https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/krkonosska-stezka-korunami-stromu-pobaveni-poteseni-pouceni
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Krkonošská stezka korunami stromů: Pobavení, potěšení, poučení. Pro davy

17.7.2017 01:47 | PRAHA (Ekolist.cz)
Krása 47 metrů nad zemí.
Krása 47 metrů nad zemí.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Být zarytým trampem, lesním čundrákem či poutníkem samotářem, tak už u závory na obří parkoviště zaběduju a uteču. Stezka korunami stromů Krkonoše je masovka. Žádná kontemplace v tichu lesního hvozdu. Komerční atrakce pro davy „milovníků přírody“. A atrakce je to podařená.
 

Zejména pro rodiny. S dětmi, s babičkami a dědečky. Kočárky nejsou problém (takže ani vozíky pro invalidy), stezku v klidu projdou i staří lidé, pokud si sami stále zvládnou dojít na nákup. Stezka je dlouhá 1,5 km a úplně pohodlná. Když vás bude nudit, dá se odbýt rychle. A nebo můžete na stezce strávit několik hodin.

Krkonošská lesní stezka je propojením tří věcí. Pobavení, potěchy a poučení. Na stezce jsou různé odbočky s přelézačkama. Nic náročného, každé malé dítě to přeběhne jak nic. I tak je to baví a přelézají furt dokola, takové visuté dětské hřiště. Až to dospěláka může začít nudit.

Herní prvky pro děti. I dospělé.
Herní prvky pro děti. I dospělé.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Nudit se ale nemusí. Může si to prolézt taky. Nebo se může otočit od dětí a fotit. Sebe. Krajinu. Sebe a krajinu. Nebo se koukat. Do korun, do kraje. Na stezce nejste pod stromy, jak je jeden z lesa navyklý, ale mezi a nad stromy. Najednou vidíte les z nadhledu. Můžete z bezprostřední blízkosti popatřit na vrcholový pupen smrku staršího, než jste sami. Je na co se koukat, je to potěcha oka.

Tam v korunách se člověku dech zatají...
Tam v korunách se člověku dech zatají...
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Stezka je i naučná. Součástí jsou cedule o lese a jedno betonové pseudopodzemí, které nabízí pohled do půdy pod kořeny stromů.

Za svůj krátký život jsem v české přírodě potkal řadu naučných stezek. A zhusta jsem ty panely plné písmenek nedočetl. Nejčastěji proto, že text byl jako vytržený z odborné encyklopedie, samý latinský název, odborné výrazivo, složité větně konstrukce.

Naučná část krkonošské stromové stezky je příklad, že lze k čtenáři skrz cedule promlouvat jazykem jednoduchým, prostým a stručným. Žádná čtenáře vyčerpávající vědecká poučení o funkci smolných kanálků jehličnatých stromů. Jednoduše se dozvíte, že smůlou stromy hojí svá zranění. K tomu kovové, blbůmvzdorné kukátko, které míří na strom s prýštící smůlou. Dvě tři věty a nazdar, postupujte dále k východu.

Michal Skalka, který za Krkonošský národní park stezku připravoval, říká, že zadání od provozovatele bylo jasné. Jednotlivá naučná zastavení musí být stručná, aby se nestalo, že se do naučné cedule s tunami textu začte hlouček lidí a stezku tak ucpou. Obava to byla myslím nepodložená, protože takové cedule by většina lidí prostě přešla. Nicméně rozkaz zněl jasně a Michal Skalka vytvořil jednu z nejstručnějších naučných stezek u nás. Výsledek je skvělý a funčkní.

Z věže můžete sjet padesátimetrovým toboganem. Lístek si ale musíte koupit u vchodu.
Z věže můžete sjet padesátimetrovým toboganem. Lístek si ale musíte koupit u vchodu.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Cedulky se hemží „breberkami“ a jinými naprosto laickými termíny. Dokonce se vtipkuje o kakání (inu, bavíme se o přírodě) a čtenáři je laskavě připomenuto, že každý z nás je nakonec jen živina. Věhlasní přírodovědci možná budou z breberek a drsného zjednodušování přírodních procesů vnitřně krvácet, laik – začte-li se – se přeci jen něco málo dozví. Což není málo.

Osobně si myslím, že zejména podzemní část o půdě je výjimečně dobře zpracovaná. Kromě navození „podzemního“ pocitu skvěle funguje prosvětlené písmo a ilustrace na temném skle. Expozice sama návštěvníka zavede k prvnímu panelu a pomalu ho dostrká k pokračování stezky. Řešení je elegantní a s citem pro design, na hony vzdálené zažitému výzoru naučných stezek coby dřevěných panelů se stříškou.

Naučná stezka. Nebát se a být stručný a vtipný.
Naučná stezka. Nebát se a být stručný a vtipný.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz

Praktické rady a tipy

Pražáci, vemte si bundičky, jedete do hor. Na místě si případně můžete zakoupit outdoorové oblečení, ale něco to stojí (tímto zdravím svou ženu). Máte-li chuť užít si i adrenalin s padesátimetrovou jízdou toboganem, musíte si lístek (respektive lístky) koupit u pokladny před vstupem do areálu. U samotného toboganu je jen turniket, který lístky neprodává. Leckterý rodič od jízdychtivého děcka toto asi prokleje. Klidně s sebou můžete vzít na stezku cizince. Stačí mít chytrý telefon a stáhnout si appku a všechny nápisy se v něm rázem přeloží. Elegantně vyřešeno.


Nápad provést lidi mezi korunami stromů pochází z Austrálie. První stezka mezi a nad korunami stromů deštného pralesa Lamingtonova národního parku vznikla v roce 1988. Do Česka nápad dorazil v roce 2012 a zhmotnil se kousek od Lipna. Tamní stezka je v obyčejném, „nepěkném“ lese. Krkonošská stezka leží na samém okraji národního parku a podle ředitele parku jde o les „pěkný“. Jaký je rozdíl mezi pěkným a nepěkným lesem se dozvíte na cedulkách krkonošské stezky.

 

reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Martin Mach Ondřej

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist