https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/hornacko-v-plne-lucni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Horňácko v plné luční

12.10.2016 09:33 | BRNO (Ekolist.cz)
Na první pohled bodlák. Ve skutečnosti jde o vzácnou srpici karbincolistou.
Na první pohled bodlák. Ve skutečnosti jde o vzácnou srpici karbincolistou.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vendula Janásová
Tráva se na velických loukách v období jara a léta nekosí. Je vysoká a plná cestiček, takže připomíná bludiště mezi duranciemi, třešněmi, hrušněmi a keříky, do jejichž výšky ještě tráva nestihla vyrůst. Jedna cestička vede ke střapatému kvítku s růžovým střepečkem, který na první pohled připomíná bodlák. Je ale bez bodlin a není to obyčejný kvítek. Je to vzácná a ohrožená srpice karbincolistá.
 

Obec Velká nad Veličkou leží v jihozápadní části Bílých Karpat na říčce Veličce. Není význačná jenom svojí letitou tradicí souborů lidových písní, folklórními slavnostmi a továrnou, která zaměstnává široké okolí, ale také svojí přírodou.

Za humny na západním svahu kopce Háj se rozkládá na sto šedesáti dvou hektarech národní přírodní rezervace Zahrady pod Hájem. Zahrady tvoří květné louky, sady krajového ovoce a teplomilné druhy rostlin i živočichů.

Tou největší vzácností jsou však v Zahradách právě chráněné rostliny. Především v teplých květnových a červnových dnech můžeme vidět v trávě vyšlapané cestičky, které nás k nim zavedou. Chodí sem jak místní, tak přespolní, kteří hledají, fotografují a poznávají vzácné květy.

Na loukách můžete objevit především orchideje. Vstavač mužský, vstavač vojenský a vstavač bledý, ale také vemeník dvoulistý a hlavinku horskou.

Ale Zahrady pod Hájem jsou i nejbohatší lokalitou tořiče čmelákovitého a vzácně se zde vyskytují i některé další orchideje, jako rudohlávek jehlancovitý, tořič včelonosný a vstavač osmahlý. Rezervace hostí i pětiprstku žežulník, která se zde vyskytuje ve dvou typech a pětiprstku žežulník hustokvětou.

Tyto rostliny pak můžeme rozčlenit mezi ohrožené, silně ohrožené a kriticky ohrožené, kam spadá i růžový střapeček srpice karbincolistá. Nacházíme se v opravdu vzácné společnosti.

Horňácko, to není jen domácí slivovička, trnkový vdolek a cimbálovka. Přijeďte a najděte si v kopcích tu správnou stezičku, která vás zavede k vzácné rostlině, která vypadá jak obyčejný bodlák.


reklama

Horňácko v plné luční

předchozí    další
Vstavač vojenský
Vstavač vojenský
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Vendula Janásová
Vstavač vojenský
Vemeník dvoulistý
Tořič čmelákovitý
Pětiprstka žežulík
Kosatec trávovitý
Kosatec dvoubarevný
 
Vendula Janásová
Autorka je studentkou Masarykovy univerzity v Brně. Článek vznikl v rámci semináře Environmentální publicistika.
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist