https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/cesti-a-ghancti-vedci-postavili-v-pralese-vez-na-monitorovani-toku-uhliku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Čeští a ghanští vědci postavili v pralese věž na monitorování toku uhlíku

9.3.2023 06:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Ve středu 8. března byl slavnostně zahájen pilotní projekt Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe a Univerzity pro energii a přírodní zdroje v ghanské Sunyani, který se zaměřuje na monitoring klimatických změn a podporuje adaptace na změnu klimatu na úrovni regionu i celé země. Projekt umožní transfer a využití unikátních dat v praxi a také vzdělávání v oblasti ekologie. Informuje o tom CzechGlobe.
 

Výzkum se bude realizovat díky nově vybudované a vybavené věži pro monitorování toku uhlíku v lesním porostu. Tu společně vybudovaly Ústav výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe, Univerzita pro energii a přírodní zdroje v Sunyani s dalšími partnery – Lesnickou komisí Ghany a Lesnickým výzkumným ústavem - v lesní rezervaci Bia Tano v regionu Ahafo. Zkoumaným ekosystémem bude tropický deštný prales a poloopadavý les severozápadního subtypu.

Věž pro monitorování toku uhlíku
Věž pro monitorování toku uhlíku

„Do budování stanice nepříjemně zasáhla proticovidová opatření, která její zprovoznění výrazně časově oddálila. Těší mě, že po letech příprav, překonání byrokratických překážek, zajištění financování a budování věže máme konečně kompletní stanici vybavenou nejmodernějším přístrojovým vybavením pro sběr dat, která nám pomohou pochopit globální uhlíkový cyklus,“ uvedl profesor Michal V. Marek, ředitel ÚVGZ - CzechGlobe.

Finální vybavení věže měřícími systémy a čidly zajistili vědečtí pracovníci a technici z CzechGlobe společně s ghanskými kolegy, kteří absolvovali doktorská studia v Brně. Ti budou zároveň garanty měřících kampaní.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist