https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/v-zoo-zotrocujeme-zvirata-pro-sve-poteseni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Míra Zetka: V zoo zotročujeme zvířata pro své potěšení

22.8.2001
Již delší dobu mi mozek neustále nahlodává stále stejná myšlenka na zjištění skutečného stavu dění v zoologických zahradách, nejen však na dění ve veřejných částech, ale hlavně v částech veřejnosti nepřístupných. Na jedné straně je nám již od dětství "vtloukána" do hlavy důležitost provozu těchto zařízení, na straně druhé (to už však bez vědomí a přítomnosti společnosti) jsou přebytečná, pro zahradu "nevýhodná" zvířata utracována pro jejich přebytečnost a nevýhodnost dalšího chovu.
 
Každému malému dítěti jsou neustále předkládány důvody chovu zvířat v zoologických zahradách, které hlásají, že je v zájmu přírody a společnosti udržovat je a pěstovat v nich tato zvířata, která jsou mnohdy na pokraji vymření a ve volné přírodě nejsou schopna se rozmnožovat v pro přežití nutném množství. Úplně minimální množství druhů, které jsou zachraňovány v zoologických zahradách, se jeví jako směšné gesto oproti skutečnému počtu ohrožených druhů na Zemi. V zoologických zahradách zotročujeme zvířata pro své potěšení, abychom je mohli ukazovat našim dětem degradovaná, sražená na kolena, okradená o poslední zbytky důstojnosti. Učíme tak naše potomky od nejútlejšího věku nadřazenosti nad zvířaty a přírodou jako takovou, ukazujeme jim svou zhoubnou sílu, s jakou jsme je ovládli, ale ptám se proč a zároveň si troufám odpovědět...

Svým neuváženým jednáním a činností přivedl člověk přírodu na pokraj zhroucení, co se plynule vytvářelo a vytváří desítky miliony let, jsme my, samozvaně obsazení do role vládců přírody, dokázali během pár stovek let totálně zničit, v "lepším" případě ošklivě poničit. Vydrancovaná nerostná ložiska, otrávená voda, vzduch, země, moře, ze kterého pocházíme, zdegenerovaná fauna a flora, to jsou důkazy projevů naší lásky k Matce Zemi, jsou to projevy naší hamižnosti, sobeckosti a bezohlednosti, kterou dál a dál útočíme proti všemu, co by pro nás mělo být "svaté". Necháváme tak svým potomkům pěkné dědictví, vzpomínku na prarodiče, ze které bude navěky razit hloupost, s jakou jsme se chovali ke svému okolí. Člověk je pro své pohodlí schopen udělat cokoliv, zotročit si přírodu pro svůj vlastní prospěch, bez ohledu na její ostatní složky, jednou z nich však sám je. Z přírody si bereme neúměrně velká množství všeho, co nám je volně nabízeno, stejně jako ostatním živým tvorům. Veškeré denní potřeby společnosti převádíme na obchod, obchod s přírodou, tím jediným z čeho vše kolem nás vzniká a mělo by tudíž být pro nás "nejsvatější". Pouze lidé si vytvářejí tabulky, podle kterých určujeme co a v jakém množství bude pro přírodu lepší, spíše tedy co bude dobrého pro nás, pro náš pohodlnější, "plnohodnotnější" život.


reklama

Míra Zetka
Autor je čtenářem EkoListu po drátě.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist