https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vitezslav-kremlik-vystavy-o-zmenach-klimatu-casto-matou-verejnost-ale-jde-to-i-jinak
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vítězslav Kremlík: Výstavy o změnách klimatu často matou veřejnost. Ale jde to i jinak

26.11.2012
Firma Toyota do škol přijížděla s nápisem „Zachraň klima“. Na voze je lední medvěd. Odezva mystifikace o vymírání ledních medvědů, kterou Al Gore ve svém filmu „Nepříjemná pravda“ převzal z dnes již vyvrácené Monnetovy studie. Monnet byl kvůli podvodu vyšetřován
Firma Toyota do škol přijížděla s nápisem „Zachraň klima“. Na voze je lední medvěd. Odezva mystifikace o vymírání ledních medvědů, kterou Al Gore ve svém filmu „Nepříjemná pravda“ převzal z dnes již vyvrácené Monnetovy studie. Monnet byl kvůli podvodu vyšetřován
Muzeum Šumperk nabízí nový přístup. Výstavu o globálním oteplování racionálně a bez hysterie.
 

Muzea a galerie občas pořádají i výstavy na téma globální oteplování. Je tu ale jedna záhada. Zatímco zpravidla je vzdělávání doménou vědců a pedagogů, tady vše obvykle organizují političtí aktivisté.

Například za putovní výstavou „Prima klima“ (PDF). (Která od roku 2008 koluje po základních školách ČR) stojí ekologické sdružení „Veronika“. Plakáty lektoroval asi nejradikálnější klima-alarmista v zemi, pan Jan Hollan, který chce prosadit uhlíkovou daň.

Bohužel cílem těchto sdružení není naučit děti něco o přírodních vědách. Spíše se to podobá reklamním kampaním firem – cílem je přimět spotřebitele, aby změnil své chování při nákupu výrobků. V dětech je vyvoláván pocit viny, že svými emisemi CO2 ničí přírodu. Ulevit svědomí mohou, když budou kupovat výrobky zelených firem.

Aktivisté popis fungování klimatu často až neúnosně zjednodušují. Například tvrdí: „Platí přitom jednoduchá závislost - čím více je v atmosféře skleníkových plynů, tím více tepla dokáží zachytit.“ Ale tak jednoduché to není. Ve skutečnosti platí pravý opak. Nejprve se oteplí a až poté rostou skleníkové plyny (viz Humlum a kol. 2012). Efekt opačný (feedback) je slabší a dosud nebyl změřen.

Jiným příkladem je Nadace Partnerství, která připravila Putovní výstavu o změnách klimatu (PDF). S finanční podporou WWF, Evropské komise a firmy Toyota. Dětem je předkládán zkreslený a neúplný obraz skutečnosti. Ani zmínka o tom, že k růstu teplot posledních staletí silně přispěl rekordní nárůst sluneční aktivity. Autoři chtějí vyvolat dojem, jako by kromě CO2 na teploty nikdy nic jiného nepůsobilo. O 60letém klimatickém cyklu také ani zmínka. Lze tomuto ještě říkat „vzdělávání“?

Protestovat by měli zejména učitelé matematiky. Dětem se tu s vážnou tváří tvrdí, že změní-li svůj životní styl a budou místo autem jezdit na kole, tak za pár korun zachrání klima. Tomu mohou uvěřit jen děti, které neumějí do pěti počítat.

Kdyby celá EU, přes půl miliardy lidí, celých sto let snižovala svoje emise dle plánu 20-20-20, tak to za sto let oddálí oteplování maximálně o 0,05°C (Lomborg). Tím, že děti budou jíst mrkev a zhasínat v kuchyni, když tam nejsou, tím klima neovlivní. Pokud chcete recyklovat, recyklujte – ale to není důvod říkat dětem nepravdy o uhlíku.

Bjorn Lomborg. Mýtus o zelené ekologické bezpečnosti (Project Syndicate, česky, 2011)

Jde výstava udělat i korektně? V Šumperku to dokázali

Ukazuje se ale, že to jde i jinak. V městském muzeu v Šumperku uspořádali pro školy a veřejnost výstavu „Globální oteplování – ano či ne?“, která se snaží ukázat změny klimatu klidně a bez hysterie.

Přidaná hodnota této výstavy je výrazně vyšší. Je tu celkem 22 propracovaných panelů (Prima klima jich měla jen 12 a Nadace Partnerství pouze 6).

Proč o tolik větší rozsah? Protože zde se dozvíte i to, co vám klimatičtí aktivisté nechtějí prozradit. Dozvíte se tu i o přírodních příčinách změn klimatu! A dozvíte se i o tom, za co se klimatologové stydí a o čem tak neradi mluví. O politizaci klimatologie (aféra Climategate, hokejkový graf, obchod s klimatickými odpustky, Maurice Strong atd.).

Rovněž se tu korektně uvádí na pravou míru ona mystifikace, že prý klimaskeptici jako Klaus popírají změny klimatu.

Autor výstavy, Mgr. Milan Dvořák z muzea v Šumperku, je profesí zoolog a geolog. Jak známo, většina geologů se dívá na klimatický alarmismus s rozpaky. Ať už je to geolog a bloger Karel Drábek, geolog a klimatolog George Kukla nebo ze zahraničí geologové jako Tim Patterson.

S radostí jsem přijal žádost muzea, abych se na přípravě výstavy podílel jako odborný konzultant. Řada grafů a dat na výstavě ostatně pochází ze stránek Klimaskeptik.cz. S potěšením mohu říci, že se tyto stránky za poslední roky staly zřejmě nejrozsáhlejším českým on-line zdrojem informací o změnách klimatu.

Je nutno podotknout, že výstava v Šumperku strčí konkurenci do kapsy i po výtvarné stránce. Volba barev i koláž ilustrací činí z těchto panelů doslova umělecké dílo. Nebylo by překvapením, kdyby za ně Michaela Stuchlá získala nějakou výtvarnou cenu.

Výstava potrvá do 13. ledna 2013. Poté může být výstava zapůjčena jiným muzeím, galeriím či školám. Zájemci mohou psát na vmsumperk@muzeum-sumperk.cz


reklama

 
Vítězslav Kremlík
Autor projektu Klimaskeptik.cz
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist