Pavel Jůza: Z čeho zaplatí Rumunsko škody?
28.2.2000
V současné době věnují veřejné sdělovací prostředky poměrně dost pozornosti ekologické katastrofě v Rumunsku, kde unikl kyanid používaný při těžbě zlata a zcela zlikvidoval život v postižených řekách, včetně části Dunaje.
Mluví se o obrovských finančních škodách. Mluví se o tom, že sousední postižené státy budou po Rumunsku žádat náhradu; přičemž je ale očividné, že jde jen o gesto, neboť právě chudé Rumunsko odpovídající množství financí na náhradu škod v životě nesežene. Přičemž nejde jen o peníze ("o ty jde až v první řadě", řekl by klasik); likvidace života v řekách, ohrožení zdraví lidí, znehodnocení mnoha zdrojů pitné vody, to jsou škody finančně ne zcela vyčíslitelné. Mluví se i o tom, že jde o největší evropskou ekologickou katastrofu od Černobylu.
reklama
Kupodivu se nemluví o analogiích. Nicméně se domnívám, že tato katastrofa je podnětem k tomu, aby mnozí, zejména někteří kompetentní činitelé, nově pouvažovali nad pojmy a jmény jako Kašperské Hory, Mokrsko a podobně.
reklama
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou
diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem
Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného
textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk