Stromy svlékají šaty, je čas vyrazit do divočiny Křivoklátska
A zatímco místní obce, Středočeský kraj a Ministerstvo životního prostředí vedou debatu o lepší ochraně jedinečné přírody Křivoklátska, přírodní procesy se na debaty neohlížejí. Naopak, právě ony by tady mohly mít více prostoru než dosud. Začala by vznikat další magická zákoutí, po kterých tak touží a která jezdí obdivovat výletníci. Ne nadarmo jsou divoká příroda i značka národního parku magnetem pro turisty. Pro lidi, kteří umějí citlivě vychutnat krásu a křehkost přírody a přitom v regionu utratit peníze a tím podpořit lokální podnikání, vznik pracovních míst nebo třeba rozvoj veřejné dopravy.
Málo kdo navíc ví, že divočina dnes zabírá pouhou setinu našich lesů. Celých 99 procent lesů je hospodářských. A nebo jinak – veškeré ostrůvky divoké přírody v Česku zatím zaujímají plochu zhruba třicetkrát menší, než je plocha měst, vesnic a silnic. Pokud svěříme přírodním procesům několik dalších kusů krajiny, neohrozí to hospodaření v lesích ani produkci potravin, naopak to přinese prosperitu do venkovských oblastí.
O to se snaží projekt Hnutí DUHA s názvem Česká divočina. Postupně tak představuje české veřejnosti místa, která jsou hospodařením jen minimálně zasažena a jaký mají význam pro zachování přírodní rozmanitosti i pro člověka. Kromě Křivoklátska se na webu www.ceskadivocina.cz postupně představí dalších devět tipů na výlety v naší krajině. Zavedou vás třeba do Jeseníků za pozůstatky z doby ledové nebo poradí, kde můžete potkat kočku divokou, rysa nebo zubra.
reklama