https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/vznika-nova-technokracie
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Karel Procházka: Vzniká nová technokracie?

26.4.2002
Jsem rodák z obce Lipník, je mi 45 let a nerozumím dnešní demokracii. Za druhé světové války v roce 1940 bylo provedeno vystěhování obce Lipník. Po válce v létech 1945 se někteří lidé stěhovali zpět a znovu cílevědomě budovali svá obydlí. V roce 1950 proběhlo rozšiřování stávajícího vojenského prostoru. Poté přišel rok 1968 - okupace sovětských vojsk. V roce 1990, budiž tomu chvála, pan Kocáb potřásl rukou poslednímu sovětskému vojákovi. Tento region, který byl po dlouhou dobu takto zkoušen, jsem se domníval, že koněčně se začne v klidu rozvíjet a ejhle, není tomu tak. Opět se začíná v tomto regionu z pozice mezinárodní firmy akciové společnosti Škoda a.s., se sídlem Mladá Boleslav, rozhodovat o nás bez nás. Na lidi se nebere ohled, a já se ptám vzniká nová TECHNOKRACIE???
 
Vznikla petiční akce, ve které vyjádřilo svůj nesouhlas 3000 občanů nejen z okolních obcí, ale i ze vzdálených obcí a měst, což dalo podmět pro vznik občanského sdružení MLADÁ. Škoda a.s. nereaguje na tyto výzvy a stále pořádá meetings v obcích, kde již byl mnohokrát a důrazně vysloven nezájem o tuto výstavbu, přestože proběhlo negativní vyjádření EIA.

Hlavními důvody proč tuto stavbu lidé nechtějí jsou:

Stavba se nachází v centrální části regionálního biocentra. Toto biocentrum je jediné svého druhu v České republice a má proto z hlediska ochrany životního prostředí celostátní, nikoliv jen regionální význam. Škoda a.s. chce touto stavbou zcela zničit a zneužít plochu o výměře 370 ha (les, louky).

Trvalá ztráta využití rekreačního území. V době užívání sovětskou armádou byl zamezen vstup ostnatými dráty do celého regionu biocentra. V případě vybudování polygonu, 10 let po odchodu sovětské armády, budou občané stát opět u plot, ale s oplocenou plochou minimálně desetkrát větší a přísněji střeženou. Zastupitelé i vláda změní již schválený územní plán pro tento region, aby vyhověla přání velkolepé mezinárodní firmy???

Zastupitelé, vláda a Škoda a.s. neberou v úvahu hlas lidí, který je základem demokracie a svobody. V rámci výstavby polygonu budou zničeny jediné spojovací silnice s ostatními obcemi.

V obci Lipník z bývalé základní školy, byl zřízen pečovatelský ústav pro celoživotně postižené děti, kteří bohužel se nemohou bez lidské pomoci postarat sami o sebe, využívají tohoto prostoru k vycházkám a rehabilitaci psychického stavu. Pro Škodu a.s. ani tito lidé nejsou žádnou překážkou. Škoda a.s. se nás stále pokouší přesvědčit jak to bude báječné až nám zde budou 24 hodin denně a 365 dní v roce rotovat auta.


reklama

 
Karel Procházka
Autor je čtenářem EkoListu.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist