Jan Šmucar: Zdánlivé maličkosti
Jako častokrát byl opět narvaný k prasknutí a něco plastových lahví se povalovalo kolem.
Po bližším průzkumu jsem zjistil, že většina obalů je neporušená (nejsou sešlápnuté). V tu chvíli jsem objevil zdánlivou maličkost schovanou v separovaném odpadu. Vždyť by úplně stačilo každou láhev sešlápnout (kromě těch skleněných) a shromažďovaný odpad by zabral mnohem méně místa. Zvon by se nepřeplňoval a důsledky této změny by byly velice široké.
Část PET lahví by neskončila v běžné popelnici na komunální odpad, přibylo by účastníků sběru (mnozí jsou otráveni přecpaným zvonem), okolí by bylo čistší a zvony by se nemusely vyvážet tak často. Tím by se ušetřilo nejen životní prostředí - výfukové plyny vypouštěné při každém svozu navíc, ale i peníze vynaložené na sběr. Celý proces separace a recyklace se tak může vlastně jenom zlepšit. A přitom stačí opravdu málo. Každou PET láhev před odevzdáním sešlápnout.
To je pouze jedna z mnoha maličkostí , které utvářejí náš život i prostředí , ve kterém ho prožijeme. Pokud to někomu nestačí , přidám další nápady. Můžete sundávat z lahví papírovou etiketu a odevzdávat ji do modrého zvonu. Můžete odšroubovat víčko a zkusit ho odevzdat jinde. U nás v Děčíně můžete třeba sbírat polystyrénové (PS) a polypropylenové (PP) kelímky a jogurtů, tvarohů atd. a odevzdávat je v Ekocentru, které se nachází v Domě dětí a mládeže na Teplické ulici (tel. 0412/531409). Můžete mnohem více, než si myslíte, a stačí, když se obrátíte na Ekocentrum, a my vám rádi poradíme. Pomůžeme vám všimnout si zdánlivých maličkostí a zlepšit tak nejen svůj život, ale i prostředí ve kterém ho prožijete.
Hodně pozornosti a hezký zbytek léta.
reklama