https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/zvirata-zachranena-dokud-na-ne-zachranna-stanice-nespadne
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zvířata zachráněna, záchranná stanice ale nikoli

30.7.2019 09:03 | JAROMĚŘ/PRAHA (Ekolist.cz)
Petici za zachování dalšího provozu záchranné stanice v Jaroměři podepsalo během jednoho jediného dne více než 4500 lidí. Na pohotovostní telefon volá s prosbou o odbornou radu nebo přímou pomoc zhruba 3000 lidí ročně.
Petici za zachování dalšího provozu záchranné stanice v Jaroměři podepsalo během jednoho jediného dne více než 4500 lidí. Na pohotovostní telefon volá s prosbou o odbornou radu nebo přímou pomoc zhruba 3000 lidí ročně.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Již přes 20 let se o zvířata v nouzi stará Záchranná stanice pro handicapované živočichy v Jaroměři. Vlivem dlouhodobého podfinancování byl její další provoz zásadně ohrožen. Krajský úřad Královéhradeckého kraje ale podpořil další existenci záchranné stanice v Jaroměři částkou, která tak rozhodla o budoucí existenci tohoto zařízení.
 
Český svaz ochránců přírody JARO Jaroměř, který stanici provozuje, byl proto ještě v loňském roce rozhodnutý záchrannou stanici v roce 2019 uzavřít. Tedy alespoň za situace, že se tento tristní stav nějak zásadní měrou nezlepší.

Toto rozhodnutí však rázem vyvolalo zděšení ze strany městských strážníků, hasičů, pracovníků odboru životního prostředí i veterinářů v kraji, kteří nonstop služeb jaroměřské zvířecí záchranky dennodenně využívají.

Zachování stanice požadovali také občané. Petici za zachování dalšího provozu záchranné stanice v Jaroměři podepsalo během jednoho jediného dne více než 4500 lidí. Na pohotovostní telefon volá s prosbou o odbornou radu nebo přímou pomoc zhruba 3000 lidí ročně.

„Byla to právě obří podpora ze strany široké veřejnosti, která rozhodla o tom, že záchranná stanice v Jaroměři bude existovat i nadále. Ať už šlo o menší i větší finanční a materiální dary, které nám pomohly překlenout nejkritičtější období, kdy se Krajský úřad i další zásadní partneři rozhoupávali, jak se ke krizi záchranné stanice vlastně nakonec postaví,“ uvádí zooložka a dlouholetá ošetřovatelka zachráněných zvířat Alice Janečková.

Zachráněný výreček v JARO Jaroměř.
Zachráněný výreček v JARO Jaroměř.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora

I když se situace záchranné stanice díky příspěvkům ze strany krajského úřadu zlepšila, do optimálního stavu to má bohužel zatím pořád ještě hodně daleko.

„Aby mohl nonstop režim záchranné stanice fungovat správně a ‚normálně‘, potřebovali bychom od krajského úřadu příspěvek ve výši zhruba 1,5 milionu Kč ročně,“ vysvětluje vedoucí stanice David Číp, který se spolu s dalšími nadšenci snaží provozovat zvířecí záchranku již od roku 1999.

Krajský úřad podpořil záchranou stanici částkou 700 000 Kč, to znamená necelou polovinou potřebné částky. Za tohoto stavu se může záchranná stanice ocitnout před hrozbou uzavření brzy znovu. „Pokud by na provoz ještě nepřispívala i města Jaroměř, Hradec Králové, Ministerstvo životního prostředí, drobní dárci a nepomáhali dobrovolníci, provoz by se udržet nepodařilo,“ hodnotí Čip.

Záchranná stanice ale potřebuje rekonstrukci, a na tu se finance najít nepodařilo. „Zásadní krizi se tedy sice podařilo zažehnat, ale do rozumného a důstojného stavu, v jakém by se měla řádná záchranná stanice provozovat, to má bohužel pořád ještě hodně daleko,“ uzavírá David Číp.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist