https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/v-noci-zde-stredy-na-ctvrtek-mohou-prijit-mrazy.v-ohrozeni-jsou-brambory-varuje-agrorisk
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

V noci ze středy na čtvrtek mohou přijít mrazy. V ohrožení jsou brambory, varuje AgroRisk

3.5.2023 11:16 | PRAHA (Ekolist.cz)
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | Catkin / Pixabay
Riziko jarních mrazů dosud nepominulo a podle webu AgroRisk existuje riziko poškození některých plodin v noci ze středy na čtvrtek. Teploty mohou někde klesnout k nule a mohou se objevit přízemní mrazíky. Informuje o tom Ústav výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.
 
"Největší riziko hrozí pěstitelům brambor, u nichž mohou přízemní mrazy silně poškodit nadzemní část rostliny. U kukuřice a některých druhů zeleniny může vlivem nízkých teplot dojít k zastavení a zbrždění dalšího růstu a vývoje," řekla bioklimatoložka Eva Svobodová z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR - CzechGlobe.

U polních plodin hrozí podle Ilji Prášila z Výzkumného ústavu rostlinné výroby riziko, které je odvislé od toho, v jakých fázích se rostliny nachází. V nižších polohách už v minulých dnech například rozkvetla řepka.

Podle aktuální předpovědi hrozí největší riziko bramborám ve středních polohách, tedy na Vysočině a dále v pásu na severovýchod přes Svitavsko a Chrudimsko až do podhůří Orlických hor a Jeseníků.

Červená barva svítí na webu ve značné části jižních Čech, západní části středních Čech, v západních Čechách a v části severních Čech. Střední riziko je signalizované i v dalších částech republiky, zcela bez rizika je zatím značná část Moravy.

Vyšší míru rizika poškození avizují vědci ještě pro pěstitele cukrové řepy, ovocným stromům a polním plodinám už takové riziko nehrozí.

Vývoj vegetace letos urychlila teplá zima a velmi teplá poslední březnová dekáda, v jejímž závěru přišly první poměrně silné mrazy a poškodily především brzy kvetoucí meruňky, další mrazy pak poškodily broskvoně. Ovocnáři letos hovoří jako v mnoha předchozích letech o téměř zničené úrodě meruněk.

Poměrně chladný duben vývoj vegetace zpomalil. Riziko jarních mrazů, které mohou poškodit různé druhy rostlin, trvá obvykle do poloviny května.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist