https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/den-v-zivote-lavinoveho-specialisty
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Den v životě lavinového specialisty

25.2.2023 06:31 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Vojtěch Moravec
Fakulta životního prostředí na ČZU v Praze se dlouhodobě věnuje výzkumu přírody a přírodních procesů a konkrétně na katedře vodního hospodářství a environmentálního modelování se dlouhodobě zabýváme především modelováním vody v krajině. Naše skupina se věnuje problematice sněhu, jeho měření a možnými riziky se sněhem spojenými.
 

Kdo jsme a proč zkoumáme sníh

Sníh je pro nás jednak vášní a zdrojem zimních radovánek, ale i pracovní náplní, což je ideální kombinace. Vědce a lavinové specialisty zajímá sníh z mnoha úhlů pohledu, a proto ho měří a zkoumají do nejmenších detailů. Jelikož je ve sněhu a ledu vázána většina pitné vody na Zemi, tak si zasluhuje pozornost především nás hydrologů a klimatologů. Sníh nám ale může způsobit i nemalé problémy v podobě lavin.

“Hřiště” lavinového specialisty
“Hřiště” lavinového specialisty
Foto | Vojtěch Moravec

Z těchto důvodů se my vědci snažíme sníh zkoumat. Ať už sledujeme rozdíly mezi přírodním nebo technickým sněhem v rámci zefektivnění skiareálů nebo jak se mění lavinová aktivita v době měnícího se klimatu. Vědci využívají například satelitní měření a nebo námi více oblíbené měření přímo na horách. Z toho důvodu jsou po světě instalované a k tomu určené meteorologické stanice, které měří různé parametry, abychom mohli odhadnout, jak rychle sníh odtaje nebo jestli hrozí lavinové nebezpečí.

Na zkušenou na Slovensko

Hustou síť stanic mají např. kolegové ze Strediska lavínovej prevencie na Slovensku, kteří se starají mimo jiné o lavinové předpovědi na slovenských horách. Domluvili jsme se, že se k nim přijedeme podívat, vyměnit zkušenosti a poznatky v problematice sněhu a přitom pomůžeme vykopat pár sněhových profilů, které jim pak pomůžou při vyhlašování lavinového stupně.

Historická meteostanice v Jasné u bývalé základny SLP.
Historická meteostanice v Jasné u bývalé základny SLP.
Foto | Vojtěch Moravec

Vyrážíme do terénu

Pavel ze SLP pro nás přijíždí stařičkým Land Roverem, který možná pamatoval ještě Štefánika, ale zato šlape jako hodinky. Nasoukáme do něj lyže a lavinové batohy a vyrážíme směr freeridová mekka. Do Jasné, kde nás Pavel vede k jejich staré budově, kde kdysi bývaly i “studené” laboratoře na výrobu umělého sněhu.

Lepíme pásy, nasazujeme lyže a vyrážíme kolem sjezdovky Petry Vlhové a pokračujeme přes freeridovou cestu Spravodlivá až na západní stranu pod Chopok. Panoramata skalních výběžků Chopku ani Děreší si bohužel nevychutnáváme, protože je vše v mlze. Naším cílem je ale klimatologická stanice, kterou sem kluci instalovali minulé léto a je třeba zkontrolovat jestli měří správně.

Klimatologická stanice SLP pod Chopokem i přes nepřízeň počasí nalezena.
Klimatologická stanice SLP pod Chopokem i přes nepřízeň počasí nalezena.
Foto | Vojtěch Moravec

Pravidelná rutina kolem meteostanice

Pomocí lavinové sondy měříme výšku sněhu v bodě měření senzoru a podle toho korigujeme údaj na stanici. Potom oklepáváme námrazu, která by mohla dělat problémy s měřením nebo dokonce poškodit citlivá čidla.

Sněhový profil pod Retranslačním žlabem z ptačí perspektivy
Sněhový profil pod Retranslačním žlabem z ptačí perspektivy
Foto | Vojtěch Moravec

Mezitím se mraky roztrhávají a už chceme sáhnout po brýlích, ale rozmýšlíme si to, abychom taky chytili trochu horskou barvu.

Využíváme dobré viditelnosti a postupujeme blíže k Chopku, kde chceme vykopat sněhový profil. V profilu objevujeme méně stabilní vrstvu hranatozrnitých krystalů, která je ale skoro u země, takže je při ECT testu stabilní. Zkoušíme ještě pilkový test, ale ten taky prokazuje dobrou stabilitu profilu.

Pilkový test z ptačí perspektivy
Pilkový test z ptačí perspektivy
Foto | Vojtěch Moravec

Je čas vyrazit zpět do kanceláře

Soudíme, že dnes už bylo měření dost. Loupneme do sebe tyčinku, hrnek čaje a jdeme si užít parádní sjezd zpět do doliny.

Hurá dolů, odměna pro každého freeridového nadšence
Hurá dolů, odměna pro každého freeridového nadšence
Foto | Vojtěch Moravec

Po příjezdu zpět na stanici pak naměřený profil v kanceláři zadáváme do Evropské databáze lavin www.lawis.at, aby návštěvníci hor měli obrázek o tom, jak to vypadá s lavinovou situací v regionu.


reklama

 
Další informace |

Článek je převzatý z webu SummitAcademy.
foto - a Vojtěch Moravec Roman Juras
Roman Juras a Vojtěch Moravec
Autoři jsou pracovníky katedry vodního hospodářství a environmentálního modelování na ČZU v Praze. Jejich aktivity můžete sledovat taky na Instagram profilu @kvhem.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist