https://ekolist.cz/cz/publicistika/rozhovory/zdravotni-sluzby-inpeg-se-boji-policejniho-nasili
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdravotní služby INPEG se bojí policejního násilí

25.9.2000 19:49 | PRAHA (EkoList)
Reportér EkoListu Filip Procházka na včerejší demonstraci INPEG, anarchistů a levicových radikálů zjišťoval, co tyto převážně mladé lidi vede do ulic protestovat. Jednou z organizací, které se účastnily nedělního pochodu byla i "Socialistické organizace pracujících", jejího předsedy Zdeněk Zewela jsme se zeptali:
 

EkoList: Z kolika zemí jsou na této demonstraci příznivci vaší organizace?

Zdeněk Zewel: Jsou tady zástupci organizací z Německa, Rakouska, Francie, Švédska, Anglie a samozřejmě i z České republiky.

EkoList: Jaký je váš názor na problémy organizace Ya Basta! na česko-rakouských hranicích a fakt, že dvě stovky demonstrantů již nebyly vpuštěny na území České republiky? Zdeněk Zewel: Já si myslím, že je ironií osudu, že dneska se sami globalizátoři, kteří se zaštiťují jakousi svobodou a volným pohybem, musí scházet za v podstatě železnou oponou a ta je dvojí - jedna vyrostla kolem Kongresového centra a druhá ta železná opona je na hranicích, přes kterou je nepouštěj, myslím si, že to je skandální. Nepřípustné a je vidět, jak funguje ta jejich svoboda pohybu.

EkoList: Jaké další akce pořádáte?

Zdeněk Zewel: "Další akce nepořádáme, ale samozřejmě podporujeme další akce proti zasedání Měnového fondu a Světové banky a budeme se jich zúčastňovat. Hlavně akcí, které jsou pořádané na úterý."

EkoList: "Jaký očekáváte výsledek z vaší účasti zde?"

Zdeněk Zewel: "Jedním z výsledků je informovanost občanů, ale my si myslíme, že antiglobalizační hnutí musí jít mnohem dál, za demonstrace a protesty v době, kdy zasedají finančníci, že musíme klást odpor i v době, kdy nezasedaj, to znamená, že musíme vytvořit nějaké širší struktury, které bodu moci organizovat internacionální boj.

EkoList: Jaký máte názor na dnešní demonstraci? Splnilo se, co jste od ní očekávali?

Zdeněk Zewel: Nejdříve bych chtěl říct, že jsem zklamanej ze sektářství některých organizací, které si vyhrazují právo mluvit do toho, kdo se jejich demonstrací bude účastnit a kdo ne a snaží se některý vylučovat jako například se to stalo v případě téměř všech organizací, které se hlásí k socialismu a ne anarchismu, takže to bylo opravdu velké zklamání, protože si myslím, že v boji proti společnému nepříteli musí být naprostá jednota. Můžeme mít rozdílné názory jak to dělat, pokud jde o akci, musí být jednota. Pokud jde o dnešní akci samotnou, tak byla docela úspěšná, myslím, že je hlavně dobrý, že nedošlo k žádným střetům. A doufám, že demonstrace budou poklidné i nadále.

Zdeněk Zewel

Reportér EkoListu Filip Procházka v rozhovoru se Zdeňkem Zewelem. Foto: Pavel Vladyka/EkoList

Mezi názory demonstrantů převažoval pozitivní dojem z klidného průběhu celé akce a absence provokatérů. Jednoho z nich jsme se zeptali, proč na takové akci vůbec je:

Ekolist: Co si myslíte o dnešní demonstraci? Proč jste tady?

"Demonstrace, myslím si, že byla v pořádku, ale čekal jsem víc lidí, ale nebylo žádné znepokojení z toho, že by tady byly nějaké skupiny, kterých si všímaj hlavně masmédia, lidi který rozvracej tuhletu myšlenku, ale myslím si, že celkově dopadla dobře. Jsem tady, protože chci vyjádřit svůj postoj k tomu, co se tady děje a vůbec ve světě, třeba jako je nadnárodní hromadění kapitálu a jako to souvisí s našima životama, i když si na to třeba nemyslíme, i když o tom nevíš."

EkoList: Zúčastníš se i dalších demonstrací?

"No určitě, bude to určitě trochu drsnější než dneska,s tím, že policie budou mít určitě větší nervy o to, že spousta lidí se bude snažit dostat ke Kongresovému centru, protože to souvisí přímo s těmi demonstracemi. Všechny jsou o tom, vyjádřit na jaké straně jsi a tam půjde o to, že se lidé budou snažit dostat přímo k tomu centru, takže bude větší riziko, že se stanou nějaké střety, ale nebojím se toho."

EkoList: Všímáš si činnosti "Občanských právních hlídek"?

"Vím o tom, že tady jsou, ale abych pravdu řekl, tak jsem si jich až tak nevšímal, ale věděl jsem o tom, že tady budou nějaký hlídky, které snad organizuje HOST. O tom, že nají právo jít do antonu, když někoho zatknou, tak aby když tak pomohly."

EkoList: Myslíš, že právní hlídky mají svůj smysl?

"No určitě, kdyby se tady něco stalo, kdyby někdo potřeboval vyhledat pomoc nebo se zeptat na cokoliv, tak mohou poskytnout informace i v cizím jazyku, protože tohle je mezinárodní akce. Rozhodně to smysl má."

Na demonstraci fungovaly i zdravotní služby z řad samotných demonstrantů, kteří prošli zdravotním kursem, pořádaným INPEG.

EkoList: Zaznamenali jste nějaké zranění během dnešní akce?

Zdravotní služba INPEG: Ne, akorát si nějací lidé vyžádali stahovací obvaz.

EkoList: Kolik vás tady tak je?

Zdravotní služba INPEG: Dneska docela málo, asi deset až patnáct, možná ani to ne, ale jinak je nás čtyřicet. Tady budeme samozřejmě až do konce demonstrace.

EkoList: Jste tady jen jako zdravotní služba nebo jste přišli také vyjádřit svůj názor?

Zdravotní služba INPEG: My nejsme Červený kříž, víceméně jsme zdravotní skupina v rámci INPEGU, takže jsme tady i proto, abychom vyjádřili svůj názor.

EkoList: Zdravotní školení máte vlastní nebo pořádané Červeným křížem?

Zdravotní služba INPEG: Vlastní.

EkoList: Víte o tom, že používat Červený kříž, pokud nejste odborně vyškolenými zdravotníky, nesmíte?

Zdravotní služba INPEG: Víme o tom a proto jsou ty červený kříže, co nosíme, proškrtnutý tím černým křížem, abychom se odlišili. Nelíbí se nám to, protože si myslím, že červený kříž je mezinárodní značka, která označuje zdravotní pomoc a ne konkrétně tu organizaci, ale nechtěli jsme se hádat a dělat problémy a tak jsme ho aspoň trochu změnili tím černým křížem.

EkoList: Nemáte strach z případného násilí?

Zdravotní služba INPEG: Já myslím, že strach tady jako takovej částečnej mají asi všichni účastníci demonstrace. Samozřejmě my, obzvlášť díky tomu, že jsme se doslechli, že konkrétně v Seattlu na zdravotníky útočili policisté nejvíc, jak viděli Červenej kříž, tak vědí, že to je organizovaná skupina, což se jim nelíbí.


reklama

 
Filip Procházka

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist