Je těžba zlata veřejným zájmem?
Proč se TVX Bohemia Důlní odvolala proti rozhodnutí plzeňského územního odboru MŽP odebrat jí licenci na průzkum ložisek zlata v Kašperských Horách? Podle vás bylo chybné?
Hájek: Podat rozklad k ministerské rozkladové komisi bylo naším jediným právním prostředkem, který nám zbýval po rozhodnutí územního odboru a my jsme jej využili.
Ředitel TVX Bohemia Důlní František Hájek
Jak vidíte šanci, že by ministr Kužvart, popřípadě jeho rozkladová komise, rozhodnutí plzeňského územního odboru nepotvrdil?
Hájek: Myslím, že rozhodnutí rozkladové komise nemá smysl předem jakkoli komentovat. Takové komise jsou složeny z celé řady právníků, kteří by měli kvalifikovaně posoudit způsob toho rozhodnutí i způsob podání našeho dovolání. Nám zbývá jen doufat, že to bude posouzeno objektivně.
Donath: Je důležité si uvědomit, že firma TVX dělá v rámci zákona to, co je jí umožněno. V minulosti už dvakrát v Plzni rozhodli v neprospěch TVX a dvakrát už ministři životního prostředí (Skalický a Bursík) jejich rozhodnutí zrušili.
Odvoláte se k Vrchnímu soudu v případě, že ministr Kužvart rozhodnutí svých podřízených potvrdí?
Hájek: To samozřejmě nemohu a nebudu předjímat. Tato možnost tu je a společnost ji v případě nutnosti vy užije.
V případě, že byste povolení opět získali, skončíte v Kašperských Horách průzkumem nebo budete chtít zlato těžit?
Hájek: Průzkum na jakémkoli ložisku se dělá proto, aby se tam mohlo jednou těžit. To nikdo nepopírá. Otázkou je vždy jenom to, zda je dané ložisko těžitelné a za jakých podmínek. Z minulosti a ze zkušeností ze světa víme, že celá řada průzkumů se ukázala jako negativní, ať už z důvodů ekonomických nebo ekologických.
Donath: Povolení k průzkumu a povolení k těžbě jsou dvě odlišné věci. TVX má spolu s povolením k průzkumu jediné právo - jako první požádat o povolení k těžbě.
Je reakce české společnosti a obyvatel Kašperských Hor na průzkum podle vás stejná jako v podobných případech v zahraničí nebo se liší? Proč je podle vašeho názoru taková, jaká je?
Hájek: Podle mě se tu promítají některé názory ovlivněné minulostí. Těžba jako taková má i ve světě dost odpůrců. Myslím, že je to vždy otázkou přístupu v daných konkrétních podmínkách. Myslím, že reakce veřejnosti je často způsobena nedostatkem správných informací. Někdy se mi dokonce zdá, že lidé snad ani nechtějí poslouchat. Pramení z takového negativistického postoje. Lidé nehledají na věci ty pozitivní stránky.
Myslíte, že si lidé na základě nějaké propagační kampaně vytvářejí apriorně negativní názor?
Hájek: Samozřejmě, že je to cílená informační kampaň. Je to propaganda mířená k tomu, aby něco ukázala ve špatném světle.
Na druhou stranu my třeba máme v Kašperských Horách informační středisko, máme internetovou stránku. Objevuje se tam samozřejmě mnoho nesouhlasných vzkazů, někteří lidé nás doslova posílají "někam". Nehodnotil bych to ale celkově jako zcela negativní.
Donath: Je samozřejmé, že veřejnost se podobným projektům, pokud se jich přímo dotýkají, brání. Ti lidé hájí svoje partikulární zájmy a to je v pořádku. Na druhé straně někdo musí rozhodnout zda je ve veřejném zájmu někde stavět dálnici či třeba prozkoumat ložisko zlata.
Je otázkou, do jaké míry je veřejným zájmem těžba zlata.
Hájek: Otázka je, co je vlastně veřejný zájem a kdo jej určuje. Zda je to stát nebo veřejné mínění.
Donath: Otázka, zda jde o veřejný zájem se netýká jen těžby. Jde o to, zda se lidem díky provedení daného projektu bude dařit dobře, zda společnost bude prosperovat, jestli se racionálně využijí zdroje, které máme k dispozici. Prostá otázka, zda je těžba zlata veřejným zájmem, je příliš kategorická.
Hájek: Není to tak jednoduché. Je potřeba udělat si rozvahu přínosů a ztrát a z jejího výsledku vyjít při rozhodování.
Vraťme se k reakcím veřejnosti - jsou u nás bouřlivější než například v Řecku nebo v Kanadě?
Donath: Například v Kanadě ve Snow Lake by bez TVX neměli nemocnici, stejně jako mnoho jiných součástí infrastruktury a hlavně by ti lidé nenašli práci.
Dobrá, těžba tedy přinese v Kašperských Horách pracovní místa. Co s nimi ale bude, až bude ložisko vytěženo?
Hájek: Dnes už musí být všechny projekty zpracovány až do této fáze - tedy co bude, až těžba skončí. Teď jsme ale ve fázi průzkumných prací. před těžbou vždy předchází veřejné projednávání, kde tato otázka určitě padne. Těžba každopádně znamená určité příjmy a to nejenom pro těžařskou firmu, ale i do státní a obecní pokladny. Všechny strany by si měly uvědomit, že těžba jednou skončí a že je třeba se dohodnout, co bude potom. To není jenom otázka firmy, je to i problém místních lidí. Bez společné řeči a bez dohody, to zkrátka není možné.
S čím půjde TVX do podobných jednání?
Hájek: Myslím, že je dnes ještě příliš brzy, ještě nevíme, jestli budeme moci vůbec dokončit průzkum.
Kolik zatím TVX průzkum v Kašperských Horách stál?
Hájek: Technické práce přímo v Kašperských Horách stály cca 150 miliónů korun.
Děkuji za rozhovor
reklama