https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/volit-je-dobre-s-nadhledem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Daniel Vondrouš: Volit je dobré s nadhledem

8.6.2004
Původně jsem nechtěl vstoupit na tenký led diskuse o tom, koho volit do Evropského parlamentu. Nerad bych ale, aby diskuse na Fóru Ekolistu začala a skončila dvěma příspěvky na podporu jedné strany. Narozdíl od autorů předcházejících dvou příspěvků na toto téma sice nejsem (a nikdy jsem nebyl) v žádné politické straně, přesto - vzhledem k mé současné práci na MŽP - může být můj příspěvek chápán jako zaujatý. S tímto rizikem bych rád něco poradil ctěným čtenářům a potenciální voličům.
 
Chápu, že může být těžké se orientovat v jednotlivých politických programech. Jejich studium ale nemusíte brát tak vážně - o životním prostředí mluví všechny zavedené i většina nových stran.

Pokud kandidáta osobně neznáte, jeho osobnost můžete sotva zhodnotit. Opět to není třeba brát tak vážně - schopnost prosazovat (v tomto případě ekologické) cíle slušnými prostředky sotva může kdokoliv dopředu odhadnout.

Z mého pohledu jsou pro rozhodnutí komu dát hlas klíčová tři kritéria:

1) Konkrétní závazky kandidátů - tedy odpovědi na konkrétní dotazy (ankety) z oblasti, která vás zajímá. Ekologické organizace (např. Ústav pro ekopolitiku, Zelený kruh, Hnutí DUHA, Arnika, Greenpeace) jich shromáždily řadu (pohříchu většinou každá zvlášť). Některé odpovědi byly zveřejněny čerstvě (některé snad ještě budou). Podle mých informací se v těchto hodnoceních objevují na prvních třech místech SOS, SZ a KDU-ČSL. Těsně následovány ČSSD a US-DEU (kandidující jako Unie liberálních demokratů).

2) Konkrétní dosavadní hlasování kandidátů (poslanců, senátorů, zastupitelů) a jejich stran. V tomto případě je obtížné hodnotit SZ a SOS (souhrnně zpracované informace o tom, jak hlasují jejich zastupitelé v obcích a krajích, nejsou k dispozici). Ekologické organizace dlouhodobě hodnotí podle hlasování v parlamentu jako nejzelenější KDU-ČSL a US-DEU. O poznání hůře hlasují ČSSD a KSČM, nejhůře pak ODS.

3) Vážnou volbou je rozhodnutí zda hlasovat tzv. principielně (bez ohledu na riziko propadu volebního hlasu) či takticky (s cílem podpořit někoho, kdo má reálnou šanci). To je samozřejmě rozhodnutí, se kterým se musí vypořádat každý sám.

Občas bývá v diskusi také zmiňováno hlasování stávajících evropských poslanců v minulosti. Podle mne to pro hlasování budoucích českých zástupců není příliš relevantní informace. Říká nám sice, že například komunisté v EP velmi podporují životní prostředí. To ovšem pochopitelně automaticky neznamená, že Miroslav Ransdorf (a cca 3-4 jeho kolegové) by činil totéž. Máme-li volit konkrétní kandidáty s konkrétním cílem - měli bychom se o nich snažit získat konkrétní informace.

Samotné vaše seznámení se s konkrétními informacemi o názorech a dosavadních postojích kandidátů k životnímu prostředí je pro jeho ochranu cenné. Pokud je využijete až půjdete volit do EP - ještě lépe.

V každém případě, prosím, volit jděte. Udělejte to, ať už máte na politické strany, jejich snahy i spory či koneckonců i na ochranu životního prostředí jakýkoliv názor. Samotný akt volby je v dnešním světě stále významnější čin.


reklama

 
Daniel Vondrouš
Autor je tajemník ministra životního prostředí Libora Ambrozka
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist