https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zaznam-z-tiskove-konference-pri-prilezitosti-uvedeni-knihy-quotprirodni-kapitalismusquot-na-cesky-trh
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Richard Malatinský: Záznam z tiskové konference při příležitosti uvedení knihy "Přírodní kapitalismus" na český trh

27.5.2004
Pořádat tiskovou konferenci při příležitosti vydání knihy je v našich poměrech věc pokud ne nevídaná, tak alespoň značně neobvyklá. Pokud bychom chtěli tento krok rovnou odsuzovat, můžeme prohlásit, že jde o poněkud zoufalý pokus, jak upoutat média (a skrze ně i širší veřejnost) na událost, o kterou ve skutečnosti nikdo kromě několika odborníků nestojí. Nicméně kniha "Přírodní kapitalismus", o kterou se jedná, vyvolává podle všeho vlnu nadšení, prostupující i zdánlivě neslučitelnými obory - a to především svým netradičním pohledem na ekologii, kterou dokáže provázat s ekonomií a vytvořit tak jakýsi model kapitalistické společnosti, kde se (již) vyplatí šetřit přírodu. Zní to jako protimluv, ale je to tak. Navíc autoři bodují i tím, že tento model dokáží oživit uvedením již existujících příkladů. Takže abychom to zjednodušili: tato kniha je zjevně pro současný svět potřebná jako ona příslovečná sůl.
 
I proto se 17. 12. 2003 v Café Louvre na Národní třídě konala výše zmíněná tisková konference, na kterou si Bohuslav Blažek jako moderátor a jeden z překladatelů pozval zajímavou společnost odborníků v pevné víře, že tím vytvoří ideální prostředí pro přínosnou diskusi. Navíc poblíž nechyběly bíle prostřené stoly, prohýbající se pod rozličnými pochutinami a osvěžujícími tekutinami, což naznačovalo, že i po skončení tiskovky bude v kuloárech živo, aspoň tedy do té doby, než se všechno sní.

Pan Blažek decentním cinkáním sklenicí svolal přítomnou veřejnost a těch několik novinářů, kteří se na to nevybodli. Tisková konference mohla začít. Za stolem zasedl ministr životního prostředí Ambrozek, exministři Bursík a Dejmal, byznysmen Slavotínek, ekofilosof Šmajs a dokumentarista Škrdlant, už podle jmen velice zajímavá sestava. Nicméně prvním, kdo si uzurpoval slovo, byl novinář Tomáš Vystrčil, který se rovněž podílel na vydání knihy. Aniž se nějak ptal moderátora konference, pana Blažka, začal rozehrávat své vlastní téma a svůj názor. Dozvěděli jsme se, že je v této republice problém vydat knihy s poselstvím, jako je právě "Přírodní kapitalismus", z čehož plyne, že v takové společnosti máme daleko k principům, které se knihy jako tato snaží nastolit. Když se Tomáš Vystrčil vymluvil, dostal se k slovu pan Blažek a zahájil tuto tiskovou konferenci jakožto výjimečný případ, kdy nepůjde o aroganci, ale o skutečnou diskusi. A jako prvnímu dal slovo ministru Ambrozkovi, který se kvůli této akci musel omluvit z jednání parlamentu (chudák).

Na panu ministrovi byla znát rétorická rozehranost. Záhy se rozmluvil, jako kdyby v parlamentu nechyběl, a hned zkraje upozornil na knihu, která "Přírodnímu kapitalismu" myšlenkově předchází, totiž "Faktor 4", která ho údajně názorově ovlivnila. Poděkoval nakladatelství za odvahu vydávat podobné tituly a prohlásil, že "Přírodní kapitalismus" je knihou, kterou by měli číst jak ekologové, tak i ekonomové a podnikatelé. Prý je titulem, který může pomoci k tomu, abychom dostali ekologii pod kůži a abychom se měli stále lépe. Když ministr skončil, pan Blažek vyjádřil přání, aby tato kniha neskončila v šuplíku, jako výše zmíněný Faktor 4.

V tu chvíli se do toho opět vložil Tomáš Vystrčil, aby poděkoval dvěma spolupracovníkům, kteří se podíleli na překladu.

Jako další dostal slovo exministr Dejmal. Připomněl, že žádná politická strana nepřišla s konceptem pro budoucnost. Zabrousil do minulosti, kdy bylo kulturotvornou silou náboženství, které se pak ovšem "privatizovalo" a svou sílu ztratilo. Tuto sílu v politice nikdy nemůžeme nalézt, proto je třeba takových knih, jako je "Přírodní kapitalismus" - silných a inspirativních. Na konec své řeči se s obavou dotkl některých ekologických problémů, které se zjevně chystá současná sněmovna řešit špatnou cestou.

Na to navázal Bohuslav Blažek varováním, aby se myšlenek v knize obsažených nikdo nezmocnil, ale naopak - aby byly uchopeny a aplikovány. Pak objasnil, že k vydání knihy by nemohlo dojít nebýt sponzora, firmy MVV Energie CZ, která už myšlenky knihy jako jedna z mála u nás prakticky využívá.

Šéf této firmy, pan Slavotínek, se v ničem moc nedloubal. Řekl jen fakta o firmě, kterou řídí - dodávají teplo, a tak jim jde o efekt, kterým je spokojenost zákazníka. Využití myšlenek autorů knihy bylo nasnadě, protože se dlouho osobně znají s panem Blažkem, který podobné myšlenky prosazuje už delší dobu. Pak řekl, že ve finále koneckonců nám všem jde jen o to, abychom přežili. Pan Blažek dodal, že MVV Energie CZ naštěstí není jediná česká firma, která takto uvažuje.

Jako další se dostal k mikrofonu exministr Bursík a už od úvodních vět působil nadšeně. Jeho chvála na adresu knihy začala výrazem "strhující čtení" a pokračovala přes další stupínky nazvané "upgrade Faktoru 4" a "návod k použití Země" až k termínu "revoluční". Podle něj autoři bourají mýty a klišé a zároveň poskytují odpovědi na otázky společně s přesvědčivými argumenty, které dokazují, že se lze chovat ekologicky a ještě na tom vydělat.

Po exministrovi pan Blažek představil ekofilosofa Šmajse z Brna. Tento ontolog nalezl v knize důkaz, že se v současné době "přetahují" systémové struktury světa a pokud bude tento vývoj pokračovat, budou zničeny naše materiální i duchovní kultury - z čehož plyne, že kniha je velice poučná i z filosofického hlediska.

Jako posledního odborníka představil Bohuslav Blažek dokumentaristu Škrdlanta. Od něj vzešlo upozornění, které na rozdíl od ostatních hledalo určitou polemiku s tak nekriticky velebenou knihou. V prvé řadě je v knize příliš mnoho názorů, což může představovat nebezpečí. Oproti vizi ráje, kde všechno funguje, jaký popisuje "Přírodní kapitalismus", dává do protikladu knihu "Energie a rovnost", ve které je postulováno, že energie korumpuje (stejně jako moc) a nedostatek energie korumpuje ještě víc. S typicky dokumentaristickým přístupem pak uzavřel svůj příspěvek tím, že dva popisy jsou vždycky lepší než jeden, a proto by se "Přírodní kapitalismus" neměl brát tak nekriticky, ale spíše jen jako jedna z vizí.

Pan Blažek to komentoval tím, že kniha každopádně rozčílí všechny, ať už jsou politicky nalevo nebo napravo - a to je dobře. Pak otevřel diskusi, do které se ovšem zapojilo jen pár lidí. Slečna (nebo paní) ze Zeleného kruhu vyjádřila víru v úspěch knihy a přála by si, aby ji dostali pod stromeček poslanci našeho parlamentu. Pak se opět připomněl neúnavný novinář Vystrčil a chtěl po ministru Ambrozkovi odpověď na otázku, zda bude ministerstvo podporovat vydávání podobných knih. Ministr mu velice politicky odpověděl, že by každý resort přeci měl podporovat vydávání své odborné literatury a že oni tak samozřejmě také činí. Pak vyzval svého ředitele odboru Jakuba Kašpara, aby jmenoval některé tituly. Tím byl pan Kašpar ovšem zaskočen a tak chvíli mlátil prázdnou slámu, aby ze sebe nakonec dostal alespoň přibližnou číslovku - MŽP vydává několik desítek až sto titulů.

Pan Slavotínek byl pak dotázán na to, jak to dělají oni, a velice povšechně se zmínil o metodě EPC, kterou používají. Exministr Bursík uvedl příklady, že se u nás nešetří - kolik například protopí v zimě určité školy, přitom otevírají okna atd. Vyjádřil názor, že kniha může (a možná i musí) být uvedena do reality, neboť principy v ní obsažené prostě fungují.

Pan filosof Šmajs to chtěl na závěr komentovat tím, že kniha je svůdná, ale tím si trochu naběhl. Pan Blažek, který po celou dobu vedl konferenci velice jistě a třímal otěže pevně v rukou, předvedl malé dramatické pukrle, když si dovolil ho poopravit s tím, že co je svůdné, to zbavuje rozumu - takže vhodnější termín je "lákavá" kniha. A to "Přírodní kapitalismus" bezpochyby je, ať už to bereme jakkoliv.

Tiskovka skončila, šlo se jíst a debatovat do kuloárů. Byl to zkrátka pěkný event. Teď už jen aby se podařilo knihu dostat dál než do odborných knihoven. Nejlépe do rukou povolaných.


reklama

 
Richard Malatinský
Autor je studentem FAMU
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist