Jan Beránek: Zelení jsou v pořádku, problém má Pavel Pečínka
Zelená kandidátka do evropských voleb je velmi otevřená a pestrá: lídrem je šéfredaktor Literárních novin Jakub Patočka, následuje místopředsedkyně Zelených pro média Jana Ulbrychová, na třetím místě je německo-český historik z Chebu a šéf nadace Eurocomenium Dr. Frank Boldt, čtvrté místo zaujala sinoložka a docentka Univerzity Karlovy Olga Lomová. O dalších místech poměrně úspěšně jednáme s čelními osobnostmi z řady občanských sdružení i z oblasti kultury. Kandidátka bude složena „systémem zebra“, na každém lichém místě muž, na každém sudém žena.
Současnou kandidátku minulý týden výslovně podpořil šéf klubu Zelených v Evropském parlamentu Daniel Cohn-Benditt – on sám a jeho kolegové nabízí různé formy podpory, včetně například osobní návštěvy světoznámého horolezce a zeleného europoslance Reinholda Messnera během volební kampaně.
Politický program Strany zelených, jakož i evropská kandidátka a další návrhy byly v uplynulém roce opakovaně schvalovány demokratickou většinou stranických orgánů, od místní přes krajskou až po celostátní úroveň. Naopak v uplynulých měsících při mnoha příležitostech v demokratickém rozhodování opakovaně neuspěly snahy skupinky členů o výměnu vedení strany, o revizi programu a revokaci přijatých usnesení.
Je snadné někoho nepodloženě obvinit z autoritářství a sektářství, zejména když se autor neobtěžuje jejich konkrétním doložením. Řadu vážných obvinění Pavla Pečínky projednávala revizní komise, dospěla ale k závěru, že se jedná o nepodložené osobní útoky a vyzvala jej, aby se omluvil a ustal s jejich šířením. Jednalo se ve většině případů o tvrzení, která snadno vyvrátily předložené dokumenty nebo přímo účastníci kritizovaných událostí, kteří o nich podávali zcela odlišné svědectví.
Pavel Pečínka a několik dalších členů Strany zelených poté, co se jim nepodařilo prosadit svou demokratickými cestami, se snaží nepravdivými pomluvami, nyní i veřejně šířenými, zlikvidovat vedení Strany zelených. Toho zároveň využila část starých struktur ve straně k pokusu o revanš proti novému vedení, které je zbavilo vlivu. Podstatnou část Pečínkou zmiňované „opozice“ tak tvoří bývalí funkcionáři Strany zelených, kteří se zdiskreditovali a byli odvoláni proto. S nimi pak vystupuje i několik frustrovaných jedinců, kteří nedokáží snést, že ve straně mají pouze takový vliv, jaký jim připadá na základě demokratických procedur. Celkově se však jedná pouze o malou skupinu lidí, kteří nemají ve straně valnou oporu.
Nové vedení v obtížných podmínkách krok za krokem proměňuje Stranu zelených v důvěryhodnou, programově založenou alternativu současného marasmu české politiky. Neustále přicházejí noví členové, přilákaní koncepcí, kterou právě nové vedení zosobňuje. V posledních průzkumech už se SZ dostala na úroveň Unie svobody, trend našeho vzestupu je zřetelný. Je mnoho sil, které mají z našeho případného vstupu do parlamentní politiky obavy, a snaží se jej zmařit všemi prostředky. Prozatím jsme mimoparlamentní strana a tlak politického, mediálního i ekonomického prostředí proti zvyšování našeho vlivu si neumí představit nikdo, kdo se o utváření vlivné, nepošpiněné politické alternativy nepokusil.
Rozčilené články Pavla Pečínky jsou součástí takového protitlaku, ale je zbytečné je přeceňovat. Pavel Pečínka k poškozování Strany zelených používá nepravdivé a hrubě zkreslené argumenty, a proto byl nedávno vyzván městkou organizací Zelených v Brně k tomu, aby přestal poškozovat jméno Strany zelených na veřejnosti. Jeho základní organizace Brno-střed byla vyzvána k tomu, aby s ním buď vyjednala, že přestane porušovat stanovy, anebo aby mu ukončila členství. Pan Pečínka otevřeně vyhlásil svůj cíl, aby Zelení měli v letošních volbách co nejmenší počet hlasů. Takovou pošetilost by u svého člena jistě nemohla strpět žádná, ani ta nejdemokratičtější politická strana.
Strana zelených je ve stádiu obrody, a proto v ní probíhá možná o něco intenzivnější tříbení názorů, než v jiných stranách. Nejde ale o žádnou krizi, natožpak o vážný rozkol.
reklama