https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/lze-si-vyrobit-tepelne-cerpadlo-svepomoci
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Lze si vyrobit tepelné čerpadlo svépomocí?

dotaz: 125

21. ledna 2002 | Jiří Sýkora
Můj dotaz se týká tepelného čerpadla. V jednom díle TV pořadu "Receptář pro dům a zahradu" bylo zveřejněno, že tepelné čerpadlo si lze při určitém stupni šikovnosti postavit svépomocí. Chtěl bych se Vás zeptat, zdali nevíte o někom, kdo si toto zařízení postavil, nebo zdali nevíte o někom, kdo má nějaký návod na stavbu tohoto zařízení a byl by ochoten tento návod prodat.
Děkuji



odpověď:


23. ledna 2002

Ano, mohu Vám pomoci následující radou:
Tepelné čerpadlo je co do počtu prvků poměrně jednoduchý systém, ale velmi náročný na kvalitu jednotlivých prvků. Při chodu tepelného čerpadla dochází k velkým tlakovým a teplotním změnám a zařízení je musí snášet po celou topnou sezónu bez poruchy.
S takto náročnými požadavky se často nevyrovnají ani profesionální firmy a konstruovat toto zařízení doma vidím jako mrhání časem a invencí.
Pravděpodobnost, že se to podaří zrealizovat po domácku tak, aby to fungovalo s požadovaným výkonem a ZEJMÉNA ŽIVOTNOSTÍ je malá.
Vřele bych Vám doporučil, abyste od svého záměru upustil. Ne vše, co je v Receptáři, je dobrý nápad pro domácího kutila. Ostatně automatickou pračku si také můžete postavit doma, otázkou je kolikrát v ní bez problémů budete prát...

Ani jsem se nezmínil o problematice chladiva, které laické tepelné čerpadlo s největší pravděpodobností bude používat. Běžně je k sehnání freon R22 (ze staré lednice) či něco horšího. V zahraničí (EU) je toto chladivo dávno zakázáno a u nás je jeho zákaz na spadnutí. V případě úniku právě tohle chladivo naší atmosféře rozhodně neprospěje.

Podobně se nemusí chtít příslušnému energetickému závodu dát povolení k připojení tohoto necertifikovaného zdroje (předpokládám, že byste zažádal o zvýhodněnou sazbu pro tepelná čerpadla D55). Ve výčtu problémů bych mohl ještě chvíli pokračovat, ale asi to nemá smysl. Myslím, že je to jasné.
Zdraví

Jan Truxa
Hlavní odborný konzultant EkoWATTu, střediska pro obnovitelné zdroje a úspory energie.


Související odkazy

Článek Antonína Žeravíka Stavíme tepelné čerpadlo na serveru TZB-info popisuje stavbu tepelného čerpadla svépomocí, včetně fotodokumentace.

Kniha Stavíme tepelné čerpadlo má přes 300 stran A5 a obsah je rozdělen do 62 kapitol. Cena je 390 Kč. Kniha popisuje stavbu tepelného čerpadla.


Zeptejte se v energetických poradců:

9. prosince 2009

Využijte možnosti bezplatného poradenství v oblasti úspor energií a obraťte se se svým dotazem na některé z Energetických konzultačních a informačních středisek (EKIS) či položte svůj dotaz prostřednictvím webového formuláře. Můžete také zkusit najít informace v odpovědích na dotazy jiných lidí.

Co EKIS nabízí

„Veřejnost se může na střediska EKIS obracet osobně nebo prostřednictvím internetové poradny EKIS s dotazy z oblasti energetických úspor a využití obnovitelných zdrojů energie,“ vysvětluje Monika Kašparová z EkoWATTu, jednoho ze středisek.

EKISy pokrývají celou šíři zmíněné problematiky počínaje otázkami na domácí spotřebiče a úspory energie v domácnosti, přes energetiku budov, až po problematiku například projektového záměru malé elektrárny na využití obnovitelných zdrojů energie.

Jak se ptát?

Kromě toho, že je potřeba vědět, kde se ptát, je také užitečné vědět, jak se ptát. „Dotazy by měly být pokud možno konkrétní. Zejména v internetové poradně je třeba klást takové dotazy, které jsou dobře a poměrně stručně zodpověditelné písemně. Pro složitější dotazy, konkrétně např. řešení návrhu zateplení domu apod., je vhodnější využít osobní konzultace,“ vysvětluje Monika Kašparová. Pokud se například chcete informovat o možnostech zateplení domu, je vhodné mít co nejpřesnější údaje o stavbě a hodí se i fotodokumentace objektu. Čím obecnější je zadání, tím obecnější bude odpověď.

„Poradci EKIS jsou energetičtí auditoři a projektanti, kteří se zabývají praktickým řešením otázek úspor energie a využití obnovitelných zdrojů energie. Jsou tedy schopni poradit s konkrétním řešením problému,“ dodává Monika Kašparová. V praxi se běžně konzultuje konkrétní řešení výstavby či rekonstrukce rodinného domu, včetně domů nízkoenergetických a pasivních, zateplování staveb a další opatření na snížení jejich energetické náročnosti, stejně jako vytápění a ohřev vody. V oblasti obnovitelných zdrojů energie prý v poslední době přibývají dotazy na instalaci nových zdrojů, včetně malých domácích elektráren. To už jsou ale dotazy, které je lepší probrat osobně ve středisku EKIS.

Poradenství EKIS je dotováno ministerstvem průmyslu a obchodu.

Martin Mach Ondřej
Autor je redaktorem serveru Ekolist.cz

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 125".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LD

Libor Dostálek

23.1.2021 18:26
Tak na to bych si teda netroufl. Sice je lákavé, že bych díky tomu ušetřil za jeho koupi, ale tak dobrá tepelná čerpadla vzduch-voda, jako prodávají osvědčení prodejci, se podle mě doma vyrobit nedají. My jsme si ho objednali z Master Therm https://mastertherm.cz/sortiment/tepelna-cerpadla-vzduch-voda/ a byla to dobrá investice :-) .
Odpovědět
ML

Míla Löffler

4.10.2021 22:00
Hlavně nic nedělat, co kdyby to pak dělali úplně všichni :)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist