https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/bezkari-nejezdete-v-lese-vyzyvaji-lesnici
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Co se stane, když běžkaři opustí vyznačenou trasu a vjedou do lesa?

17.2.2023 14:32 | PRAHA (Ekolist.cz)
Lyžaři poškozený les v Krušných horách.
Lyžaři poškozený les v Krušných horách.
Zdroj | Lesy ČR
Běžkaři, kteří opouštějí vyznačené trasy a vyrážejí do lesních porostů, nejčastěji na backcountry lyžích, nevratně poškozují lesy obnovené po imisní a kůrovcové kalamitě. Informují o tom Lesy ČR.
 
Les v Krušných horách, únor 2023.
Les v Krušných horách, únor 2023.
Zdroj | Lesy ČR
Malé stromky tak ještě nejsou pod sněhem patrné. Lyže ale nejčastěji přímo oddělí jejich hlavní výhony. Pokud tedy neuhynou, vyrostou z nich stromy náchylné k snadnému rozlomení.

Případy se na horách podle Lesů ČR opakují stále častěji, tento týden například v severních Čechách, jimiž vede Krušnohorská bílá stopa.

“Podílíme se na vyznačení okruhů pro veřejnost a omezujeme v sezóně naše hospodaření, abychom běžkařům nevjížděli do stopy. Ohledy ale musí být oboustranné. Euforické lyžování v krajině ji přece nemůže poškozovat,“ říká Aleš Kilb, lesní správce z Litvínova.

Na lesních cestách a vyznačených trasách jsou běžkaři vítaní. V lese působí škody. Lyžování mimo lesní cesty a vyznačené trasy je i porušením lesního zákona.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist