Výpravy za šumavskou divočinou, kůrovcem a poznáním
Výpravy do šumavské divočiny nabízejí lidem možnost vybřednout z nekonečné a nepřehledné mediální a politické debaty o Šumavě a kůrovci. Hnutí DUHA zve zájemce, aby se sami přijeli podívat, aby viděli Šumavu na vlastní oči, aby měli osobní zkušenost.
Hnutí DUHA usiluje o ponechání poloviny Národního parku Šumava přírodě a turistům a polovinu pro šetrné hospodaření místních lidí. „Od počátku zastáváme názor, že v má-li národní park plnit svůj účel – chránit vývoj přírody, sledovat jak se příroda mění v závislosti na změnách prostředí, abychom i za deset či padesát let věděli, jak vypadají přírodní ekosystémy – tak musíme ponechat velká jádrová území bez hospodářských zásahů člověka a tam nechat i lýkožrouta smrkového plnit jeho poslání,“ říká Jaromír Bláha.
Podle něho naprostá většina vědců a světové ochranářské organizace říkají, že je to správná cesta. Ale média ze své povahy ukazují, jak stojí názor proti názoru a až na výjimky nedávají prostor jít do hloubky. Čtenář či divák nerozliší, co je ještě pravda a co již není. Hnutí DUHA proto nabízí možnost podívat se na ochranu šumavské přírody z jejího nitra.
Účastníci během čtyř dnů navštíví různá místa obou národních parků – různé typy lesů, v různých nadmořských výškách, s různou historií. Od zbytků pralesů po dříve obhospodařované lesy. Vidí místa, kde se proti kůrovci zasáhlo kácením a holiny byly uměle zalesněné, i místa, kde byly lesy napadené kůrovcem ponechané na samovývoj. Vidí oblasti velkých polomů. Vidí, jaké jsou výsledky přírodních či lidmi řízených procesů po deseti, dvaceti či více než třiceti letech. Cestu doplňují další přírodní fenomény jako třeba ledovcová jezera či kamenná moře. Průvodce povídá o historii jednotlivých míst.
V loňském roce pak Hnutí DUHA rozšířilo nabídku o jednodenní a dvoudenní výpravy do divočiny dalších míst Šumavy. A spolu s koncerty pro šumavskou divočinu přibyly i předkoncertní exkurze pro muzikanty, jejich přátele a fanoušky. Projděte si virtuálně malý kousek cesty s nimi.
V roce 2008 začala výlety do divočiny s průvodcem pořádat také Správa NP Šumava.
reklama