David Mareš: Těžba popovodňových říčních nánosů v CHKO Český kras - reakce na článek z MfDnes
Vzhledem k profilu dna mají navíc povodňové nánosy nějaký vliv pouze při menších povodňových stavech, maximálně do úrovně desetileté vody. Při vyšších povodňových stavech je vzhledem k rozšiřování průtočného profilu řeky jejich podíl na odtokových poměrech v řádu setin až desetin procent. Hovořit proto o problematice těžby říčních náplavů u obce Karlštejn jako o záležitosti volby mezi životy zvířat a lidí je směšné. Zájem těžby povodňových sedimentů je především zájmem firem které tyto práce realizují. Čím více odtěžených kubíků, tím více peněz ze státních dotací a z kapes daňových poplatníků putuje jako zisky firmám, které se často navíc výhodně znásobí prodejem vytěžených štěrkopísků. A argument protipovodňových opatření příslušně připepřený ochranou lidských životů je chytře volené citové vydírání.
Co se týče Karlštejna a jako takového, tak daleko zásadnější vliv na povodně měl například nevhodný průtočný profil mostu který nepojal povodňovou vlnu, způsobil vzdutí a voda se přelila přes železniční trať. Další voda pronikala železničním podchodem. Společně tyto dva zdroje způsobily zatopení části Karlštejna za železniční tratí k němuž vůbec nemuselo dojít. Místo bagrování nánosů v řece by tedy bylo podstatné vybudovat další menší přemostění ve valu navazujícím na Karlštejnský most a zajistit protipovodňové zábrany železničního podchodu ve stanici Karlštejn.
Další podstatná okolnost která zvýšila povodňovou vlnu v obci Karlštejn pro změnu na druhém břehu je umělý návoz v nivě řeky na němž byla postavena restaurace a obecní parkoviště. Místo odtěžení alespoň části tohoto valu po povodni dochází naopak k jeho novému nasypávání a rozšiřování do koryta řeky. Proti tomu ovšem obec Karlštejn neprotestuje, neboť z parkoviště poblíž hradu Karlštejna jí plyne mnoha set tisícový příjem do obecní pokladny. Další překážkou v korytě řeky je dnes již zcela nepotřebný jez zvyšující hladinu až o jeden metr. Uvedené zábrany v průtoku řeky mají o několik řádů větší vliv na povodňové poměry řeky nežli sedimenty v korytě řeky.
Jako obvykle, i v tomto případě je využíváno lidského neštěstí a velkých emocí pro podporu komerčních cílů bez ohledu na skutečná a objektivní fakta.
reklama