Jaké tepelné čerpadlo do rodinného domku?
10. května 1997 | Pavel
Děkuji
odpověď:
31. července 2006
Při rekonstrukci starého nebo výstavbě nového topného systému bychom se nejprve měli zamyslet nad kroky vedoucími k úsporám energií, a teprve potom vybírat topný systém. Dobře zaizolovaný dům nebo byt bez tepelných mostů a tepelných ztrát si vystačí s úspornějším topným systémem. Investice do úsporných opatření sice mohou být poměrně vysoké, časem se však vrátí v nižších nákladech na vytápění. O konkrétních úsporných opatřeních vhodných pro váš objekt je nejlepší se poradit s odborníky přes úspory energií, například ze středisek EKIS (viz níže). Zde se také můžete poradit, zda je pro podmínky vaší nemovitosti tepelné čerpadlo opravdu nejvýhodnější variantou, nebo zda existuje jiná možnost ekologického a úsporného vytápění.
Princip tepelného čerpadla
Často se říká, že tepelné čerpadlo funguje jako obrácená chladnička. Umožňuje využití tepla, které bychom jinak nebyli schopní zužitkovat. Tepelné čerpadlo například může ochlazovat nízkopotenciální zdroj tepla, tedy vzduch, vodu nebo zeminu v okolí domu, a odebírat jim tak energii. Přitom se odpařuje chladivo kolující v tepelném čerpadle. V další fázi kompresor plynné chladivo prudce stlačí, čímž vzroste jeho teplota. Zahřáté chladivo putuje do výměníku (kde ohřívá například vodu v radiátorech), ochladí se a zkondenzuje. Pak se přes expanzní ventil chladivo vrací znovu se „ohřát“ o nízkopotenciální zdroj tepla.
Na tento proces tepelné čerpadlo spotřebovává elektrickou energii. Výhodnost tepelného čerpadla je tím větší, čím vyšší teplotu má nízkopotenciální zdroj a s čím nižší teplotou topného média se bude provozovat.
Jak si vybrat tepelné čerpadlo
Nejprve je třeba stanovit tepelnou ztrátu objektu. Nejjednodušší je, když ji přímo uvádí projektová dokumentace k domu. Lze ji ale také orientačně vypočítat na základě množství spotřebovaného paliva za rok anebo podle rozměrů a použitého stavebního materiálu domu.
Pak je třeba vybrat druh tepelného čerpadla. S výběrem nejvhodnějšího typu asi nejlépe poradí odborník (některé firmy nabízejí zdarma nezávazné konzultace), obecně se tato volba řídí potřebným výkonem tepelného čerpadla, finančními možnostmi a také „fyzickými možnostmi“ stavby a okolního pozemku (například je-li možné jako nízkopotenciální zdroj tepla využít studnu).
Informace o tepelných čerpadlech
Informací o tepelných čerpadlech je na internetu celá řada. Za pozornost stojí obsáhlá on-line poradna firmy MasterTherm věnovaná pouze tepelným čerpadlům (www.mastertherm.cz/poradna). Dále se problematice tepelných čerpadel věnují také různé jiné on-line poradny zaměřené na stavebnictví a energetiku, například www.ekowatt.cz, www.tzb-info.cz, www.estav.cz, www.energ.cz, www.eccb.cz a další).
Bezplatné poradenství poskytují také Energetická konzultační a informační centra. Zde si můžete vybrat poradenské středisko, které je vám geograficky nejblíže a domluvit si bezplatnou konzultaci.
Ceny tepelných čerpadel
Ceny tepelných čerpadel se u různých firem liší a také velice záleží na konkrétních podmínkách umístění tepelného čerpadla a požadavcích na něj. Pozor, některé firmy uvádějí ceny bez montáže, je tedy třeba si toto vždy ověřit. Často ale firmy nabízejí možnost nechat si zdarma a nezávazně spočítat, které čerpadlo by bylo nejvhodnější, a tak lze získat několik na sobě nezávislých posudků a z nich si vybrat.
Někteří dodavatelé tepelných čerpadel
(Výčet dodavatelů rozhodně není kompletní.)
Dotace poskytované na tepelná čerpadla
Ministerstvo životního prostředí ČR - Státní program na podporu úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie - poskytuje pro fyzické osoby (nepodnikající v objektu, kde je provedena instalace tepelného čerpadla) finanční dotaci až do výše 30% z celkových nákladů na instalaci tepelného čerpadla. Informace podává Státní fond životního prostředí, Kaplanova 1931/1, 148 00 Praha 4.
Ministerstvo průmyslu a obchodu - programy státní podpory zaměřené na využívání obnovitelných a druhotných zdrojů energie a na její úspory. Informace podává Česká energetická agentura, Vinohradská 8, 120 00 Praha 2.
Dotaz 125: Lze si vyrobit tepelné čerpadlo svépomocí? 21. ledna 2002
Dotaz 173: Je lepší tepelné čerpadlo nebo plynový kotel? 8. ledna 2004
Hana Hermová, Martin Mach
Autoři jsou redaktory serveru Ekolist.cz
9. prosince 2009
Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.
„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.
EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.
Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.
„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.
Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.
Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz
Vaše připomínkyChcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 1".Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám. |
tisknout poslat |