Vojtěch Kotecký: Uhlobaroni a uranobaroni
"Při přípravě energetické koncepce jsem dbal na to, aby se mohly vyjádřit všechny zúčastněné strany", píše Pecina. "Ekologické iniciativy, zástupci výrobců energií, zástupci spotřebitelů, odbory, odborná veřejnost a mnoho dalších." Tak přesně tohle vůbec není pravda.
Žádná veřejná debata se totiž neodehrála. Ministerstvo průmyslu a obchodu návrh energetické politiky připravilo za zavřenými dveřmi. S jedinou výjimkou: na uzavřených schůzkách o obsahu koncepce exkluzivně jednalo se zástupci průmyslu. V prosinci 2002 MPO, jeho konzultanti a další úřady jednali se zástupci těžebních a energetických společností. Milan Urban dokonce několik týdnů před dokončením návrhu osobně odjel do Podkrušnohoří, aby se zde sešel s uhelnými doly.
Poté MPO zveřejnilo hotový návrh politiky včetně šesti alternativních scénářů - a na připomínky k němu vyhradilo lhůtu osmi dní. Posléze ji prodloužilo o dalších několik dnů, ale pro změnu na to vůbec neupozornilo.
Uhlí a nezávislost
MPO vedle stavby několika nových atomových reaktorů také požaduje obnovit bourání severočeských obcí kvůli uhelným dolům. "Pokud preferujeme domácí uhlí, pak pouze proto, že pouze obnovitelné zdroje a jaderná energetika pro pokrytí našich potřeb stačit nebude", tvrdí Pecina.
Nezbývá než použít invektivu, kterou sám častuje Martina Bursíka: "To si...buď vymyslel, nebo koncepci vůbec nečetl." Žádný nedostatek alternativ. MPO ve svém návrhu výslovně preferuje uhlí například před relativně čistějším zemním plynem. Netají se přitom důvodem: leitmotivem celé koncepce energetické politiky je totiž domácí energetická nezávislost za každou cenu.
Rekordní znečištění
Proč je důležitá volba špinavého nebo čistějšího paliva, ukazuje souvislost mezi energetickou politikou a českým příspěvkem ke globálním změnám klimatu. Návrh zařazuje snižování exhalací skleníkových plynů až do poslední kategorie v žebříčku priorit. "Jestliže pan Bursík hovoří o vysokých měrných emisích ČR, pak mu doporučuji porovnání se srovnatelnými zeměmi a ne s průměrem EU", žádá náměstek ministra průmyslu a obchodu.
Výborně, řiďme se tedy jeho instrukcemi. Takže: Česká republika konkrétně v přepočtu na jednoho obyvatele způsobuje nejvyšší exhalace oxidu uhličitého, hlavní příčiny globálních změn klimatu, ze všech členských a přistupujících zemí Evropské unie.
Pecina přitom argumentuje Belgií a Velkou Británií. Belgie je dobrý příklad: na žebříčku nejhorších znečišťovatelů stojí hned za námi. Velká Británie má ovšem exhalace o 26 % nižší než Česká republika a jen o málo větší než Pecinou zatracovaný průměr Evropské unie.
Nepřehnat to s čistou energií
Náměstek Pecina tvrdí, že "z celého materiálu přímo vyzařuje preference zdrojů, které životní prostředí zatěžují minimálně."
Nikoli. Strategie politiky spočívá v podpoře domácích uhelných dolů a nových jaderných reaktorů. Čisté obnovitelné zdroje doslova odsouvá na okraj. MPO chce do roku 2010 dosáhnout 8% podílu na výrobě elektřiny, ke kterému se vláda zavázala ve smlouvě s Evropskou unií, a posléze rychle dupnout na brzdu: během dalších dvou desetiletí se má zvýšit pouze o několik procentních bodů. Přitom soudě podle ekonomických trendů bude právě v té době rozvoj ve světě akcelerovat dokonce i ve srovnání s dnešním boomem. Rozbíhající se masová výroba totiž rychle snižuje ceny. Třeba větrná elektřina je dnes o 80 % levnější než před dvaceti lety a lze očekávat, že se tento trend nezastaví.
Atomová zaostalost
Pozoruhodné jsou také důvody, kterými Martin Pecina obhajuje výstavbu nových atomových reaktorů: "jaderná energetika zažívá nebývalý rozvoj...V tomto okamžiku se na světě staví několik desítek nových reaktorů....Budeme v budoucnu nakupovat jaderné technologie z USA, Číny či Indie?"
Takže se na ten nebývalý rozvoj a několik desítek projektů podívejme. Reaktorů se dnes ve světě staví devětadvacet (polovina připadá na Rusko a Indii). Kterépak země jsou ministerstvu průmyslu a obchodu vzorem? Korea, Severní Korea, Irán, Japonsko, Čína, Ukrajina, Tchajwan, Rusko, Rumunsko a Indie.
V Evropské unii o novém bloku uvažuje pouze Finsko. Ze států dnešní patnáctky sedm žádné reaktory nemá, čtyři už rozhodly o ukončení jaderného programu, dvě země neplánují žádné nové elektrárny a stávající ponechávají v provozu, Francie výhledově počítá s dalším projektem v budoucnu. V USA neobjednali žádnou jadernou elektrárnu od roku 1978.
Zastavte uhlobarony a uranobarony
Napište prosím z internetových stránek Hnutí DUHA email ministrovi průmyslu a obchodu. Řekněte mu, že politika, která dává na výběr mezi uranem a uhlím nebo uhlím a uranem, je nepřijatelná; stejně jako její sestavování za zavřenými dveřmi. Žádejte jej, aby připravený návrh stáhl a umožnil otevřenou veřejnou diskusi o hlavních cílech vládní energetické koncepce. Bude vás to stát jen pár minut a několik úderů do klávesnice: klikněte na http://www.hnutiduha.cz/aktivity/energetika/politika.htm
reklama