https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/vydry-ziji-prevazne-samotarsky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Vydry žijí převážně samotářsky

27.5.2015 16:16 | PRAHA
Vydry jsou převážně samotářsky žijící lovci, což platí i pro naši vydru říční.
Vydry jsou převážně samotářsky žijící lovci, což platí i pro naši vydru říční.
Vydry jsou obratní vodní predátoři, ale zároveň i ohrožená skupina živočichů, která doplácí na znečištění vod, likvidaci mokřadů a poptávku po vydří kůži. Podle Grace Yoxon z Mezinárodního fondu pro ochranu vyder žije na celém světě 13 druhů vyder, z nichž u devíti je zřejmý klesající trend. Ochránci proto dnešní den vyhlásili Dnem zájmu o vydry.
 

Všechny vydry potřebují ke svému životu vodu. Nejvíce času ve vodě tráví vydry mořské, ve vodě loví, spí, se starají o své mládě, které vozí na břiše. Podél mořského pobřeží se můžete setkat i s dalšími druhy vyder, například s i u nás žijící vydrou říční, nebo vydrou kanadskou. Tyto druhy však ke svému životu kromě mořské vody potřebují i tu sladkovodní. Podél řek, rybníků a jezer žijí vydry na celém světě kromě Austrálie.

Jakožto predátoři vodních živočichů se většinou živí rybami, ale některé druhy se zaměřují i na jiné vodní živočichy, jako například vydra malá či africká, které se specializují na kraby, nebo již zmíněná vydra mořská, která na mořském dně hledá ježovky. Díky této specializaci pak vedle sebe může žít i více druhů: v jižní Asii vedle sebe žijí hned tři druhy, vydra malá, hladkosrstá a chluponosá.

Nejvíce času ve vodě tráví vydry mořské, ve vodě loví, spí, se starají o své mládě, které vozí na břiše.
Nejvíce času ve vodě tráví vydry mořské, ve vodě loví, spí, se starají o své mládě, které vozí na břiše.
Foto | mikebaird / Flickr

Vydry jsou převážně samotářsky žijící lovci, což platí i pro naši vydru říční. Potkáte-li někde více jedinců pospolu, je to samice, která vodí svá mláďata. Výjimkou jsou dva druhy vyder: vydra obrovská, obývající velké řeky jižní Ameriky. Váží až 30 kilogramů, a žije trvale v 5-8 členných skupinách, které velmi efektivně společně loví. Druhým příkladem je vydra malá, dorůstající maximálně 5 kg. Ty tvoří skupiny i o více rodinách.

Co však mají všechny vydry společného je, že jsou vždy predátorem na vrcholu potravního žebříčku, a jsou proto přirozeně ukazatelem stavu svého životního prostředí. Proto je silně ohrožuje destrukce a znečištění vodního prostředí. Do vodních toků a následně i nádrží na nich a mořích na jejich konci teče veškerý odpad a splach. Vydry trápí těžké kovy, chemizace v zemědělství, moderní používání hormonů a antibiotik, v mořích jsou to ropné havárie. Lidé také vydry stále loví, ať už je lov legální či ilegální v závislosti na statutu vyder v daném státě. Loví se pro maso, kůži, jako trofej a i jako škodná.

„V moderních zemích pak přibyl ještě další negativní faktor ohrožující vydry, a tím je autodoprava. V rámci našeho výzkumu ročně sesbíráme na silnicích až 40 zajetých vyder,“ doplňuje Kateřina Poledníková z ALKA Wildlife. „U nás je navíc problém i nelegální lov, který se k tomu přidává.“

I přes všechny tyto problémy se vydra říční pomalu vrací do našich řek. Díky zvyšující se čistotě vod tady má znovu dobré podmínky k životu a pokud se kvalita vody udrží a člověk bude vydru tolerovat ve svojí blízkosti, je naděje na přežití naší vydří populace velice dobrá.


reklama

 
Tereza Mináriková
Autorka je pracovníci ALKA Wildlife
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist