https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/jindrich-petrlik-deti-zeme-delaji-take-politiku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jindřich Petrlík: Děti Země dělají také politiku

6.3.1998 15:05 | PRAHA (EkoList)
O záměrech ekologického sdružení Děti Země v příštím roce, o jejich úspěších v roce 1997 a o roli ekologického hnutí hovoří v rozhovoru pro EkoList předseda Dětí Země RNDr. Jindřich Petrlík.
 

Děti Země zaznamenaly v loňském roce dva význačné úspěchy. Mám na mysli pozastavení výstavby sporného úseku dálničního obchvatu Plzně a výstavby nové cementárny u Tmaně...

To jsou opravdu asi dva největší úspěchy, na kterých jsme se podíleli. Dosáhli jsme ale i některých dalších, které nejsou tolik viditelné. Mám na mysli to, že se nebude těžit kámen u Předenic na Plzeňsku a že se nebudou stavět spalovny toxických odpadů v Čepí u Pardubic a v Teplicích nad Metují. V obou případech jsme pomáhali zejména lokálním iniciativám, takže to vnímám spíše jako úspěch jejich. I když je pravda, že my na tom svůj podíl máme také.

Jaké byly hlavní argumenty Dětí Země proti spalovnám v Čepí a v Teplicích?

V obou případech se jednalo o tutéž firmu, která neměla jasno například v tom, jakou použije technologii spalování odpadů. V obou případech bylo zřejmé, že spalovny nebudou schopné dosáhnout emisního limitu pro dioxiny, platného v západní Evropě (0,1 ng/m3). Nevyjasněné byly také záležitosti, týkající se odpadních vod a toxických odpadů ze spaloven.

"Nevyjasněné" znamená, že tyto otázky nebyly dopracované v projektech?

Nebyly dopracované ve studii, posuzující vliv stavby na životní prostředí. Respektive vliv vypouštění odpadních vod i ukládání odpadů ze spalovny na životní prostředí nebyl ani v jedné z obou studií dostatečně zhodnocen. V případě Čepí se nám podařilo zastavit projekt stavby již ve fázi této studie, která byla vrácena k přepracování. V případě Teplic nad Metují byl podstatný fakt, že na území chráněné krajinné oblasti se spalovny stavět nesmějí, takže tam se firma snažila vlastně učinit něco, co by znamenalo porušení zákona o ochraně přírody a krajiny. Navíc bylo dost zřejmé, že nemají ani představu o tom, kde brát odpady ke spalování. Asi počítali s tím, že jde o natolik lukrativní podnik, že by je to mohlo zachránit. Pokud vím, podotýkám že jde o neověřenou informaci, byl na tuto firmu vypsán konkurs.

Za svůj projekt alternativního využití areálu Vesec získala liberecká pobočka Dětí Země cenu Sasakawa Peace Foundation. Oč ve vašem projektu jde?

Je to vlastně precedentální případ v rámci Dětí Země. Od přímých akcí a protestů přes účast ve správních řízeních se tímto projektem Děti Země dostaly k alternativním návrhům budoucího využití krajiny a to dokonce na úrovni územního plánování. Jakousi hrubou urbanistickou studii nám zpracovali ing. Dejmal s ing. Plickou. Studie navrhuje využít toto území rekreačně, ale tak, aby byly zachovány jeho dosavadní hodnoty. To znamená mimo jiné vytvoření přírodního parku a chráněných území, zároveň jeho dovybavení nutnou infrastrukturou.

Podstatné je, že i tady se podařilo zaangažovat místní obyvatele, kteří vytvořili občanské sdružení Vesec. V současné době již větší část tohoto projektu mají v rukou oni, i když naše liberecká pobočka, kterou reprezentuje Simona Jašová, se na jeho pokračování nadále podílí. V současné době je situace taková, že díky nevoli bank investovat do ekologicky pochybných projektů nemá investor stavby finanční krytí pro svoje záměry. Navíc přes podporu libereckých politických špiček nemá projekt vesecké přehrady ani podporu zastupitelstva.

Co chystají Děti Země pro rok 1998?

Máme dvě nové kampaně. Jedna je za emisní limit na dioxiny a druhá, která se jmenuje Za čisté ovzduší, je za změnu vyhlášky č. 117/1997 Sb., která bohužel výrazně zmírňuje emisní limity stanovené vyhláškami předešlými. Kromě toho samozřejmě budeme pokračovat v kampaních, které dosud nějakým způsobem neskončily. Letos nás také čeká rozhodování o pořadateli mistrovství světa v klasickém lyžování. O roli pořadatele se také uchází sdružení SKI 2003 v Jizerských horách, které ovšem zatím stále nesplnilo podmínky, které mu stanovilo Ministerstvo životního prostředí. Pravděpodobně se také více zaměříme na ochranu mokřadů, protože to si začínají stále více žádat naše lokální pobočky. Takže se budeme asi profilovat zejména v těchto dvou věcech ochraně ovzduší a ochraně mokřadů.

Jak hodnotíte současnou politickou situaci v oblasti životního prostředí, co čekáte od voleb a jak vidíte roli českého ekologického hnutí v politice?

Mně se nedávno někdo ptal, proč jsem nevstoupil do politiky. Já jsem mu odpověděl, že Děti Země jistou skrytou politiku dělají. Navíc si myslím, že jednou z chyb, které udělalo ekologické hnutí, bylo že většina jeho špiček vstoupila v roce 1990 do politiky, čímž se hnutí výrazně oslabilo.

Ale chtěl jsem svoji odpověď směřovat spíše k tomu, že tady bude třeba, a to za jakékoli vlády, nestranné ekologické hnutí a jsem rád, že Děti Země se zatím nestaly vazaly žádné z politických stran. Na jednom místě klidně může být naším protivníkem sociální demokrat a spojencem představitel ODS, o pár kilometrů dál to může být naopak. Myslím, že to je naprosto normální jev ve zdravé společnosti.

Od politických změn, které pravděpodobně přijdou po červnových volbách, si neslibuji žádné zázraky. Faktem je, že na křesle ministra životního prostředí může sedět osoba, která udělá více nebo naopak méně práce. Vhodným měřítkem jsou asi zákony, které ministr připraví. Podle mého názoru byl nejlepším tandem Vavroušek - Dejmal (J. Vavroušek byl předsedou Federálního výboru pro životní prostředí a I. Dejmal českým ministrem životního prostředí pozn. red.). Jiří Skalický nesplnil očekávání, která jsem do něj vkládal. Věnoval se politice příliš mnoho na úkor vedení svého resortu.

Děkuji za rozhovor


reklama

 
Jakub Kašpar

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist