https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vladimir-labuda-britanie-chysta-vystavbu-mohutnych-prilivovych-elektraren
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Agentura J.L.M: Británie chystá výstavbu mohutných přílivových elektráren

10.2.2017
První velká přílivová elektrárna se začne v roce 2018 stavět v zálivu Swansea Bay na jižním pobřeží Walesu asi 270 kilometrů západně od Londýna. Ilustrační obrázek zálivu Swansea Bay.
První velká přílivová elektrárna se začne v roce 2018 stavět v zálivu Swansea Bay na jižním pobřeží Walesu asi 270 kilometrů západně od Londýna. Ilustrační obrázek zálivu Swansea Bay.
Foto | Synwell / Flickr
Přílivové elektrárny lze stavět jenom tam, kde existuje velký rozdíl mezi hladinou moře během pravidelně se opakujícího přílivu a odlivu. Jejich výstavbu nyní plánuje Británie, která má pobřežní lokality, kde se voda zvedá a klesá o sedm až devět metrů, což je nejvíce na světě.
 
První velká přílivová elektrárna se začne v roce 2018 stavět v zálivu Swansea Bay na jižním pobřeží Walesu asi 270 kilometrů západně od Londýna. Elektrárnu, na jejímž financování se bude podílet také vláda, vybuduje společnost Tidal Lagoon Power. V pobřežní laguně vznikne hráz dlouhá devět a půl kilometru, v jejíchž útrobách bude instalováno 16 turbín o celkovém výkonu 320 megawattů. Výroba postačí k zásobování elektřinou pro 150 tisíc domácností. Náklady na tento pilotní projekt dosáhnou 1,3 miliardy liber šterlinků (v přepočtu kolem 43 miliard korun). S dokončením se počítá během čtyř let.

Půjde-li vše podle plánu a přílivová elektrárna ve Swansea Bay se osvědčí, vláda dá zelenou dalším šesti ambiciózním projektům. Celkový instalovaný výkon britských přílivových elektráren by po jejich vybudování měl být 17 600 megawattů, což odpovídá asi 30 procentům současného výkonu všech britských elektráren.

Bývalý britský ministr energetiky Charles Hendry, kterého londýnský kabinet pověřil dohledem nad stavbou, tvrdí, že přílivová elektrárna vyrábějící levný proud bude sloužit 120 let. "Energie přílivu a odlivu se stane pro Wales tím, co severomořská ropa pro Skotsko," prohlašuje labouristický poslanec Paul Flynn.


http://www.rechargenews.com/technology/1208454/tidal-lagoon-can-be-cost-effective-part-of-uk-energy-mix-study
https://www.theguardian.com/environment/2017/jan/12/tidal-lagoons-could-ensure-uk-power-supplies
https://www.theguardian.com/environment/2016/oct/08/tidal-power-swansea-bay-lagoon
Agentura J.L.M

tisknout poslat
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist