https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/pelc-nabidku-byt-ministrem-zivotniho-prostredi-bych-prijal
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Pelc: Nabídku být ministrem životního prostředí bych přijal

19.6.2002 09:26 | PRAHA (EkoList)
Od roku 1995 šéfuje Správě chráněných krajinných oblastí ČR, je předsedou komise pro životní prostředí US-DEU. V letošních parlamentních volbách kandidoval za Koalici na třetím místě kandidátky a "přeskákal" nejenom jejího lídra a svého stranického kolegu Petra Mareše, ale i lidoveckého kandidáta Jiřího Vacka. Jako by popřel celorepublikový trend, kdy voliči před unionisty na kandidátkách Koalice upřednostňovali právě lidovce. Vystudovaný ekolog s dlouholetou praxí v ochraně přírody. To je RNDr. František Pelc.
 

EkoList: Co říkáte tomu, jak volby dopadly?

František Pelc: Volby obecně dopadly hodně špatně. Zejména pro Koalici, ale i kvůli velkému úspěchu komunistů. Předpokládali jsme, že Koalice bude mít, pravda při vyšší volební účasti, ke dvaceti procentům, tedy o čtyři až pět procent, než jsme skutečně získali. To se bohužel nestalo. Myslím, že nejméně z poloviny si za to můžeme sami, tu druhou polovinu nám obstarali kolegové z ODS, kteří odstartovali nesmírně populistickou kampaň, založenou na jednoduchých heslech, která nakonec velmi dobře uchopili voliči komunistické strany. Podle mého názoru tedy kampaň ODS přispěla velmi výrazně k volební neúčasti a k úspěchu komunistických názorů. To je smutný výsledek. Na druhou stranu, abych to neviděl tak černě, výsledek voleb alespoň umožňuje vytvořit levostředovou vládu.

EkoList: Komentátoři se velmi často shodují na tom, že Koalice nedokázala lidi přesvědčit, že vůbec ví, co sama chce. Že jim nedokázala vůbec sdělit, proč vlastně by takový subjekt měli volit. Není to pravda?

To je ten zakletý problém od rozpadu Čtyřkoalice. To byl hodnověrnější projekt, založený na skutečné dohodě. Z "ekosystémového" hlediska byl hodnotnější už větší rozmanitostí zastoupených stran, které si byly programově relativně blízké. Odchod ODA za těch okolností, za kterých proběhl, předurčil to, že Koalice nebude pro voliče natolik hodnověrná. My jsme to pak už prostě neuměli obhájit. Nechci tady jitřit nějaké rány, ale v tomto případě myslím, že Unie svobody nesehrála tu nejhorší úlohu.

EkoList: Pojďme k Libereckému kraji, kde jste kandidoval. Na rozdíl od většinu ostatních krajů, kde slovy titulku deníku Právo došlo k "zmasakrování" unionistických kandidátů preferenčními hlasy pro kandidáty KDU-ČSL, u vás došlo vlastně k opaku. Vy jste ze třetího místa kandidátky přeskákal nejenom lídra a dosavadního poslance US-DEU Petra Mareše, ale i lidovce Jiřího Vacka. Čím si to vysvětlujete?

Volební letáček Františka Pelce. Repro EkoListPředevším bych chtěl říct, že skutečnost, že jsem přeskočil Jiřího Vacka, mi vůbec líto není, to byl můj cíl. Ale to, že se mi podařilo přeskočit Mareše, mě trochu překvapilo. Nevadilo by mi to, pakliže by nás volební výsledek opravňoval k zisku dvou mandátů. Petr Mareš je nesmírně kvalitní člověk a osobnost a pro Unii svobody byl velkým přínosem. A i mě osobně velmi pomáhal. Je mi to tedy líto, ale takový je zkrátka život. Byl to takový "bratrovražedný boj". Já jsem získal přes 14 procent preferencí, ale Petr Mareš i Jiří Vacek měli oba také dost preferencí - okolo 10 procent.
Čím to bylo? Asi tím, že se ví, že se ochranou životního prostředí zabývám dlouhodobě, že to není žádná póza na dva měsíce před volbami. Pro některé voliče asi míra racionality není tak zásadní, ale pro značnou část asi ano. Takže bylo asi důležité, že se snažím chránit životní prostředí standardními, ale systémovými způsoby a zároveň jsem představitelem těch vcelku vzácných jedinců, kteří se hlásí ke spíše pravicové politice a zároveň chtějí chránit životní prostředí. Tím se samozřejmě dostávám do výrazného střetu například s představami ODS, která je přesvědčena, že chránit životní prostředí znamená a priori levicovost. Navíc v tom regionu jsem založil Nadaci pro záchranu a obnovu Jizerských hor a myslím, že Jizerské hory jsou pro lidi na Liberecku a Jablonecku dost vysokou hodnotou.

EkoList: Do Libereckého kraje částečně patří i CHKO Český ráj. Mohla vám vaše angažovanost za její rozšíření také pomoci nebo naopak uškodila?

Já už na tom pracuju asi deset let. První vlna skončila v roce 1995, kdy se to zaseklo ve vládě. Teď obce požádaly o zařazení těch skalních oblastí do seznamu Světového dědictví UNESCO a já jsem přesvědčen, že bez rozšíření ochrany toho území by to bylo spíše na škodu. Upřímně řečeno, nešel jsem rozhodně do rozšířování CHKO Český ráj proto, že bych si tím mohl nějak "nahonit" hlasy voličů. Jakékoli rozšiřování chráněného území je velmi konfliktní záležitost a taky se to v mnoha obcích projevilo. Zpětně jsem se díval na výsledky voleb v některých obcích, kde byl odpor proti rozšíření CHKO největší, například v Klokočí nebo v Mírové pod Kozákovem. Čekal jsem nulový výsledek, ale kupodivu třeba v Klokočí jsem získal téměř 19 procent preferencí. A samozřejmě mě hodně pomohl Turnov, kde jsem získal 43 procent preferencí.

EkoList: Jste novopečeným poslancem. Máte nějaký svůj vlastní prioritní úkol, který budete chtít ve Sněmovně řešit?

První věcí je utvoření vlády ČSSD a Koalice a v rámci ní pak vytáhnout životní prostředí z izolace, ve které se nachází. Kdy se průměrní politici na téma životního prostředí dívají skrz prsty, jako by bylo téměř neslušné o něm mluvit. Bude samozřejmě velkou otázkou, kdo ten resort dostane. Myslím, že by bylo lepší, kdyby ho dostala Koalice.

EkoList: V případě, že by to tak dopadlo a vy byste dostal nabídku ministerstvo životního prostředí vést - přijal byste ji?

Předně - ve hře jsou nepochybně i další jména - ať už Libor Ambrozek nebo Martin Bursík. Ale já jsem nad tím samozřejmě dost přemýšlel a takovou nabídku bych neodmítl. Ale na ministerstvu čeká obrovský kus práce, který je třeba udělat. Je to úkol jen pro opravdu odvážné lidi.

EkoList: Pokud tedy ministrem nebudete vy, jak se těšíte na spolupráci s ministrem, ať už jím bude Miloš Kužvart, Libor Ambrozek nebo Martin Bursík?

Budou se muset překonat určité osobní antipatie, které vznikly ať už v rámci předvolebního politického boje a někdy i rozdílných názorů na řešení konkrétních problémů. Budeme se muset pokusit spolu navzájem komunikovat. Pokud spolu nedokážeme komunikovat - já, Kužvart a Ambrozek - tak se nic z toho, co jsem říkal, nemůže podařit. Musíme se pokusit sjednotit síly lidí, kteří se životním prostředím zabývají.

EkoList: Kromě stranických mluvčích pro životní prostředí se do parlamentu dostali také další kandidáti, kteří se asi budou profilovat "ekologicky", například Svatopluk Karásek či Táňa Fischerová. Myslíte, že by Sněmovna mohla být "zelenější", jak se vyjádřilo například Hnutí DUHA?

Nerad bych, aby se zapomnělo v této souvislosti na Vláďu Mlynáře. Koalice bude určitě "zelenější" než byla, to je jednoznačné. I když by asi bylo dobré připomenout, že v minulé Sněmovně nám dost pomáhali František Ondruš a Zdeněk Kořistka, kteří se do nové Sněmovny nedostali. Což je škoda. Ale myslím, že by parlament mohl být zelenější nejenom kvůli těmto lidem. Pokud najdeme nějaký bod tvůrčí spolupráce se sociální demokracií, mohlo by dojít k zajímavým věcem. Například je nezbytné začít diskusi o ekologické daňové reformě. Snižování přímých daní a jejich přesun ke zdanění spotřeby by mohlo být přijatelné i pro ČSSD.


reklama

 
Jakub Kašpar

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist