Šuta: Prosazujeme úplný zákaz nebezpečných hraček
EkoList: Co chcete dnešním happeningem dokázat? Co je cílem celé kampaně, kterou dnes začínáte?
Miroslav Šuta: Prvním cílem je upozornit veřejnost na to, že na rozdíl od řady států světa se u nás stále ještě prodávají nebezpečné hračky z měkčeného PVC, obsahující ftaláty. Bezprostředním cílem je přimět velké české prodejce, aby z vánočního trhu tyto nebezpečné hračky stáhli. Hlavní hygienik ČR připravuje vyhlášku Ministerstva zdravotnictví, která zakáže alespoň hračky, určené dětem ve věku do 3 let, které mohou děti dávat do pusy. My si myslíme, že je to nelogické a nedostatečné, protože tříleté dítě strčí do pusy cokoli, co se mu dostane do ruky. Proto prosazujeme, aby byly zakázány všechny hračky z měkčeného PVC a aby všechny značky pro děti ve věku od 3 do 6 let byly důsledně označovány podle materiálu, z něhož jsou vyrobeny.
Vedoucí toxické kampaně Greenpeace MUDr. Miroslav Šuta míní, že by se měly zakázat všechny dětské hračky z měkčeného PVC. Foto: Jakub Kašpar/EkoList
EkoList: Říkáte, že se hračky z PVC nesmí prodávat v "řadě států světa". Kde konkrétně podobný zákaz platí?
Miroslav Šuta: Ve všech státech Evropské unie (EU) platí zákaz od 7. prosince 1999. To je takový minimální standard, některé evropské země šly ještě dál, například Dánsko nebo Rakousko, které mají ještě přísnější normy. Nějaké způsoby regulace fungují například v Mexiku, na Filipínách, v USA, Kanadě. Dnes ráno jsem dostal informaci, že Fidži zakázalo nejenom hračky z PVC, ale i používání PVC při výrobě dětských kočárků. Nedávno se připojilo Tunisko. Sama EU uvažuje o zpřísnění svého zákazu. V pondělí 23. října proběhlo v Bruselu veřejné slyšení nikoli jen o hračkách z PVC, ale o PVC jako o velkém ekologickém problému. Podle nejnovějších studií, objednaných EU, působí PVC problémy i při skládkování, spalování, dokonce i při recyklaci.
EkoList: Jednali jste už s jednotlivými prodejci? Nejenom s Kotvou, ale i například s Tescem či Priorem?
Miroslav Šuta: Oslovili jsme asi šest velkých prodejců - Kotvu, Tesco, Prior, Bílou labuť, Dětský dům, a další - už v květnu tohoto roku. V červnu a v srpnu jsme posílali urgence a kromě Tesca jsme nedostali žádnou odpověď. Navíc Kotva před dvěma lety, kdy podobná kampaň probíhala celosvětově, slíbila, že pokud se prokáže nebezpečnost ftalátů v hračkách z PVC, tak tyto hračky z prodeje stáhne. Dodnes se tak nestalo a Kotva ani nereagovala na naše dopisy.
EkoList: Tesco vám odpovědělo jak?
Miroslav Šuta: Tesco odpovědělo, že provádělo jakýsi průzkum mezi dodavateli, a že v současné době tam podle jejich informací hračky s ftaláty nejsou. My jsme v několika obchodních domech hračky nakoupili a teď probíhají analýzy, které by měly být hotové zhruba za tři týdny.
EkoList: Víte o nějakém českém výrobci hraček, který nepoužívá PVC?
Miroslav Šuta: Existují. Máme třeba vyjádření firmy Směr Praha, která vyrábí hračky z polyetylénu a olypropylénu.
reklama