https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/misto-pilnicku-rasple-tak-probiha-pedikura-slonich-kopyt
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Místo pilníčku rašple. Tak probíhá pedikúra sloních kopyt

21.11.2018 13:11 | PRAHA (Ekolist.cz)
Místo pilníčku rašple.
Místo pilníčku rašple.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Hamerník / Zoo Praha
Nohy slůňat, která se v Zoo Praha narodila v roce 2016, už nesou nějakou váhu. Starší Max aktuálně váží 938 kg a mladší Rudi 676 kg. Oba si ale stále rádi hrají a jsou velice aktivní. A jejich kopyta – tenčí než u dospělých slonů – jsou tudíž náchylná k prasklinám. I oni proto musejí pravidelně absolvovat pedikúru. Informuje o tom Zoo Praha.
 

„Našim sloním mláďatům provádíme pedikúru zhruba jednou či dvakrát týdně. Jde o udržovací proceduru, nezbytnou pro jejich zdraví a pohodu, a současně přípravu na to, až dospějí. Pak je přibližně jednou za čtvrt roku čeká časově delší a náročnější úprava,“ vysvětluje vrchní chovatel slonů Martin Kristen.

Pedikúra Maxe a Rudiho probíhá v rámci ranní hygieny a důkladné sprchy. K úpravě sloních chodidel chovatelé používají speciální kopytní sadu. U mláďat kopytní rašple a kopytní nůž, u dospělých jedinců navíc také úhlovou brusku.

Péče o kopyta.
Péče o kopyta.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | bob / Zoo Praha

V obou případech jde o zcela bezbolestnou proceduru. Sloni dělají vše dobrovolně, na základě odměny – například extrudovaných kuliček s ovocnou příchutí.reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist