https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/jaky-je-rozdil-v-uspore-energie-mezi-indukcni-a-sklokeramickou-deskou
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jaký je rozdíl v úspoře energie mezi indukční a sklokeramickou deskou?

dotaz: 237

16. ledna 2008 | I.S.
Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli je možné zjistit rozdíl v úspoře elektrické energie mezi indukční a sklokeramickou deskou?

Zařizujeme byt, který nemá plynovou přípojku a tudíž všechny spotřebiče musí být "na elektriku". Rozhodujeme se z důvodu úspory financí i elektrické energie, který způsob bude lepší - sklokeramická deska nebo indukční deska.

Sporáky se sklokeramickou deskou jsou levnější a nemuseli bychom pořizovat nové nádobí.

Pořizovací cena sporáků s indukční deskou je vyšší a ještě bychom museli investovat do nového nádobí...

V jakém časovém horizontu je návratnost vynaložených prostředků?

Nevíme, jak se rozhodnout.

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.




odpověď:


23. ledna 2008

Základní rozdíly mezi indukční deskou a klasickou sklokeramickou jsou tři: indukční deska je účinnější (litr vody na ní uvaříte rychleji, menší ztráty tepla), indukční deska je alespoň třikrát dražší než sklokeramická a na vaření na indukční desce potřebujete nádobí s tzv. feromagnetickým dnem (materiál musí obsahovat železo). Jestli vaše stávající nádobí je vhodné zjistíte snadno pomocí magnetu - pokud se bude hrnec a magnet vzájemně přitahovat, je hrnec vhodný i pro indukční vaření. Ale na skleněné nebo hliníkové nádobí zapomeňte.

Návratnost investice se nedá přesně vypočítat - záleží totiž na tom, jak moc budete vařit. Lze na to jít selským rozumem: pokud téměř vůbec nevaříte, nemá smysl investovat velké peníze do indukční desky. Pokud vaříte často a hodně, pak se investice časem vrátí. Zeptali jsme se jak výrobců těchto desek, tak i poradců v oblasti úspor energií. Zde jsou výsledky našeho snažení.

Z firmy Baumatic nám odpověděl Jozef Gibel, který se pokusil o orientační výpočet. Vycházel přitom z průměrné roční spotřeby energie na přípravu jídel v běžné domácnosti, která podle informací na www.domacidilna.cz je kolem 2,2 GJ, 600 kWh, nebo asi 2000 korun (při ceně 3,46 Kč/kWh). "Úspora energie indukce versus sklokeramika se udává od 33 - 45 %. Takže pokud vezmeme 2 tisíce Kč jako 100 %, tak roční úspora se bude pohybovat od 600 - 1000 Kč. Rozdíl ceny 4 plotýnkové sklokeramiky a 4 plotýnkové indukce je cca 15-20 tisíc Kč. Když k tomu připočteme cenu nádobí pro indukci cca 5 - 8 tisíc Kč, tak návratnost bude asi tak cca 20 let," vypočítává Jizef Gibel. Pokud vhodné nádobí máte již nyní, doba návratnosti se o to zkrátí. {# stara reklama seznam 35509}

I Juraj Krivošík ze SEVEn odhaduje, že návratnost bude v horizontu let. "Pro většinu uživatelů rozhoduje spíše otázka pohodlí a jednoduché obsluhy, než finanční návratnosti," říká Krivošík. Výhodou indukčních desek je to, že se o ně vy nebo vaše děti téměř nemůžete spálit. Deska je chladná, jediné, co je rozehřáté, je samotný hrnec.

Juraj Krivošík upozorňuje, že nezáleží jen na druhu varné desky, ale i na způsobu vaření. "Například vaření pod pokličkou a ve správném množství vody má také vliv na úspory energie," říká Krivošík a dodává, že "vaření má jenom asi 1-2% podíl na celkové spotřebě energie v domácnosti, takže se nejedna o hlavní oblast úspor."

Juraj Krivošík odkazuje k materiálům Pražské energetiky, kde se čtenáři mohou více dočíst o srovnání vlastností sklokeramických a indukčních desek, viz PRE. Odtud také přebíráme graf, který zobrazuje dobu, za kterou je do varu uveden 1 litr vody a odpovídající spotřebu energie.

Zdroj: PRE

Za firmu Fagor nám odpověděl Jaroslav Holakovský, který nejprve na pravou míru uvádí názvosloví: "Předně je nepřesné rozdělovat desky na sklokeramické a indukční, protože vlastní povrch je prakticky ve všech případech tvořen deskou ze speciální sklokeramiky (odtud sklokeramická deska). Rozdíl je v tom, jaký je pod deskou zdroj ohřevu. Většinou to bývají tři základní systémy: odporová topná spirála (klasický ohřev), halogenové žárovky (vaření světlem) nebo indukční cívky (indukční ohřev)."

Podle jeho slov má největší účinnosti ohřevu právě ten indukční, protože teplo vzniká přímo a jen ve dně nádoby umístěné v indukčním poli cívek. Aby k ohřevu mohlo dojít, musí být nádoba z magnetického materiálu.

"Co se týká úspory energie, tak ilustrativní příklad by mohl být údaj uváděný výrobcem značky DE DIETRICH. Ten uvádí následující hodnoty při uvedení 2 litrů vody do varu z 20 °C na 100 °C," říká Jaroslav Holakovský.

Druh ohřevu Příkon Vyhodnocený výkon Výkon/příkon Doba varu
Sklokeramická deska Klasik 2,2 kW 1,32 kW 60 %
Sklokeramická deska indukční 2,8 kW 2,52 kW 90 % 4´46´´

Podobné údaje jsou prý uváděny i jinými výrobci.

Od Pavly Beláčkové ze společnosti Mora jsme se dostali krátkou odpověď, že cena provozu elektrického spotřebiče záleží na tom, jak je spotřebič využíván. Pavla Beláčková nám také poskytla další tabulkové srovnání různých druhů ohřevu (uvedení 1 l vody do varu):

Výrobek Čas Spotřeba Účinnost
Rychlovarná konvice 3´25´´ 114 Wh 82 %
Indukční ohřev 4´10´´ 141 Wh 80 %
Sklokeramika - Hi-light 7´14´´ 151 Wh 52 %
Plynový hořák 8´50´´ 253 Wh 40 %
Litinová plotýnka 8´50´´ 220 Wh 47 %
Mikrovlná trouba 11´50´´ 220 Wh 60 %

Na závěr ještě vyjádření Jana Truxy z EkoWattu. I podle něho by indukční deska měla být úspornější, protože magnetickým polem se ohřívá přímo hrnec. "Kdežto sklokeramická deska funguje "jako klasický sporák", tj. odporovým ohřevem se ohřívá plotýnka, na níž je hrnec, a vlastní hrnec je ohříván přestupem tepla z plotýnky do hrnce. Zde velmi záleží, jak kvalitně hrnec sedí na plotýnce, protože když má nerovné dno, zhoršuje se přenos tepla," vysvětluje Truxa.

"U sklokeramické desky tedy máte ztráty tepla vedením z odporového drátu v plotýnce do plotýnky a dále do hrnce a dále ztráty tepla tím, že tím nechtěně ohříváte celý sporák včetně plotýnky, ale vy primárně chcete ohřívat jenom hrnec. Když hrnec odstavíte, plotýnka ještě chvíli hřeje díky zbytkovému teplu - to jsou také ztráty," říká Truxa. "Indukční ohřev tyto nevýhody nemá, ohřívá se přímo hrnec a zbytkové teplo je minimální (je to jen teplo, které přešlo z hrnce do sporáku)."

"Obecně se tvrdí, že je z výše uvedených důvodů indukční ohřev úspornější, ale o kolik, to je otázka k diskusi - a nebo lépe k nějaké studii, kde by se to změřilo. Je možné, že taková studie je, ale já o ní nevím. Pro vaši informaci některé prameny uvádějí úsporu 20 %, některé až 50 %. Jisté je, že úspora bude v desítkách procent," říká Truxa.

Ani nám se nepodařilo najít žádnou studii, která by se zabývala návratností investice do daného způsobu vaření. Jediné, co můžeme udělat, je tabulka s orientačními cenami možných vařičů. Nejde však o žádný reprezentativní průzkum trhu! Namátkou jsme vybrali tři internetové obchody a vyhledali nejlevnějšího zástupce vařičů. Kritériem výběru bylo, aby vařič měl 4 plotýnky a aby šlo o varnou desku, tedy ne celou troubu. Výrobky nebyly v žádné akci nebo ve slevě. Z tří cen jsme udělali průměr, můžete si tak udělat představu, jaké jsou cenové relace.

Zvažte, jak často budete vařit a v závislosti na účinnosti spotřebiče a jeho pořizovací ceně se rozhodněte, jestli se vyplatí investovat do úsporného, ale dražšího vařiče, nebo jestli bude vhodnou volbou něco levnějšího. Pokud budete vařit opravdu výjimečně, vystačíte i s nejlevnější variantou - přenosnou litinovou plotýnkou, kterou lze pořídit do 1 tisíce Kč.

Druh spotřebiče Electrogarden (1/08) Bílý market (1/08) Electroworld (1/08) Ceny průměr
Plotýnková deska 4000 Kč 3100 Kč 2400 Kč 3200 Kč
Plynová deska 5000 Kč 2490 Kč 2700 Kč 3400 Kč
Sklokeramická deska 5600 Kč 5700 Kč 5100 Kč 5500 Kč
Indukční deska 25 000 Kč 13 400 Kč 15 800 Kč 18 000 Kč

Martin Mach
Autor je redaktor serveru Ekolist.cz


Podívejte se na tématicky navazující dotaz: Co je výhodnější? Vařit na plynu, nebo na indukční desce?

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 237".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

LH

Libuše Horáková

2.3.2017 12:57
Indukční desku mám od ledna 2015. Za tu dobu 3x porucha - pokaždé přestane fungovat polovina plotýnek, ne ale stejné. Známá elektrikář mi sdělil, že se na jednom ze školení dozvěděl, že indukční desky jsou citlivé na změnu napětí a v naší republice toto v síti často kolísá (přepětí). I kdyby to nebylo pravda, vracím se ke sklokeramice. Na indukci se totiž jídlo často připaluje (mléko, pudink, apod), což se mi na sklokeramice nikdy nestalo - tu jsem s úspěchem používala 18 let a vyměnila jsem ji až s rekonstrukcí kuchyně.. Na mléko jsem si koupila již dva mlékovary - výsledek stejný. Bohužel.
Odpovědět
PN

Peta Nova

15.8.2017 13:43
Dobrý návod jak vybrat varnou desku: https://www.covybrat.cz/nejlepsi-vestavne-varne-desky/
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist