https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/stromy-svlekaji-saty-je-cas-vyrazit-do-divociny-krivoklatska
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Stromy svlékají šaty, je čas vyrazit do divočiny Křivoklátska

3.12.2015 02:00 (Česká divočina)
Podzimní bučina působí jako balzám na oči.
Podzimní bučina působí jako balzám na oči.
Foto | Faragas / Wikimedia Commons
Mnozí lidé považují za nejkrásnější období podzim – stromy se halí do pestré palety tónů a na lesy jen hýří barvami. Jedním z míst, kde místo člověka vládne příroda, je Křivoklátsko. Ukrývá unikátní místa, zejména v Národní přírodní rezervaci Týřov se skrývají opravdové kousky divočiny. Hluboké údolí se vine od řeky Berounky a rozvětvuje se do postranních roklí se skalnatými srázy. Oupořský potok je domovem našeho původního, kriticky ohroženého raka kamenáče. Na svazích rezervace roste na 400 silně ohrožených tisů červených. Nad údolím se rozkládají suché skalní stepi, které za několik měsíců pokryje koniklec luční.
 

A zatímco místní obce, Středočeský kraj a Ministerstvo životního prostředí vedou debatu o lepší ochraně jedinečné přírody Křivoklátska, přírodní procesy se na debaty neohlížejí. Naopak, právě ony by tady mohly mít více prostoru než dosud. Začala by vznikat další magická zákoutí, po kterých tak touží a která jezdí obdivovat výletníci. Ne nadarmo jsou divoká příroda i značka národního parku magnetem pro turisty. Pro lidi, kteří umějí citlivě vychutnat krásu a křehkost přírody a přitom v regionu utratit peníze a tím podpořit lokální podnikání, vznik pracovních míst nebo třeba rozvoj veřejné dopravy.

Výprava do divočiny. Potok na Křivoklátsku
Výprava do divočiny. Potok na Křivoklátsku
Foto | Martin Mach / Ekolist.cz

Málo kdo navíc ví, že divočina dnes zabírá pouhou setinu našich lesů. Celých 99 procent lesů je hospodářských. A nebo jinak – veškeré ostrůvky divoké přírody v Česku zatím zaujímají plochu zhruba třicetkrát menší, než je plocha měst, vesnic a silnic. Pokud svěříme přírodním procesům několik dalších kusů krajiny, neohrozí to hospodaření v lesích ani produkci potravin, naopak to přinese prosperitu do venkovských oblastí.

O to se snaží projekt Hnutí DUHA s názvem Česká divočina. Postupně tak představuje české veřejnosti místa, která jsou hospodařením jen minimálně zasažena a jaký mají význam pro zachování přírodní rozmanitosti i pro člověka. Kromě Křivoklátska se na webu www.ceskadivocina.cz postupně představí dalších devět tipů na výlety v naší krajině. Zavedou vás třeba do Jeseníků za pozůstatky z doby ledové nebo poradí, kde můžete potkat kočku divokou, rysa nebo zubra.


reklama

 
Eva Kaličinská
Autorka pracuje pro projekt Česká divočina.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist