Jiná zpráva: Bůh nedal svět pouze bohatým
Tématem fóra, které bude probíhat až do středy v Městské knihovně a kostele sv. Salvátora bude kromě role církví oddlužení rozvojových zemí, budoucnost SB a MMF a jejich vliv na životní prostředí a problémy transformace zemí střední a východní Evropy. Fórum je volně přístupné pro širokou veřejnost.
Ihned po zahájení Alternativního fóra Jiná zpráva dnešní diskusí v kostele sv. Salvátora jsme požádali jednoho z jeho hlavních organizátorů, Tomáše Tožičku, o rozhovor:
EkoList: Jaký je názor Milostivého léta 2000 na pouliční demonstrace v souvislosti se zasedáním MMF a SB a na stanovisko radikálních odpůrců MMF a SB, že tyto instituce nelze reformovat a je třeba je zrušit?
Tomáš Tožička: Milostivé léto je zaměřeno na dvě věci - odpuštění dluhů a vytvoření mezinárodního insolvenčního práva. To je základ, na němž byla vytvořena tato koalice, kde je víc skupin, od odborů až po velmi konzervativní, jako je třeba Řím, a to je to, na čem se shodneme. Samozřejmě, že v různých skupinách jsou různé názory třeba na takovéto partikulární věci, které samozřejmě diskutujeme na tomto fóru. Ale pokud mám mluvit, tak musím mluvit za sebe. Jednak jsem rád, že tady dělají ty demonstrace, koneckonců to řekl i Matts Karlsson. Každá takováhle demonstrace, která má nějaký smysl, vlastně podporuje změny v té bance, které nikdo nezpochybňuje a které jsou potřebné. Ty demonstrace jsou důležité, a pokud budou nenásilné, můžeme si myslet co chceme o tom slovu, je třeba vyjednávat, to je jedna věc, ale druhá věc je, že pokud by ty instituce neexistovaly, je třeba je udělat. Teď je otázka jakým způsobem. Samozřejmě to, jak fungují posledních dvacet třicet let, je katastrofa, i když udělali několik dobrých věcí. A to je třeba změnit.
EkoList: Do jaké míry se u nás podílejí na kampani Milostivé léto velké církve?
Tomáš Tožička: Nijak. Podpořili to nějakým stanoviskem, ale nejsou účastníky, to řekli jasně, že nejsou. Ani Českobratrská církev.
EkoList: A jak to zdůvodnili?
Tomáš Tožička: Nevím, nijak to nezdůvodňovali. Já si myslím, že to je obavou, že tady bude násilí, že Milostivé léto taky k němu sklouzne, i když k té obavě není důvod. Já si myslím, že vedoucí představitelé církví, přestože v minulosti nespolupracovali se státem, přestože byli proti němu, se nedokážou přenést přes to, aby stát náhodou neříkal "vy jste dělali takovouto akci a tak my vám teď nebudeme platit faráře nebo vám zkrátíme rozpočet". Přesto, myslím, se nedokázali přenést. Jestliže máme málo lidí v kostele, tak za tu chybu si můžeme také sami, když se nedokážeme starat o věci celé společnosti, i světové, konec konců i my máme sbírky na třetí svět, tak není divu, že se nikdo nezajímá o nás.
reklama