https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vojenske-lesy-a-statky-planuji-kvuli-ochrane-obnovenych-lesu-snizit-stavy-zvere
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vojenské lesy a statky plánují kvůli ochraně obnovených lesů snížit stavy zvěře

31.7.2019 10:11 (Ekolist.cz)
Býložravá zvěř v českých lesích způsobuje značné škody především na mladých lesních porostech tím, že okusuje mladé výhonky a starší porosty poškozují loupáním kůry.
Býložravá zvěř v českých lesích způsobuje značné škody především na mladých lesních porostech tím, že okusuje mladé výhonky a starší porosty poškozují loupáním kůry.
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Pixabay
Vojenské lesy a statky ČR (VLS) v souvislosti s kalamitou sníží stavy zvěře ve svých lesích, aby zabránily škodám na sazenicích a mladých porostech, kterými obnovují lesní plochy, jež podlehly klimatickým změnám.
 

Býložravá zvěř v českých lesích způsobuje značné škody především na mladých lesních porostech tím, že okusuje mladé výhonky a starší porosty poškozují loupáním kůry. Od snížení jejich stavů v lokalitách, které mají ve své správě, si Vojenské lesy a statky slibují především to, že ochrání lesní porosty, které aktuálně sázejí, aby obnovily lokality zasažené kalamitou. Státní podnik VLS to uvedl ve své tiskové zprávě.

Stavy zvěře v lesích VLS nepřekračují podle lesníků maximální počty dané legislativou, tzv. normované stavy, přesto je lesníci VLS chtějí stlačit dolů.

„Stavy zvěře musí být v rovnováze s lesem. V současné chvíli, kdy v našich lokalitách v důsledku kalamit způsobených klimaticky extrémním počasím stoupají rozlohy mladých lesních porostů, musíme na to reagovat. Obnova lesů v následujících letech prostě musí mít nejvyšší prioritu,“ řekl ředitel VLS Petr Král.

Státní podnik v důsledku kalamity spustil největší zalesňovací akci ve své devadesátileté historii. V roce 2018 vysázel podnik 19,2 milionů sazenic lesních dřevin, do konce letošního roku chce vysázet dalších 23 milionů. Odumřelé smrkové porosty nahrazuje především listnáči - duby, buky, osikami, olšemi a habry. A právě ty jsou společně s jedlemi nejvíce ohroženy spárkatou zvěří, pro kterou představují oblíbenou stravu. Okusem poškozené sazenice pak živoří v zakrnělé formě, nebo odumírají. Vojenské lesy proto pro aktuální loveckou sezónu, která právě začíná, navýšily plány odlovu zvěře o 10 procent. Zároveň ředitel Petr Král zvýšil odměny pro zaměstnance VLS, kteří stanovené individuální plány lovu překročí.

„Abychom ulehčili práci lesnickému personálu, který výkon myslivosti ve vojenských lesích převážně vykonává, a v současné době je plně vytížen nahodilými těžbami a obnovou ploch, uvažujeme o najmutí profesionálních lovců,“ dodal výrobní náměstek VLS Ondřej Vybíral.

Sazenice je možné před zvěří chránit stavbou tzv. oplocenek, nebo chemickými postřiky, které zvěř odpuzují. Tato ochrana je však nákladná.

Na lokalitách ve správě Vojenských lesů a statků je vyhlášeno celkem 60 zvláště chráněných území, mimo jiné 11 chráněných krajinných oblastí. Podle ředitele Krále je plán podniku na snížení stavů zvěře ze strany orgánů ochrany přírody přijímán kladně.

„Požadavek na snížení početních stavů zvěře zaznívá v poslední době od orgánů ochrany přírody prakticky po celé republice. Jde tedy o prioritu, kde je náš zájem s ochránci přírody shodný,“ dodal ředitel VLS Petr Král.

Vojenské lesy a statky spravují šest unikátních přírodních lokalit o celkové rozloze přes 125 tisíc hektarů, které slouží, či v minulosti sloužily jako výcvikové prostory armády.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
tisknout poslat  twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist