https://ekolist.cz/cz/publicistika/nazory-a-komentare/zrusit-vysilani-poradu-v-ceske-televizi-v-cesku-staci-jeden-telefonat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Mgr. Barbora Šafářová: Zrušit vysílání pořadu v České televizi? V Česku stačí jeden telefonát

2.6.2004
Odvysílání debaty s kandidáty na poslance do Evropského parlamentu v rámci včerejšího ekologicko-publicistického pořadu „Na větvi“ zamezila bývalá členka Rady České televize Jana Dědečková. Ta považuje za nepřípustné odvysílat debatu deset dní před volbami bez účasti ODS, jejíž je členkou. Generální ředitel veřejnoprávní ČT Jiří Janeček námitce Dědečkové vyhověl a přesunul vysílací čas „volební“ debaty do týdnu po evropských volbách.
 
Neodvysílaná debata je věnována diskusi českých zájmů a priorit souvisejících s životním prostředím a udržitelným rozvojem, které budou v budoucnu poslanci na půdě Evropského parlamentu hájit a prosazovat. K vyjádření stanovisek dostaly příležitost všechny parlamentní politické strany a dvě mimoparlamentní - Strana Zelených a Strana pro otevřenou společnost. ODS se přes pozvání a mnohé urgence autorů pořadu této besedy nezúčastnila.

K natočení debaty vyzvala ČT čtyři české nevládní ekologické organizace: Ústav pro ekopolitiku, o.p.s., Zelený kruh, Společnost pro trvale udržitelný život a Hnutí DUHA. Ty společně pořádaly kampaň před volbami do Evropského parlamentu s cílem vyzvednout důležitost problémů ochrany životního prostředí, udržitelného rozvoje a kompetencí, které v tomto směru evropští poslanci mají. Kampaň mimo jiné oslovovala kandidáty pro volby do Evropského parlamentu s dotazy k politice životního prostředí.

Neodvysílání debaty před evropskými volbami považují ekologické organizace za porušení veřejnoprávního postavení České televize. Ještě varovnější však je, že tento typ rozhodování v nejsilnějším veřejnoprávním médiu svým charakterem zřetelně připomíná dobu před listopadem 1989.


reklama

 
Mgr. Barbora Šafářová
Autorka je tiskovou mluvčí Ústavu pro ekopolitiku, o.p.s.
 twitter
Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist