https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/je-tezba-zlata-verejnym-zajmem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Je těžba zlata veřejným zájmem?

10.2.1999 09:00 | PRAHA (EkoList)
V případě potřeby se odvoláme k Vrchnímu soudu, říká ředitel TVX Bohemia Důlní ing. František Hájek v rozhovoru pro EkoList. Mluvili jsme také s mluvčím TVX Michalem Donathem.
 

Proč se TVX Bohemia Důlní odvolala proti rozhodnutí plzeňského územního odboru MŽP odebrat jí licenci na průzkum ložisek zlata v Kašperských Horách? Podle vás bylo chybné?

Hájek: Podat rozklad k ministerské rozkladové komisi bylo naším jediným právním prostředkem, který nám zbýval po rozhodnutí územního odboru a my jsme jej využili.

Ing. František Hájek

Ředitel TVX Bohemia Důlní František Hájek

Jak vidíte šanci, že by ministr Kužvart, popřípadě jeho rozkladová komise, rozhodnutí plzeňského územního odboru nepotvrdil?

Hájek: Myslím, že rozhodnutí rozkladové komise nemá smysl předem jakkoli komentovat. Takové komise jsou složeny z celé řady právníků, kteří by měli kvalifikovaně posoudit způsob toho rozhodnutí i způsob podání našeho dovolání. Nám zbývá jen doufat, že to bude posouzeno objektivně.

Donath: Je důležité si uvědomit, že firma TVX dělá v rámci zákona to, co je jí umožněno. V minulosti už dvakrát v Plzni rozhodli v neprospěch TVX a dvakrát už ministři životního prostředí (Skalický a Bursík) jejich rozhodnutí zrušili.

Odvoláte se k Vrchnímu soudu v případě, že ministr Kužvart rozhodnutí svých podřízených potvrdí?

Hájek: To samozřejmě nemohu a nebudu předjímat. Tato možnost tu je a společnost ji v případě nutnosti vy užije.

V případě, že byste povolení opět získali, skončíte v Kašperských Horách průzkumem nebo budete chtít zlato těžit?

Hájek: Průzkum na jakémkoli ložisku se dělá proto, aby se tam mohlo jednou těžit. To nikdo nepopírá. Otázkou je vždy jenom to, zda je dané ložisko těžitelné a za jakých podmínek. Z minulosti a ze zkušeností ze světa víme, že celá řada průzkumů se ukázala jako negativní, ať už z důvodů ekonomických nebo ekologických.

Donath: Povolení k průzkumu a povolení k těžbě jsou dvě odlišné věci. TVX má spolu s povolením k průzkumu jediné právo - jako první požádat o povolení k těžbě.

Je reakce české společnosti a obyvatel Kašperských Hor na průzkum podle vás stejná jako v podobných případech v zahraničí nebo se liší? Proč je podle vašeho názoru taková, jaká je?

Hájek: Podle mě se tu promítají některé názory ovlivněné minulostí. Těžba jako taková má i ve světě dost odpůrců. Myslím, že je to vždy otázkou přístupu v daných konkrétních podmínkách. Myslím, že reakce veřejnosti je často způsobena nedostatkem správných informací. Někdy se mi dokonce zdá, že lidé snad ani nechtějí poslouchat. Pramení z takového negativistického postoje. Lidé nehledají na věci ty pozitivní stránky.

Myslíte, že si lidé na základě nějaké propagační kampaně vytvářejí apriorně negativní názor?

Hájek: Samozřejmě, že je to cílená informační kampaň. Je to propaganda mířená k tomu, aby něco ukázala ve špatném světle.

Na druhou stranu my třeba máme v Kašperských Horách informační středisko, máme internetovou stránku. Objevuje se tam samozřejmě mnoho nesouhlasných vzkazů, někteří lidé nás doslova posílají "někam". Nehodnotil bych to ale celkově jako zcela negativní.

Donath: Je samozřejmé, že veřejnost se podobným projektům, pokud se jich přímo dotýkají, brání. Ti lidé hájí svoje partikulární zájmy a to je v pořádku. Na druhé straně někdo musí rozhodnout zda je ve veřejném zájmu někde stavět dálnici či třeba prozkoumat ložisko zlata.

Je otázkou, do jaké míry je veřejným zájmem těžba zlata.

Hájek: Otázka je, co je vlastně veřejný zájem a kdo jej určuje. Zda je to stát nebo veřejné mínění.

Donath: Otázka, zda jde o veřejný zájem se netýká jen těžby. Jde o to, zda se lidem díky provedení daného projektu bude dařit dobře, zda společnost bude prosperovat, jestli se racionálně využijí zdroje, které máme k dispozici. Prostá otázka, zda je těžba zlata veřejným zájmem, je příliš kategorická.

Hájek: Není to tak jednoduché. Je potřeba udělat si rozvahu přínosů a ztrát a z jejího výsledku vyjít při rozhodování.

Vraťme se k reakcím veřejnosti - jsou u nás bouřlivější než například v Řecku nebo v Kanadě?

Donath: Například v Kanadě ve Snow Lake by bez TVX neměli nemocnici, stejně jako mnoho jiných součástí infrastruktury a hlavně by ti lidé nenašli práci.

Dobrá, těžba tedy přinese v Kašperských Horách pracovní místa. Co s nimi ale bude, až bude ložisko vytěženo?

Hájek: Dnes už musí být všechny projekty zpracovány až do této fáze - tedy co bude, až těžba skončí. Teď jsme ale ve fázi průzkumných prací. před těžbou vždy předchází veřejné projednávání, kde tato otázka určitě padne. Těžba každopádně znamená určité příjmy a to nejenom pro těžařskou firmu, ale i do státní a obecní pokladny. Všechny strany by si měly uvědomit, že těžba jednou skončí a že je třeba se dohodnout, co bude potom. To není jenom otázka firmy, je to i problém místních lidí. Bez společné řeči a bez dohody, to zkrátka není možné.

S čím půjde TVX do podobných jednání?

Hájek: Myslím, že je dnes ještě příliš brzy, ještě nevíme, jestli budeme moci vůbec dokončit průzkum.

Kolik zatím TVX průzkum v Kašperských Horách stál?

Hájek: Technické práce přímo v Kašperských Horách stály cca 150 miliónů korun.

Děkuji za rozhovor


reklama

 
Jakub Kašpar
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist