https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/zvirata-se-pri-uplnem-zatmeni-slunce-chovala-zvlastne-gorily-sly-spat
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zvířata se při úplném zatmění Slunce chovala zvláštně, gorily šly spát

13.4.2024 19:01 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ačkoli někteří lidé v Severní Americe při pondělním úplném zatmění Slunce reagovali různými překvapivými způsoby, nebyli jedinými živočichy, kteří se během vzácné události chovali neobvykle. Kojoti vyli, sovy houkaly a gorily se odebraly ke spánku. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) proto shání pomoc veřejnosti při zkoumání podivného chování zvířat, uvedl server Sky News.
 

Čtyřicetičlenný tým v zoologické zahradě v texaském Fort Worthu sledoval, jak zdejší zvířata reagovala na úplné zatmění Slunce.

"Naše gorilí tlupa vstala a šla ke dveřím, jako by byl čas odebrat se na noc dovnitř," uvedl veterinář John Griffioen, který tým vedl. "Dvě z našich hejn plameňáků se k sobě výrazně přiblížila. Začali vydávat mnohem více zvuků a jeden z nich začal dokonce pochodovat, což je chování, které je pro skupinu stmelující," dodal. Na mokřadu v Nevadě výzkumníci poslouchali, jak kojoti vyli a puštík proužkovaný houkal a poletoval kolem. Bioložka Kim Rosvallová to označila za "neuvěřitelný" zážitek.

Přestože zatmění nastává přibližně každých 18 měsíců, o tom, jak na ně zvířata reagují, se toho ví jen velmi málo. Studie, které existují, ale ukazují, že se chovají velmi podivně.

Během zatmění v Mexiku v roce 1991 vědci sledovali, jak kolonie pavouků z čeledi křižákovití strhávaly své sítě během nejtemnější části zatmění. Jakmile se Slunce vrátilo, pavouci je znovu utkali. V Arizoně si vědci sbírající cikády všimli, že přestaly zpívat, když bylo Slunce z 50 procent zakryto. Trvalo 40 minut, než začaly opět vydávat zvuk.

A žirafy, paviáni, gorily a papoušci se při zatmění chovají úzkostně, uvádí studie, v níž vědci zaznamenávali, jak zvířata v Jižní Karolíně reagovala na zatmění v roce 2017.

Žirafy sebou začaly "koordinovaně kývat" a paviáni se shlukovali, přestože se obvykle rozdělují do malých skupin. Pestrobarevní papoušci lori mávali křídly, byli hluční a pak následovalo "společné mlčení". Ve skutečnosti na zatmění reagovalo 75 procent zvířat v této zoo.

Reakce zvířat na zatmění Slunce jsou však poměrně málo prozkoumané. Vědci se nyní proto obrátili na veřejnost s prosbou o pomoc.

Tři velké studie požádaly lidi, aby jim zaslali svá pozorování zvířat, hmyzu a ptáků, kteří se během zatmění chovali podivně. NASA nyní chce, aby jim dobrovolníci pomohli analyzovat jejich výsledky. Agentura uvádí, že na jejích webových stránkách bude brzy otevřen portál, který nabídne možnost stát se datovým analytikem a pomoci zjistit, jak vzácné zatmění působilo na zvířata.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist