Kužvart: Referendum už nemá smysl
Na konci března jste poslali Ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) žádost o provedení procedury EIA (posouzení vlivu na životní prostředí - pozn. red.) u 13 projektových změn na stavbě Jaderné elektrárny Temelín. Už máte, po čtvrt roce, nějakou odezvu?
Podle mých informací tato posuzování podle EIA již probíhají. Dokumentace by měla být hotova ve výhledu nejbližších týdnů.
To znamená do kdy? Můžete být konkrétnější? Nebude třeba dokončení EIA na projektové změny kolidovat s plánovaným zavážením jaderného paliva do elektrárny?
Vzhledem k tomu, že tyto dva procesy se odehrávají paralelně, každý podle jiného předpisu (posuzování podle EIA podle zákona o posuzování vlivů staveb na životní prostředí, zavážka paliva podle atomového zákona - pozn. red.), nejedná se o žádnou kolizi. Potvrzují to i mé konzultace s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Danou Drábovou. Zavážka paliva není na dokončení EIA vůbec závislá.
To znamená, že klidně může být palivo zavezeno, aniž by byla EIA dokončena?
Tento problém zatím analyzujeme s našimi právníky. Proto bych se k tomu v této chvíli nechtěl vyjadřovat.
Ministr životního prostředí RNDr. Miloš Kužvart. Foto: Jakub Kašpar/EkoList
Proč vlastně žádáte právě o posouzení 13 projektových změn, když jich na stavbě Temelína bylo provedeno několik set? Mluvčí elektrárny Milan Nebesář přitom prohlásil, že celý požadavek na dodatečné posouzení změn je nesmyslný...
Těch změn, provedených po roce 1992, nebyly stovky, ale dokonce tisíce. Konkrétně zhruba 4 800. To, že jich je zrovna 13, je výsledkem tzv. vrchního státního dozoru, v jehož rámci jsme v říjnu a listopadu minulého roku na Okresním úřadě České Budějovice prověřili veškerou dokumentaci, která se týká činnosti stavebního úřadu ve vazbě na aplikaci právních předpisů, které jsou novějšího data (než 1992 - pozn. red.). My vycházíme především z věcných závěrů kontroly, které mají oporu i v důvodové zprávě k rozsudku Vrchního soudu z února minulého roku. Soud konstatoval, že všechny změny, které se týkají provozní kapacity, technologie nebo způsobu užívání elektrárny, mají být posouzeny. Znova opakuji, že sebevýše postavený pracovník jakékoli firmy nemůže vykládat zákon a říkat, že někde zákon nebude aplikován nebo že si myslí, že by neměl být aplikován. Procedura posouzení vlivů na životní prostředí je jasně zákonem daná.
Je v oněch 13 projektových změnách, na něž požadujete provedení EIA, i změna v systémech automatizovaného řízení - tedy výměna sovětského softwaru za software firmy Westinghouse?
Na to v této chvíli nedokážu přesně odpovědět. Myslím, že spíš ne, ale nevím to jistě. Ale jenom na dokreslení důvodů, proč vlastně chceme posuzovat změny na Temelíně z ekologického pohledu chci uvést jeden příklad. Jedna z těch změn, které jsou posuzovány, má za následek to, že se zmenší objem radioaktivních odpadů, ale zároveň se zvýší jejich měrná radioaktivita. Což je zcela evidentně změna, která má dopady na životní prostředí a musí tedy být logicky posouzena. Mezi těmi 13 posuzovanými změnami jsou třeba změny v olejovém hospodářství, hospodaření s plyny, a podobně. Jsou to tedy věci, které se přímo dotýkají životního prostředí a, znovu opakuji, my vycházíme ze znění zákona a z rozsudku Vrchního soudu.
Pojďme od těchto technických problémů k politickým otázkám. Petici za referendum o Temelínu podepsalo již 90 tisíc lidí, což je docela slušný počet. Temelín bylo i vaše velké téma. Podpoříte požadavky signatářů petice ve vládě jako ministr životního prostředí?
Mám zprávy, že několik poslanců Parlamentu ČR se rozhodlo vyhovět požadavkům organizátorů petice Referendum 2000 a připraví poslanecký návrh zákona o referendu. Tento návrh přijde k posouzení i vládě. Můžete si být jist, že pokud tento zákon nebude mít nějakou závažnou technickou vadu, já ho jako člen vlády svým hlasem podpořím. I z politických důvodů, neboť já jsem byl vždycky zastáncem referenda.
Zkusíte odhadnout postoj celé vlády? Vláda se většinou nestaví k poslaneckým návrhům právě pozitivně...
Důvod, proč vláda nepodporuje většinu poslaneckých návrhů není v tom, že jsou to návrhy poslanecké. Důvodem je, že legislativní rada vlády v těchto návrzích zjišťuje celou řadu závažných technických chyb. Jinou příčinou může být, že konkrétní poslanecký návrh jde paralelně s legislativní iniciativou vlády. Důvody jsou věcné, my nerozdělujeme návrhy zákonů podle toho, kdo je jejich autorem. Druhá věc je, že prosazení zákona o referendu je součástí programu ČSSD. Předpokládám tedy, že ve vládě bude i politická vůle k podpoře zákona.
To jsme u obecného zákona o referendu. Co ale konkrétní referendum o spuštění Temelína? Myslíte, že má v současné době ještě smysl?
Obecně jsem princip referenda vždy podporoval. Ale mám pocit, že pro vyhlášení referenda o Temelínu už je pozdě.
Německá vláda vyhlásila, že v příštích letech odstoupí od svého jaderného programu a během několika let zavře všech svých 19 jaderných elektráren. Nebudete něco podobného prosazovat i pro ČR?
Když se loni jednalo o Temelínu, jednoznačně jsme konstatovali, že není důvod k úvahám o jakémkoli dalším jaderném zdroji. Němci budou své stávající elektrárny odstavovat zhruba do roku 2031. V Evropě už jaderné moratorium přijali Švédové, Belgičané, Italové, o Rakušanech nemluvě. Další země o takových krocích pravděpodobně budou uvažovat. Důvody jsou jasně ekonomické - je to příliš drahé.
Nebylo by to vhodné téma pro referendum - zda lidé chtějí, aby ČR dál rozvíjela svůj jaderný program?
Bylo by to mnohem vhodnější, než referendum o jedné konkrétní jaderné elektrárně.
Děkuji za rozhovor
reklama