https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/dotazy-a-odpovedi/prodava-se-u-nas-bioobleceni
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prodává se u nás biooblečení?

dotaz: 135

19. května 2002 | Monika
Zajímalo by mne, zda se u nás dá sehnat oblečení, které by pocházelo z produktů ekologického zemědělství?odpověď:


19. června 2002

Podle všech informací, které se mi podařilo sehnat, se v současné době výrobě či prodeji biooblečení nikdo cíleně nevěnuje. Světlou výjimkou je server biobaby.cz, který nabízí biooblečení pro miminka, které se dováží ze zahraničí.

Od ing. Jana Dvorského, ředitele KEZu (Kontrola ekologického zemědělství), jsem se dozvěděl, že zákon o ekologickém zemědělství řeší jen potravinářskou produkci, kam přírodní textilie logicky nespadají. Podle Dvorského se biooblečení v Česku pravděpodobně neprodává a pokud ano, bude patrně bez záruky, že splňuje podmínky ekologického zemědělství.
KEZ podle Dvorského chystá ve spolupráci s IFOAM (International Federation of Organics Agriculture Movements) certifikaci nepotravinářských produktů podle Basic standards, ale vše je zatím jen ve stadiu příprav.
Pan Dvorský mi dal kontakt na paní Annu Dědovou, která ekologicky chová ovce a sama zpracovává jejich vlnu a plete z nich svetry.
Ekofarma Tůmovi
Dědov 78
54957 Teplice nad Metují
telefon 0447 581327

Podle Renaty Osladilové z PRO-BIA, svazu ekologických zemědělců, tento druh zboží v Česku k dispozici není, přestože v zahraničí je běžně dostupný. Jako příklad uvádí zásilkový obchod Hess Natur či firmu Remai AG.
Takže pokud sháníte biooblečení pro miminka, můžete využít služeb webu biobaby.cz, pokud chcete oblečení pro dospělé, zkuste kontaktovat nějakého biozemědělce (viz dotaz 124 Kde sehnat ekologicky chovaná kuřata?, kde je seznam ekozemědělců), zda zpracovávájí vlnu z ovcí nebo rostlinu jako len či konopí. Jinak zatím nezbývá, než si po oblečení s logem BIO dojet do zahraničí.

Martin Mach
Redaktor EkoListu


Další informace

Podívejte se na článek Proč je biobavlna tak drahá? z 20. února 2007.

Může vás zaujmout i článek Jak se environmentálně šetrně oblékat? z 5. ledna 2011)

Přečtěte si i článek Kontejnery na starou módu z 2. listopadu 2007.

Vaše připomínky

Chcete na tento dotaz odpovědět, chcete k tomuto dotazu či odpovědi něco poznamenat, máte nějaké vlastní zkušenosti s touto problematikou? Napište nám na e-mail zelena.domacnost@ekolist.cz, jako předmět zprávy uveďte prosím "Dotaz 135".
Pokud nemáte vlastní e-mail, můžete nám vaše připomínky zaslat pomocí formuláře na naší stránce Napište nám.
tisknout poslat

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist