https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/rostlina-roku-2021-vstavac-kukacka
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Rostlina roku 2021? Vstavač kukačka

1.5.2021 08:47 | PRAHA (Ekolist.cz)
Vstavač kukačka.
Vstavač kukačka.
Foto | Jiří Brabec / Česká botanická společnost
Česká botanická společnost (ČBS) se rozhodla každoročně vyhlašovat „Rostlinu roku“, a to právě od letoška. Inspirací byla akce Pták roku, která je již od roku 1992 organizována Českou společností ornitologickou.
 

Cílem je upozornit širokou veřejnost na významné, ohrožené či jinak zajímavé druhy naší květeny, a vybízet tak k zájmu o rostliny, jejich sledování i praktické ochraně.

Podobné iniciativy nejsou mezi oborově zaměřenými přírodovědnými společnostmi ničím neobvyklým, vedle zmíněné kampaně „Pták roku“, je vyhlašován třeba „Evropský pavouk roku“ nebo „Hmyz roku“.

Dosavadní akce pořádané ČBS byly převážně regionálního charakteru. Lze zmínit například „Rostlinu roku Jihočeské pobočky ČBS“, která je však určena primárně pro členy Společnosti a vybízí je ke sledování výskytu přehlížených či obtížně determinovatelných druhů na území jižních Čech. Popularizační akci pro širokou veřejnost, která by zároveň byla zaměřená na druhy naší květeny, suplovala anketa webu Botany.cz, poslední ročník však proběhl v roce 2013 a od té doby nebyla vyhlášena. Vzhledem k absenci podobného projektu věnovanému české floře se právě ČBS rozhodla uspořádat vlastní akci „Rostlina roku“.

Pro rok 2021 byla hlavním výborem ČBS vybrána jedna z našich orchidejí, vstavač kukačka (Anacamptis morio, syn. Orchis morio). Důvodů je několik. Tato dříve na území České republiky hojná rostlina nyní patří mezi zákonem chráněné (silně ohrožené) a dle Červeného seznamu dokonce mezi kriticky ohrožené druhy naší květeny. Změny v obhospodařování krajiny v několika posledních desetiletích vedly u tohoto druhu, podobně jako u mnohých našich orchidejí, k razantnímu úbytku vhodných lokalit. Výběr kukačky také navazuje na loňský Rok orchidejí (vyhlášený Českým svazem ochránců přírody), české druhové jméno pak nechtěně připomíná inspiraci Českou společností ornitologickou.

Typická vegetace se vstavačem kukačkou.
Typická vegetace se vstavačem kukačkou.
Foto | Jiří Brabec / Česká botanická společnost

Představení vstavače kukačky, jeho lokalit i vlivů, které jej ohrožují, naleznete v článku publikovaném v časopise Botanika. Článek je, s laskavým svolením redakce časopisu, volně dostupný také na stránkách ČBS.

Další informace k „Rostlině roku“ budou pravidelně zveřejňovány jak na webu, tak na Facebookovém a Twitterovém účtu ČBS.


reklama

 
Další informace |
Text vznikl s přispěním kolegů z České botanické společnosti.
foto - Jeřábková Hana
Hana Jeřábková
Autorka je pracovnicí České botanické společnosti.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist