https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zdenek-zatopek-cesta-poustniho-zemedelstvi-vede-pres-morskou-vodu-slunce-a-vitr
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdeněk Zátopek: Cesta pouštního zemědělství vede přes mořskou vodu, slunce a vítr

17.12.2015
Zásoba podzemní vody je na pouštích různá, čeho však mají pobřežní oblasti opravdu dostatek, je slaná voda. Snímek zobrazuje intenzitu slunečního záření.
Zásoba podzemní vody je na pouštích různá, čeho však mají pobřežní oblasti opravdu dostatek, je slaná voda. Snímek zobrazuje intenzitu slunečního záření.
V novele Muž, který sázel stromy lze pozorovat vztah mezi člověkem a prostředím. Muž proměnil vichrem a suchem sužovanou pustinu v úrodný kraj, který se dovedl stát místem pro život. Mohly za to stromy, které vytrvale sázel; ty pak zastínily zemi. Ta nebyla vysušena ostrým Sluncem, vítr se zpomaloval o koruny stromů, a voda mohla zasakovat podél jejích kořenů. Namísto nuzného života posledních odolávajících se sem lidé rádi stěhovali.
 

Podobně tvrdé podmínky nalezneme na pouštích, kde je nutno o životodárné zdroje bojovat. Životodárné zdroje, tak jako to dokázal Elzéard Bouffier, jdou však i podporovat a šířit. Zásoba podzemní vody je na pouštích různá, čeho však mají pobřežní oblasti opravdu dostatek, je slaná voda. Energie větru je zde přítomná a intenzita Slunce je asi 2,5x větší než v našich končinách. Protože jde obě energie transformovat, při jejich správném využití sluneční energie zajistí sladkou vodu a vítr ji přečerpá, a zemi zavlaží.

Potřebné zařízení musí být technicky nenáročné, účinné a levné. Technicky nenáročnou metodou odsolení je možnost využití principu vodního cyklu. Voda se ohřeje, přejde do plynného skupenství a při ochlazení zkondenzuje jako sladká voda. Čím méně tepla se ze zařízení ztratí, tím více bude využito k přeměně na páru a posléze sladkou vodu. Elegantní technická varianta slunečního destilátoru proto obnáší vakuum, kterým se teplo špatně šíří a to v jeho horní části. V meziprostoru dvojitého zasklení. Aby sklo sneslo tento podtlak, resp. atmosférický tlak, jsou v něm co 10 cm sloupky. Dolní plochou zařízení bude pára odcházet přes protiproudý tepelný výměník. To znamená, že venkovní vzduch přebere teplo páry, čímž ta zkondenzuje, a předehřán, neochlazuje vodní hladinu, znova přebere páru, čímž se proces tokem hmoty a energie uzavírá. Proto se teplo téměř neztrácí a pára intenzivně kondenzuje vlivem rozdílu teplot mezi venkovním vzduchem a párou.

Tu přečerpá větrem poháněné čerpadlo do fóliovníku, kde roste bambus, nebo do rybníčku, kde rostou vodní řasy. Procesem pyrolýzy se biomasa bambusu promění na tzv. biouhel a procesem tlení se vodní řasy změní na kompost. Smísením těchto surovin s pískem pouště, vznikne zemina, kterou lze zavlažovat potrubím z dutých stonků bambusu. Ten tvoří i konstrukci fóliovníku, nebo odsolovací stanice. Teoreticky lze získávat sklo pomocí elektrické pece, poháněné fotovoltaickou elektrárnou. Tato soustava tedy rozšiřuje sama sebe a mění poušť v zahradu.

To by mohlo být východiskem v dnešní situaci masové migrace obyvatel. Kdy problém pitné vody hraje ve světě stále větší roli, tak jako potravinová bezpečnost. Zúrodněné plochy by mohly nabídnout perspektivu pro místní obyvatele, i potraviny, kvůli nimž se dnes vypalují velmi cenné deštné lesy.

Aby bylo odsolovací zařízení parametricky a aerodynamicky bezchybně navrženo, bude zapotřebí vytvořit jeho digitální model. To bude krokem k realizaci této hypotézy. K uskutečnění projektu lze model sponzorovat. Podporou mohou získat všichni. Dovězme se optimální parametry zařízení. S podporou lze nabýt technické řešení, vláhu a nakonec oázu, jako originální zdroj tropického ovoce, dovolené, nebo řešení humanitárních a potravinových obtíží současného světa.

Projekt Cesta pouštního zemědělství je možné podpořit na serveru Indiegogo.


reklama

 
Zdeněk Zátopek
Autor je autor projektu Cesta pouštního zemědělství.
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist