https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/volby-dobre-zpravy-prevazuji
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mgr. Daniel Vondrouš: Volby: Dobré zprávy převažují

20.6.1998
Výsledek voleb vidím spíše pozitivně. Každého demokrata jistě potěšilo, že do Poslanecké sněmovny nepronikli republikáni a strana důchodců. Počet komunistických poslanců výrazně nevzrostl, demokratické strany celkově posílily. Mimořádně agresivní a demagogická volební kampaň ODS, vedle níž působili dokonce i republikáni nevýrazně, jí přinesla nečekaný úspěch. Na druhou stranu vyvolala oprávněnou otázku, zda téměř všeobecný povolební jásot nad údajným poklesem extremismu ve společnosti není předčasný.
 
Návrat centralistické a antiekologické Klausovy vlády se nezdá příliš pravděpodobný. K dohodě budou spíše směřovat KDU-ČSL, ČSSD a Unie svobody - strany, které se k životnímu prostředí a rozvoji občanské společnosti stavějí nejpříznivěji. Jejich předsedové také těsně před volbami podpořili myšlenku, že by budoucím ministrem životního prostředí měl (KDU-ČSL, US) nebo mohl (ČSSD) být Martin Bursík.

Smutnou zprávou je nezvolení Miloše Kužvarta. Přes naléhání ekologických aktivistů nakonec předseda sociální demokracie nevyužil možnosti ve druhém skrutiniu do parlamentu poslat ekologického experta. Přenechal volbu nejsilnějším regionům, které pochopitelně doplnily své zástupce. Zvláště pro ekologicky citlivější menšinu uvnitř ČSSD je to těžká rána. Podobně se do parlamentu nedostal ani méně známý garant ekologického programu Unie svobody Ivo Šanc.

Životní prostředí a občanskou společnost sice v poslanecké sněmovně může hájit Petra Buzková (ČSSD) či Vladimír Mlynář (US). Oba se však přednostně věnují řadě jiných témat a těžko lze očekávat, že by ekologický program svých stran aktivně prosazovali kupříkladu ve výboru pro životní prostředí. To může těmto dvěma stranám způsobit značné problémy s plněním předvolebních slibů. Jedinou parlamentní jistotou tak zůstává poslanec Libor Ambrozek (KDU-ČSL).

Znovu se naopak budeme nuceni utkávat s těmi, kteří se stavějí na opačnou stranu. Ať už to jsou staří známí z bývalé sněmovny - Klaus, Nečas, Teplík (všichni ODS), Grégr či Hojdar (oba ČSSD), z ministerstva průmyslu - Kühnl (US) či devastačními záměry nechvalně proslulý starosta Liberce - Drda (ODS).

Věřme, že pocit odpovědnosti nakonec převáží, do politiky se vrátí ohleduplnost, slušnost a věcný přístup a nedočkáme se vlády závislé na libovůli Grebeníčka či Klause. Příležitost k tomu voliči vytvořili.


reklama

 
Mgr. Daniel Vondrouš
Autor je legislativním poradcem Hnutí DUHA.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist