https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/zubrice-prtka-poleti-na-kavkaz-obnovit-tamni-populaci-zubru
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zubřice Prťka poletí na Kavkaz obnovit tamní populaci zubrů

18.3.2019 13:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Prťka (vlevo) se narodila 1. září 2017. Jejími rodiči jsou samice Boženka (na snímku vpravo) a samec Tipito, který pochází z německého Tierparku Berlín.
Prťka (vlevo) se narodila 1. září 2017. Jejími rodiči jsou samice Boženka (na snímku vpravo) a samec Tipito, který pochází z německého Tierparku Berlín.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Hamerník / Zoo Praha
Zubřice Prťka na konci března odjíždí z pražské zoo. Nejprve zamíří do Tierparku Berlín, kde zůstane čtyři až pět týdnů a poté bude společně s dalšími zubry z jiných evropských zoo transportována do národního parku Shahdag v severovýchodním Ázerbájdžánu. Má tam pomoci založit zdravou a životaschopnou populaci zubrů. Pohoří Kavkaz bylo historicky posledním útočištěm zubrů.
 

Projekt začal v roce 2017. První zubři, plánováno je asi 20 jedinců, budou do NP Shahdag převezeni v letošním roce. Na rok 2020 až 2021 je naplánován transport dalších 20 zubrů. S dalšími transporty se počítá i v dalších letech.

První dva transporty přibližně 10 zubrů z Berlína do Ázerbájdžánu by měly proběhnout letos na jaře, další pak letos na podzim a v následujících letech. Zubři budou letecky přepraveni do Baku, hlavního města Ázerbájdžánu. Odtud pojedou nákladními auty do národního parku Shahdag na severovýchodě země.

Zubřice Prťka.
Zubřice Prťka.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Petr Hamerník / Zoo Praha

Národní park Shahdag vznikl v roce 2006 a je největší nejen v Ázerbájdžánu, ale i v celém pohoří Kavkaz. Reintrodukční zařízení pro zubry se nachází ve východním cípu národního parku a bylo zřízeno v roce 2018. Zařízení zahrnuje aklimatizační ohradu o rozloze asi 2 ha, odstavné výběhy, kam lze zvířata oddělit, a částečně oplocenou vypouštěcí ohradu o rozloze asi 200 ha. Plocha národního parku, kam budou zubři nakonec vypuštěni, je 130 000 ha.

Aktivita zubrů v národním parku bude monitorována třemi způsoby, sledováním stop ve sněhu, pomocí fotopastí a minimálně pět zvířat bude označeno obojky pro satelitní sledování.

Pohoří Kavkaz bylo historicky posledním útočištěm zubrů. Zatímco v Bělověžském pralese byl poslední zubr zastřelen v roce 1919, na Kavkaze se tak stalo o několik let později, v roce 1927. Zubři však přežili v péči člověka. Do roku 1952 probíhaly především snahy o jejich rozmnožování a zachování v lidské péči, později se snahy zaměřily i na založení volně žijících stád. V současnosti žije v péči člověka kolem 1600 zubrů, v přirozených nebo polopřirozených podmínkách kolem 3500 zubrů.

Mezinárodní reintrodukční projekt je výsledkem společného úsilí ochranářských organizací a zoologických institucí. Návrat zubrů na Kavkaz podporuje Světový fond na ochranu přírody (WWF), Ministerstvo ekologie a přírodních zdrojů republiky Ázerbájdžán nebo zoologické zahrady náležející k Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA), včetně té pražské. Shromáždění jedinců určených k transportu letos zajišťuje německá zoo Tierpark Berlín.reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist