bohužel po jeho ukončení nemohu říci, že by mé očekávání naplnil. Jaký tedy byl Summit, co přinesl a co odnesl?
 
Summit v Johannesburgu nebyl druhou konferencí v Riu. Toto hodnocení vyslovili snad všichni účastníci obou megakonferencí, s nimiž jsem hovořil. UNCED působí po deseti letech jako malá revoluce: v uvolněném mezinárodním ovzduší po ukončení studené války a pádu komunistického bloku tato konference potvrdila udržitelný rozvoj, přinesla významné dokumenty (Agendu 21, úmluvy o změně klimatu a o biodiverzitě) a znamenala proto významný krok vpřed. Naneštěstí 10 let po Riu se ukázalo, že zůstalo u slibů a nenaplněných závazků, svět se dál rozvíjel neudržitelným způsobem. WSSD to měl změnit, měl přinést konkrétní závazky, cíle a časové limity pro uskutečnění udržitelného rozvoje. Až na malé výjimky toto očekávání nenaplnil.

WSSD zachoval a podpořil status quo, tedy neudržitelné směřování současného světa. Nelze říci, že by se vlády nepokoušely řešit jediný z globálních problémů světa. Právě naopak, opulentním finančním centrem, které hostilo Summit, po 14 dní protékaly celé vodopády slov o omezování chudoby, zajištění pitné vody a dostupné zdravotní péči pro všechny. Slova, slova, slova. Slova se často oddělila od smyslu, nemluvě od konkrétního činu k naplnění udržitelného rozvoje. Virtuální svět globálních konferencí a jejich neméně iluzorních návštěvníků zde na jižní polokouli dosáhl svého smutného vyvrcholení.

Organizační, vnější stránka převládla nad obsahem. Úporná snaha hostitelské země a jejích nejvyšších představitelů v čele s prezidentem Mbekim přesvědčit svět, že Jihoafrická republika je schopna bezchybně uspořádat podobnou obří akci, jako by převálcovala vlastní obsah jednání. Běžní Jihoafričané odsuzovali obrovské náklady na konferenci, pro které by se jistě našlo potřebnější uplatnění jinde.

Závazky z minulých summitů nejsou plněny, přitom se přijímají nové. Jakou cenu měl tento Summit se svým obecným Implementačním plánem (jinak též Plán realizace, z anglického Plan of Implementation), když řada závazků z Ria zůstává nenaplněna? Lze namítnout, že přijaté dokumenty nejsou právně závazné (neexistuje možnost sankcí či soudního postihu za jejich nedodržování), ale to neznamená, že by se k nim vlády neměly stavět odpovědně. Pravý opak je pravdou.

Současný systém OSN ztrácí dech, reforma je příliš pomalá. Předseda Valného shromáždění OSN Jan Kavan v nedávném rozhovoru pro Ekonom dokonce přiznal, že u příležitosti 10 let marné snahy o reformu Rady bezpečnosti by bylo vhodné vnést do práce reformní skupiny „nový impuls“. Nechtěná ironie jeho slov dokazuje intenzitu těchto reforem. Hlavní orgány OSN (Valné shromáždění, Rada bezpečnosti, Hospodářská a sociální rada) pracují izolovaně a vzájemně se o své práci neinformují. Obdobně odborné orgány OSN (v oblasti udržitelného rozvoje např. Program OSN pro životní prostředí UNEP a Program OSN pro rozvoj UNDP) se spíš starají o to, kolik peněz z rozpočtu pro sebe utrhnou (na úkor toho druhého), než aby skutečně účinně ve světovém měřítku prosazovaly udržitelný rozvoj. OSN se zkrátka chová jako typická byrokratická instituce, která většinu své energie a prostředků spotřebuje na ospravedlnění své vlastní existence. Těžko od ní pak můžeme čekat vyřešení tak zásadních problémů, jaké spojujeme s udržitelným rozvojem. Způsob mezivládního vyjednávání na půdě OSN vede k obecným dokumentům. Summit díky šíři svého tématu a počtu delegátů strávil sám sebe, působil jako pohrobek minulého století a jeho obludností. Svět je dnes jiný a potřebuje zcela jiný typ akcí!

Vlády mají stále užší pole působnosti. Řada vlád přítomných v Johannesburgu reprezentuje státy, které mají nižší hrubý domácí produkt než je obrat mnoha nadnárodních korporací (či dokonce příjem jejich šéfů). V globalizovaném světě mají ale i vlády bohatých států stále méně možností, jak účinně ovlivnit směřování společnosti. Otázka také je, koho tyto vlády při stále nižších volebních účastech vlastně reprezentují. Do hry o udržitelný rozvoj je proto nutné mnohem intenzivněji zatáhnout i další hráče. Čistě mezivládní vyjednávání, které tvořilo hlavní součást Summitu, pomalu pozbývá smysl, pokud se jeho mechanismus nepřeměnění a nezahrne zástupce dalších skupin i jinak než jako pouhé pozorovatele.

A závěrečné doporučení na základě osobní zkušenosti? Aplikovat na budoucí summity princip subsidiarity! To znamená maximum otázek řešit na nejnižší možné úrovni. Na globální úrovni řešit pouze vybrané globální problémy (jako tomu bylo na Summitu tisíciletí věnovanému rozvoji), nikoliv takový „balík“ problémů, jako je udržitelný rozvoj. K udržitelnému rozvoji přistupovat regionálně a tématicky, nikoliv globálně.


reklama

 
Viktor Třebický
Autor, environmentalista, pracuje v Ústavu pro ekopolitiku, o. p. s. jako vedoucí projektu Rio 10.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist