https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/spanelske-ministerstvo-se-rozhodlo-zrusit-cenu-bycich-zapasu-a-vyvolalo-kritiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Španělské ministerstvo se rozhodlo zrušit cenu býčích zápasů a vyvolalo kritiku

4.5.2024 19:20 | MADRID (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Španělské ministerstvo kultury se rozhodlo zrušit národní cenu býčích zápasů. Informoval o tom španělský tisk. Rozhodnutí vyvolalo kritiku od konzervativních stran i části vládních socialistů. Ministerstvo kultury odůvodnilo svůj krok tím, že ve španělské společnosti rostou obavy o osud zvířat a že býčí zápasy jsou relativně málo navštěvovaným představením.
 

Národní cenu býčích zápasů mělo Španělsko od roku 2011. Patřila do soustavy národních cen, které jsou v gesci ministerstva kultury. Jsou to například ceny za literaturu či další druhy umění. Cena se udělovala lidem či organizacím, jež mají mimořádné zásluhy v pořádání býčích zápasů. Ministerstvo kultury se letos rozhodlo ceny nevyhlásit a zahájit úřední postup vedoucí k jejich zrušení. V minulosti cenu dostali slavní matadoři či sdružení, jež se býčími zápasy zabývají.

Radní pro kulturu madridského regionu, kde vládnou konzervativní lidovci, Mariano de Paco vyzval levicového ministra kultury Ernesta Urtasuna, aby se zabýval skutečnými problémy svého resortu. Další šéfové regionů z řad Lidové strany uvedli, že cenu vyhlásí na regionální úrovni. Tento záměr vyjádřil i socialista a šéf regionu Kastilie - La Mancha Emiliano García-Page.

Rozhodnutí ministerstva kritizovala i nadace Toro de Lidia, která je jednou z nejvlivnějších organizací v oboru býčích zápasů. Podle ní se jedná o cenzurní zásah ministra Urtasuna. Nadace oznámila, že vytvoří vlastní cenu, pokud ocenění přestane udělovat resort kultury. Ten má podle ní povinnost podporovat všechny druhy kulturních akcí, mezi které nadace počítá i býčí zápasy.

Ministr kultury Urtasun z levicové platformy Sumar však rozhodnutí svého úřadu hájí. Podle něj ministerstvo zrušilo cenu, která souvisí "s týráním zvířat". "Většina Španělů moje rozhodnutí podporuje," uvedl ministr. Jeho ministerstvo tvrdí, že býčí zápasy přitahují jen velmi malý počet diváků. V letech 2021 a 2022 je navštívilo méně než dvě procenta Španělů. Údaj ale mohla ovlivnit pandemie covidu-19 a související omezení.

O býčích zápasech se ve Španělsku poměrně často diskutuje. Ochránci práv zvířat hovoří o tom, že pro lidské potěšení jsou pořádána představení, ve kterých zvířata trpí a která často končí smrtí býka. Část Španělů však namítá, že slavná korida je důležitou součástí národní identity. Zájem o býčí zápasy podle agentury AFP polevuje především mezi mladšími Španěly.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist